Foremka kwadratowa 23 cm GRANITEX
Ciasto rabarbarowe odwrócone to przepis na opak, który i tak smakuje wyśmienicie. Stworzony przez Adama Borowicza doskonale nadaje się na wiosenno-letni sezon. Sprawdź, jak przygotować je krok po kroku, wykorzystując foremki do pieczenia.
Co jest potrzebne na ciasto rabarbarowe odwrócone?
- 400 g łodyg rabarbaru
- 150 g brązowego cukru
- 170 g mąki pszennej
- 75 g masła
- 2 jajka
- 100 ml mleka
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
Dodatkowo:
- masło do wysmarowania foremki
- 2 łyżki cukru do posypania foremki
- cukier puder wg. uznania
Jak przygotować ciasto rabarbarowe odwrócone?
Dno foremki możesz wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować masłem i posypać cukrem. Nie jest to jednak niezbędne, jeśli używasz foremek silikonowych lub z powłoką nieprzywierającą (sprawdź foremki SMART oraz GRANITEX).
Łodygi rabarbaru umyj, pokrój na kawałki i ułóż możliwie ciasno na dnie foremki. Masło utrzyj z cukrem na puch, dodaj do niego jajka i mleko. Wszystko wymieszaj aż do połączenia się składników. Mąkę przesiej przez sito, dodaj do niej proszek do pieczenia oraz szczyptę soli. Dokładnie wymieszaj. Następnie tak przygotowane sypkie składniki dodaj do drugiej masy. Wymieszaj za pomocą szpatułki. Zrób to dokładnie, tak aby nie powstały grudki.
Ciasto wylej do foremki na rabarbar. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 40 minut. Po przygotowaniu odstaw do przestygnięcia i wyjmij je poprzez odwrócenie, tak aby rabarbar znalazł się na górze. Posyp ciasto cukrem pudrem.
Czym jest rabarbar?
Rabarbar to roślina wywodząca się z Azji. Ma czerwonawe łodygi, przez które łatwo ją rozpoznać. Zazwyczaj przygotowuje się z niego słodkie desery oraz kompoty, chociaż tak naprawdę można stworzyć z niego wiele innych, ciekawych potraw. Wykorzystuje się go zazwyczaj jak owoc, chociaż owocem tak naprawdę nie jest i bliżej mu do warzywa. Można go jeść bez obróbki termicznej, np. maczając łodygi w cukrze.
Czy do tego przepisu można wykorzystać coś zamiast rabarbaru?
Jak najbardziej tak! Możesz wymienić rabarbar na dowolne ulubione owoce, takie jak jabłka, gruszki, śliwki, czy nawet truskawki. W kuchni ogranicza Cię tylko wyobraźnia, a tego typu placki owoce są naprawdę wyśmienite. Nie tylko doskonale smakują, ale również dobrze pachną i świetnie się prezentują.
Dlaczego należy przesiać mąkę pszenną?
Przesianie mąki pszennej pozwala ją napowietrzyć oraz usunąć z niej ewentualne grudki. To pozytywnie wpływa na konsystencję ciasta i sprawia, że to lepiej rośnie. Dlatego nie rezygnuj z tego kroku!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.