0

TOP 5 najpopularniejszych kwiatów doniczkowych – poznaj je!

Poznaj TOP 5 najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w Polsce. Wiele z nich to doskonałe rośliny dla początkujących hobbystów. Sprawdź, które najlepiej będą pasowały do Twojego mieszkania i stwórz swoją własną, zieloną dżunglę.

TOP 5 kwiatów doniczkowych – czemu warto wybierać popularne?

Wybieranie popularnych kwiatów doniczkowych ma wiele zalet, zwłaszcza dla początkujących miłośników roślin. Są one łatwo dostępne, a przy tym stosunkowo tanie, dlatego nabycie ich jest po prostu dość proste. Ponadto dzięki temu, że są znane w środowisku, łatwo uzyskać informację na ich temat oraz ewentualną pomoc w opiece nad nimi. Dlatego wybór popularnych roślin na start jest często dobrym pomysłem.

Nim jednak kupisz jakąkolwiek roślinę, zwróć uwagę na jej wymagania dotyczące gleby, czy naświetlenia. Dowiedz się również, jak przesadzać kwiaty i w jaki sposób przeprowadzać kwarantannę. Warto nabyć też podstawowe akcesoria, które pomogą Ci w domowych pracach, takie jak łopatka wąska lub szeroka. Pozwolą Ci one w łatwiejszy sposób przesadzić rośliny.

Łosie rogi, czyli Platycerium Plaskla – wyjątkowa paproć

Ta roślina charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym kształtem. To paproć pochodząca z Australii i naturalnie rosnąca w warunkach tropikalnych. Co ciekawe, rośnie zarówno w ziemi, jak i na gałęziach i pniach drzew, jako pasożyt. Najlepiej rosną w jasnych pomieszczeniach, ale bez bezpośredniego źródła światła. Łosie rogi nie mają szczególnych wymogów co do gleby, ponieważ mogą rosnąć nawet bez niej.

Platycerium Plaska ma dwa rodzaje liści. Te o charakterystycznym, rogatym kształcie, pozwalają roślinie się rozmnażać. W warunkach domowych najczęstszymi problemami w hodowli jest przelanie rośliny (objawia się ciemnymi plamami na liściach), zbyt niska wilgotność powietrza oraz pojawianie się szkodników, np. miseczników.

Aloe Vera – kwiat doniczkowy o niezwykłych właściwościach

Popularny aloes, czyli Aloe Vera to bylina, która zawiera cenne właściwości lecznicze. W jej łodygach znajduje się charakterystyczny żel, który zawiera wiele cennych substancji. Często wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków. To roślina, która potrzebuje słonecznego stanowiska i osiąga wysokość do 100 cm. Nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o jakość gleby, a opieka nad tą rośliną jest naprawdę prosta, dlatego często decydują się na nią również amatorzy.

Naturalnie występuje na terenach Azji Mniejszej oraz Afryki. Jest wytrzymałą rośliną o charakterystycznym wyglądzie. Ten sukulent nie rozrasta się nadmiernie, dlatego też dobrze sprawdza się na mniejszych parapetach.

Palma Areca – zapewni czyste powietrze w domu

Palma Arcea to rodzaj palm, w skład którego wchodzi ok. 50 różnych gatunków roślin. Są one proste w uprawie, zachwycają swoim wyglądem i jednocześnie mają właściwości oczyszczające powietrze. W związku z tym są chętnie hodowane także w polskich domach. Mogą jednak osiągać dość pokaźne wielkości, dlatego kupując taką roślinę warto przygotować dla niej miejsce, np. na umieszczonym z boku pomieszczenia stoliku.

W przypadku tego rodzaju roślin kluczowe jest regularnie zraszanie ich liści wodą, najlepiej co 2-3 dni. Ważne jest też jej częste podlewanie. Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Używaj do tego wody odwapnionej, np. przegotowanej. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego podłoża. Doskonale w jej przypadku sprawdza się ziemia kompostowa.

Kroton – kwiat doniczkowy o ozdobnych liściach

Duże, kolorowe liście krotona sprawiają, że jest szczególnie chętnie uprawiany w warunkach domowych. Wyróżnia się on na tle innych roślin już z daleka. Nazywany jest również trójskrzynem. W warunkach naturalnych można spotkać go w tropikach: w Malezji, na wyspach Pacyfiku oraz w południowej części Azji.

W warunkach domowych zazwyczaj osiąga do 1,5 m wysokości. Często nie przekracza nawet metra. Wymaga dużej ilości rozproszonego światła i częstego podlewania, dlatego to nie jest dobry wybór dla tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Warto szczególnie zadbać o roślinę zimą, np. przez zakup specjalistycznej lampy. W tym okresie kroton, przez niedobór światła, może niestety zapadać na różnego rodzaju choroby.

Epipremnum Złociste, czyli Scindapsus znów w modzie

Moda na tę roślinę pojawiła się już dawno, a teraz znów powraca ze zdwojoną siłą. To kwiat doniczkowy, który najlepiej radzi sobie w środowisku słonecznym, ale pozbawionym bezpośredniego dostępu do promieni. Może być przez cały rok hodowana w temperaturze pokojowej i nie potrzebuje okresu spoczynku.

Najtrudniejsze w utrzymaniu tej rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności. To pnącze wymaga częstego, lecz umiarkowanego podlewania. Wierzchnia warstwa podłoża powinna być wówczas sucha. Ponadto w okresie zimowym należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza wokół rośliny, np. poprzez regularne zraszanie.

Jakie inne kwiaty doniczkowe warto wybrać?

Jeśli te TOP 5 najpopularniejszych kwiatów doniczkowych to nie rośliny dla Ciebie, sprawdź na przykład takie, które są bezpieczne dla kotów. Możesz też samodzielnie wyhodować rośliny na swoim własnym parapecie, np. sprawdź, jak posadzić pestkę awokado i stworzyć swoje własne drzewko.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności