Babka na Wielkanoc po prostu musi znaleźć się na stole! Dlatego warto przygotować formy do pieczenia, najlepszy przepis i zabrać się do pracy. Jeśli nie masz swojego rodzinnego, oto nasza propozycja na ciasto takie, jak u babci. Przygotuj składniki wysokiej jakości, akcesoria kuchenne i zobacz, jak proste jest przygotowanie babki na Wielkanoc.
Co jest potrzebne na babkę na Wielkanoc?
- 250 g mąki pszennej
- 250 g cukru pudru
- 250 g masła
- 150 g rodzynek
- 4 jajka
- 40 ml soku z cytryny
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 łyżeczka kandyzowanej skórki cytrynowej
- 10 g proszku do pieczenia
- 3 g skórki z pomarańczy
- 5 g soli
Lukier
- 50 ml soku z cytryny
- 120 g cukru pudru
Jak zrobić babkę na Wielkanoc?
Wyciągnij masło, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Gdy to się stanie, zacznij od nagrzania piekarnika do 180°C w trybie góra-dół.
Mąkę przesiej razem z proszkiem do pieczenia. Białka oddziel od żółtek. Uwaga, zadbaj o to, by zwłaszcza białka były przełożone do odtłuszczonej miseczki.
W czystym naczyniu zacznij ubijać masło. Powinno zmienić się w niemal białą, puszystą masę. Wciąż ucierając, stopniowo dodawaj do niej żółtka, cukier puder, cukier waniliowy, kandyzowaną pomarańczę i sok z cytryny. Całość powinna się połączyć.
Do masy dodaj mąkę i ponownie wymieszaj całość. Następnie w osobnym pojemniku białka ubij na sztywną pianę, dodając do nich sól. Dodaj je do wcześniej utartej masy, delikatnie mieszając ją z użyciem szpatułki. Następnie wsyp do ciasta rodzynki, również delikatnie wymieszaj. Natychmiast przekładaj do foremki do pieczenia lub ewentualnie – naczynia żaroodpornego.
Włóż ciasto do rozgrzanego piekarnika i zapiekaj przez ok. 50 minut, aż do suchego patyczka.
Jak przygotować lukier do babki na Wielkanoc?
Do przygotowania lukru przydadzą się niewielkie garnki(np. rondelek) oraz szpatułka. To bardzo proste. Zacznij łączyć ze sobą sok z cytryny z cukrem pudrem, mocno rozcierając masę. Ta powinna stopniowo przybierać konsystencję budyniu. Pamiętaj, że lukier musi być na tyle gęsty, aby nie spływał od razu z ciasta, a z czasem będzie zastygał całkowicie. Zadbaj o to, by w lukrze nie było grudek. Opcjonalnie, do lukru możesz dodać barwnik spożywczy w dowolnym kolorze. Jego ilość dostosuj do potrzeb.
Jak udekorować babkę na Wielkanoc?
Gdy babka wystygnie, wyjmij ją z formy. Następnie oblej ją przygotowanym wcześniej lukrem. Jej górną część możesz ozdobić dowolnie, na przykład posypką, czy kolorowymi, czekoladowymi jajkami. Dzięki temu będzie prezentować się wyjątkowo odświętnie.
Babkę podawaj na paterze. Zadbaj, by goście mieli odpowiednie sztućce, w tym widelczyk do ciasta.
W jakiej foremce piec babkę na Wielkanoc?
Tradycyjna forma to babki to stalowa foremka z kominem. Zapewnia ona tradycyjny, wielkanocny wygląd. Jednak tak naprawdę takie ciasto możesz upiec dowolnie, np. w keksówce, czy w okrągłej foremce. Nie będzie ono tak odświętne, ale na pewno będzie smakować doskonale. Możesz też sięgnąć po foremki żaroodporne wykonane ze szkła lub z ceramiki. To dobry pomysł, jeśli chcesz serwować wypiek bezpośrednio w foremce.
Czym kroić babkę?
Noże kuchenne to podstawowe narzędzia obecne w kuchni. Babkę należy kroić za pomocą ostrego narzędzia o długiej krawędzi tnącej, która bez problemu dotrze do samego dna ciasta. Idealnie sprawdzi się tutaj nóż szefa kuchni lub też nóż do chleba. Ten drugi może jednak sprawić, że na stole pojawi się dużo okruszków.
Czy masło można zastąpić margaryną?
W teorii – tak, ale w praktyce lepiej tego nie robić. Margaryna nie ma tak przyjemnego smaku i choć częściowo „zgubi się” w wypieku to jednak wpłynie negatywnie na ostateczny odbiór ciasta. Staraj się więc nie wykorzystywać jej w wypiekach. Ma jednak ona pewne zalety, np. jest trwalsza, lepiej zachowuje się w wysokich temperaturach, rzadziej jełczeje, jest tańsza, a ponadto zawiera mniej cholesterolu. Zdarza się jednak, że do jej produkcji wykorzystuje się utwardzone tłuszcze roślinne. Jeśli musisz z niej skorzystać, wybieraj takie produkty, które go nie zawierają.