Porcelana to jeden z najbardziej cenionych, szlachetnych materiałów mających zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najczęściej jednak spotkać ją można na kuchennych pułkach czy w kredensie jako wyjątkową zastawę stołową. Jak rozpoznać porcelanę? W jaki sposób o nią dbać? Dowiedz się więcej na temat tego jak utrzymać ją w czystości i poznaj królewską Royal Ivory Porcelain.
Porcelana wzbudza zachwyt i szacunek
Rola, jaką porcelana pełni w naszym życiu jest wyjątkowa. Materiał ten od wieków fascynuje rzemieślników i artystów, łącząc ducha czasu ze współczesnością w rozmaitych dziełach sztuki użytkowej. Porcelanę możemy spotkać zarówno w medycynie, sztuce jak i na co dzień. Często to właśnie w domach i mieszkaniach znajdują się prawdziwe porcelanowe perełki – piękne, stare lub nowe komplety zastawy stołowej. W dzisiejszych czasach porcelana nadal jest symbolem luksusu, ozdabia wnętrza i tworzy tło niezwykłych chwil. Odkryj subtelny świat, dowiedz się jak rozpoznać porcelanę pośród innych materiałów, a także jak ją pielęgnować i upewnij czy porcelanę można myć w zmywarce? Wybierz się w niezwykłą podróży do świata historii, kultury i piękna porcelany.
W krainie ceramiki – jak rozpoznać porcelanę?
Porcelana jest najbardziej szlachetnym materiałem, który można zaliczyć do ceramiki. To, co ją charakteryzuje, to przede wszystkim połączenie niezwykłej trwałości z subtelnym wyglądem. Właśnie te dwie cechy, które wydawać by się mogło, że wykluczają się nawzajem, sprawiają, że porcelana jest tak upragnionym przez wielu materiałem. Wykonana jest między innymi ze specjalnie dobranych kaolinów i kwarców, wypalanych w bardzo wysokich temperaturach. To właśnie nadaje jej wyjątkowej twardości, zapewniając jej trwałość.
Historia porcelany związana jest z Chinami. Pierwsze porcelanowe wyroby powstawały właśnie tam. Przez setki lat Chińczycy rozwijali technikę związaną z wypalaniem porcelany, tworząc niezwykłe i do dziś podziwiane w świecie dzieła. Do Europy, porcelana na dobre zawitała stosunkowo późno – Chińczycy nie chcieli bowiem podzielić się tajemnicą sposobu jej wytwarzanie i tak dopiero w 1709 roku powstała pierwsza europejska porcelana.
Skoro jednak porcelana jest materiałem ceramicznym, jak odróżnić ją od innych rodzajów ceramiki? Jak rozpoznać porcelanę? Najbardziej charakterystyczną cechą porcelany jest oczywiście jej barwa. Głównym składnikiem porcelany jest kaolin, którego barwa jest biała. To sprawia, że odcienie bieli są dla niej typowe. Porcelana Gerlach dostępna jest w dwóch kolorach: klasycznym oraz w unikatowej barwie kości słoniowej. Jest ona uzyskiwana w masie naczyń, a nie poprzez szkliwienie, co wpływa na trwałość koloru oraz ponadczasowość wykonanych z tej wyjątkowej porcelany naczyń.
Dodatkowo tym, co odróżnia porcelanę od ceramiki jest fakt, że jest ona wytwarzana w bardzo wysokich temperaturach (nawet do 1 400°C). Tak wypalana porcelana może być wykonana z wyjątkowo cienkiej warstwy materiału, która nie wpływa negatywnie na jej trwałość, ale może przepuszczać część promieni słonecznych. To cecha szczególnie ceniona przez miłośników ceramiki.
Kolejną charakterystyczną cechą produktów wykonanych z tego materiału jest to, że po pokryciu specjalnym ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Odróżnia to porcelanę od innej ceramiki, która bardzo często bywa matowa. Innym elementem wyróżniającym porcelanę jest waga – porcelana jest wyjątkowa lekka. Naczynia porcelanowe często są cienkie, a jeśli uderzysz w nie delikatnie palcem lub łyżeczką usłyszysz charakterystyczny dźwięk dzwonienia.
Jeszcze innym sposobem na rozpoznanie porcelany jest kupowanie jej ze sprawdzonego źródła. Porcelana może posiadać rozmaite sygnatury, numery modeli czy też serii. Na niektórych naczyniach występuje datowanie, kod kraju. Jeśli porcelana jest wykonana przez artystę może również pojawić się na niej sygnatura twórcy.. Jest to popularne zwłaszcza w przypadku limitowanych serii i autorskich kolekcji. W przypadku porcelany Gerlach na spodniej części naczyń znajdziesz znak graficzny marki. Royal Ivory Porcelain produkowana jest w polskiej fabryce z ponad 160-letnią tradycją. Jest tworzona wyłącznie z naturalnych surowców oraz jest w pełni wegańska. Na każdym, z aż ośmiu etapów produkcji, poddana jest szczegółowej kontroli co sprawia, że każdy detal porcelany Gerlach jest naprawdę najwyższej jakości.
Pielęgnacja porcelany – czy porcelanę można myć w zmywarce?
Współczesny świat szuka rozwiązań, które wpływają pozytywnie na komfort życia. Szybkie tempo codziennego życia i chroniczny brak czasu sprawiają, że stawiamy na te artykuły codziennego użytku, które pozwalają nam sprawniej funkcjonować. Jedną z ważniejszych funkcjonalności jest możliwość mycia artykułów kuchennych w zmywarce. Royal Ivory Porcelain pokryta jest wytrzymałym szkliwem, które zapewnia blask naczyń, a także pozwala czyścić je właśnie w ten sposób. Jak odpowiednio zabezpieczyć porcelanę w czasie mycia? Przede wszystkim naczyń nie należy układać w zmywarce jedno na drugim. Zadbaj także o to, aby zmywarka nie była przeładowana. O ile to możliwe nie myj porcelany z metalowymi naczyniami w tym samym cyklu, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia reakcji chemicznych i uszkodzeń. Myjąc porcelanę w zmywarce używaj łagodnych środków czyszczących. Detergenty o silnym działaniu mogą spowodować uszkodzenie szkliwa i w konsekwencji negatywnie wpłynąć na właściwości samej porcelany.
Aby bezpiecznie myć porcelanę w zmywarce, warto wybrać odpowiedni program. Postaw na ten przeznaczony do naczyń delikatnych, myjący w niezbyt wysokiej temperaturze. Czy porcelanę można zmyć w zmywarce jeśli producent tego nie zaznaczył? Nie wszystkie naczynia, które dostępne są na rynku nadają się do takiego czyszczenia. Bezwzględnie zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta i dostosować do nich parametry mycia. Wszystkie niedekorowane komplety oraz serwisy obiadowe Gerlach nadają się do czyszczenia w zmywarce.
Piękno porcelany zachowane na dłużej
Na żywotność porcelany wpływa również sposób jej przechowywania. Aby zadbać o jej piękno i trwałość należy skorzystać z kilku wskazówek.
Po pierwsze, porcelanę należy przechowywać w suchym i czystym miejscu. Wilgoć i resztki jedzenia mogą przyczynić się do powstawania plam, jak również przyczynić się do osłabienia szkliwa.
Jeśli przechowujesz porcelanowy serwis obiadowy użyj specjalnych oddzielaczy lub skorzystaj z metody „na serwetkę” rozdzielając poszczególne naczynia serwetką lub ręcznikiem kuchennym.
Zadbaj o to, aby półka lub szafka, w której przechowujesz zastawę stołową była stabilna. Zwłaszcza gdy przechować chcesz większą liczbę talerzy czy naczyń ważne jest, aby unikać nierównych i nieprawidłowo przymocowanych powierzchni, a także dostosować ciężar naczyń do mebla.
Unikaj obciążania talerzy, nie kładź ciężkich naczyń na porcelanie. Nadmierny nacisk może doprowadzić do uszkodzeń, odprysków i pęknięć. Porcelana jest trwała, ale dość krucha!
Porcelana jest szlachetna i cenna, dlatego warto jak najlepiej o nią zadbać. Jeśli posiadasz szczególnie ważny komplet naczyń, zminimalizuj użytkowanie go i korzystaj z niego tylko w trakcie specjalnych okazji. Używanie porcelany wyłącznie w taki sposób może pomóc zachować jej długowieczność. Staranne przechowywanie porcelany jest bardzo ważne jeśli chcesz zachować jej piękno i trwałość na lata.