Filety z indyka ze szparagami, pomidorkami cherry i boczkiem to naprawdę proste, a przy tym pyszne i zdrowe danie, które warto przygotować na obiad. Szczególnie dobrze sprawdzi się w sezonie letnim, kiedy to dostęp do świeżych i smacznych szparagów jest ułatwiony. Do przygotowania dania przyda Ci się duża patelnia z nieprzywierającą powłoką.
Co jest potrzebne do przygotowania filetów z indyka z warzywami?
- 4 filety z indyka po 150 g
- 4 plastry boczku
- 200 g szparagów
- 200 g pomidorków cherry
- 10 listków świeżej bazylii
- 2 ½ łyżki octu balsamicznego
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz
Jak przygotować filety z indyka z warzywami?
Pomidorki cherry, szparagi oraz liście bazylii dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz za pomocą ręcznika papierowego. Pomidorki przekrój na pół, a ze szparagów odkrój białe końcówki.
Umyj mięso z indyka, osusz je, a następnie dopraw solą i pieprzem. Boczek pokrój w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej olej i usmaż na nim filety z indyka oraz szparagi. Po ok. 5 minutach dodaj boczek i smaż przez kolejne 5 minut.
Następnie zdejmij z patelni wszystkie składniki i połóż na niej pomidorki wraz z liśćmi bazylii. Wlej na patelnię 3 łyżki wody i gotuj przez 5 minut. Po tym czasie dodaj ocet balsamiczny, sól oraz pieprz. Zwiększ moc palnika, doprowadź wodę do wrzenia, a na koniec wszystko dokładnie wymieszaj. Gotowy filet z indyka podawaj ze szparagami, pomidorkami, boczkiem.
Na koniec udekoruj danie listkami świeżej bazylii.
Kiedy jest sezon na najlepsze szparagi?
Najlepsze szparagi można dostać w maju i w czerwcu. Wtedy właśnie są świeże i smaczne. W kolejnych miesiącach ich jakość zaczyna spadać: stają się bardziej łykowate, mają również słabsze wartości odżywcze.
Co lepsze – mięso z indyka czy z kurczaka?
Obydwa rodzaje mięs są bogate z białko. To z indyka jest chudsze, niż z kurczaka. Różnią się również zawartością witamin, ponieważ standardowa kura zawiera wiele różnych witamin, zwłaszcza z grup A, B i E. Z kolei mięso z indyka jest bogate głównie w witaminy z grupy B. Pierś z kurczaka jest też bardziej kaloryczna niż z indyka, zawierając 200 kcal w 100 g (indyk to ok. 160 kcal). Nie da się więc jasno odpowiedzieć, co jest lepsze, bo to zależy od prywatnych preferencji oraz diety.
Czemu warto wybrać patelnie nieprzywierającą do przygotowania indyka?
Warto przygotowywać indyka na patelni nieprzywierającej, ponieważ dzięki temu możesz użyć mniejszej ilości tłuszczu (oleju, masła, smalcu etc.). Ponadto taka patelnia jest łatwa w czyszczeniu, a dzięki temu, że mięso nie przywiera do jej powierzchni, łatwo da się je odwrócić za pomocą silikonowych lub drewnianych akcesoriów.