Większość z nas uwielbia ketchup. Dodajemy go jako sos do frytek, burgerów i kanapek. Zazwyczaj zjadamy ketchup pochodzący ze sklepowej półki, który niestety zawiera barwniki, zagęszczacze, konserwanty i duże ilości cukru. Dlatego w tym artykule zachęcamy, aby spróbować zrobić swój własny domowy ketchup, o wyjątkowym smaku i aromacie.
Dlaczego warto przyrządzać domowy ketchup?
Domowy ketchup wspomaga układ krążenia, działa przeciwnowotworowo oraz zapewnia nam dużą dawkę witamin i minerałów. Znajdziemy w nim witaminy takie jak B2, B6, C i E oraz minerały m.in. Na, K, Cu, Mn, P, Mg, Fe. Ponadto ketchup jest źródłem likopenu, czyli silnego antyutleniacza, który rozprawia się z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za procesy starzenia się w naszym organizmie. Co ciekawe, jest on lepiej przyswajany właśnie w formie długo gotowanych przecierów i ketchupów, niż świeżych pomidorów. Pamiętajmy, że na 100 g ketchupu ze sklepowej półki przypada o wiele mniej pomidorów, niż na domowy ketchup, który zazwyczaj przygotowuje się z 2 kg pomidorów.
Jak przyrządzić domowy ketchup?
Zanim zabierzemy się za przygotowywanie samego ketchupu, musimy wyparzyć zakrętki i słoiki, do których przelejemy sos pomidorowy. Zaczynamy od umycia ich w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie, wkładamy suche słoiki na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 100 stopni C. Jeśli będzie to dla nas wygodniejsze, możemy również wstawić słoiki wraz z zakrętkami do zmywarki i ustawić standardowy program do mycia i suszenia naczyń.
Gdy słoiki są już czyste, możemy przystąpić do gotowania ketchupu. Będziemy potrzebować 2 kg pomidorów, dwie cebule, 3 ząbki czosnku, 1 cukinię, dwie szczypty mielonego chilli, 4 łyżeczki brązowego cukru, sól oraz pieprz.
Pomidory zanurzamy we wrzątku, zostawiamy na minutę, wyciągamy i obieramy ze skórki. Usuwamy szypułki i gniazda nasienne z pomidorów. Pomidory kroimy w duże kostki. Pokrojone pomidory wrzucamy do dużego garnka i zagotowujemy.
Obieramy i kroimy drobno czosnek, cebulę oraz cukinię. Wrzucamy do garnka. Sos doprawiamy chilli, cukrem, solą oraz pierzem. Gotujemy całość przez 20 minut, następnie ściągamy garnek z ognia i blendujemy sos na gładką masę.
Z powrotem przenosimy garnek na palnik i gotujemy przez kolejne 30 minut, do momentu, gdy sos stanie się odpowiednio gęsty.
Tak powstały ketchup po ostudzeniu możemy przechowywać w lodówce przez cały miesiąc. Jeśli chcemy przechowywać go dłużej i poza lodówką, musimy zapasteryzować nasze przetwory — słoiki wypełnione ketchupem wstawiamy do nagrzanego do 100 stopni C piekarnika i podgrzewamy przez 20 minut.