Dorsz po azjatycku to pomysł na obiad, który przeniesie Cię do krajów Azji. Jego przygotowanie jest stosunkowo proste, jednak warto wcześniej zakupić wszystkie składniki i zadbać o odpowiednie naczynia. Na przykład przyda Ci się garnek ze wbudowanym systemem odcedzania, dzięki któremu z łatwością ugotujesz ryż.
Co jest potrzebne do przygotowania dorsza po azjatycku?
- 250 g brązowego ryżu
- 250 ml bulionu rybnego
- 2 łyżeczki potartego, świeżego imbiru
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- 4x150 g filetów z dorsza
- 2 marchewki
- 100 g kiełków fasoli Mung
- Garść obranych orzeszków ziemnych
- 150 g kapusty pak choi
- 100 g grzybów shiitake
- Szczypiorek
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz
Jak przygotować dorsza po azjatycku?
Dokładnie opłucz ryż pod bieżącą wodą, aby oczyścić go z nadmiaru skrobi. Ugotuj go, ale pamiętaj przy tym, że ryż brązowy prawdopodobnie będzie potrzebować więcej czasu niż biały. Możesz skorzystać przy tym z instrukcji umieszczonej na opakowaniu, która z pewnością ułatwi uzyskanie odpowiedniej konsystencji ryżu.
Na dużą, głęboką patelnię wlej bulion rybny, dodaj do niego sos sojowy, potarty, świeży imbir i 2 posiekane ząbki czosnku. Całość dobrze wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
Zmniejsz ogień, ponownie wszystko wymieszaj i ułóż na patelni filety z dorsza. Gotuj pod przykryciem przez ok. 10 minut. W czasie gotowania się ryby przygotuj wok i rozgrzej na nim olej. Dobrze umyj wszystkie warzywa. Marchewkę obierz i pokrój w plasterki, kapustę poszatkuj, szczypiorek drobno posiekaj, a kiełki możesz przekroić na pół.
W woku umieść marchewkę, kapustę, grzyby, kiełki oraz orzechy ziemne. Smaż je przez 3 minuty, cały czas mieszając. Dodaj do składników 3 łyżki bulionu, wymieszaj i odstaw z ognia. Na koniec warzywa posyp szczypiorkiem. Podawaj na talerzu, stosując warstwy – porcję ryżu, warzywa, filet z dorsza. Gotowe danie polej bulionem rybnym.
Czym jest kapusta pak choi?
To nazwa na kapustę właściwą chińską, podgatunek kapusty właściwej, który jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin. W kuchni używane są zarówno jej liście, jak i nasiona, z których tworzy się jadalny olej. Tworzy się z niej również kimchi.
Czym są grzyby shiitake?
Shiitake to nazwa japońska oznaczająca twardnika japońskiego. To grzyb o brązowym kolorze, którego kapelusz osiąga średnicę do 20 cm. Występuje m.in. w Chinach i w Japonii. Można je spożywać nawet bez obróbki cieplnej i są częstym dodatkiem do dań kuchni azjatyckiej.
Gdzie kupić produkty do przygotowywania kuchni azjatyckiej?
Coraz częściej znajdziesz je w zwykłych sklepach, jednak część z nich pojawia się wyłącznie sezonowo. Dlatego takich produktów spożywczych warto szukać w sklepach specjalistycznych z produktami z importowaną żywnością oraz w sklepach spożywczych o większej powierzchni.