Gołąbki z młodej kapusty są nie tylko sycącym, ale też przede wszystkim smacznym daniem. Ich przygotowanie może być nieco czasochłonne, ale naprawdę warto dać im szansę. Zwłaszcza że powinny wystarczyć na kilka dni! Sprawdź przepis, który stworzył Adam Borowicz.
Co jest potrzebne do gołąbków z młodej kapusty?
- 500 g mielonej łopatki wołowej
- 200 g mielonej łopatki wieprzowej
- 1 główka młodej kapusty
- 150 g ryżu ugotowanego al dente
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 3 ząbki czosnku
- 500 ml bulionu
- 500 ml przecieru pomidorowego
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka cukru
- sól, pieprz,
- gałązki tymianku
Przepis powinien wystarczyć na ok. 28 małych gołąbków.
Jak przygotować gołąbki z młodej kapusty?
Z kapusty usuń głąb. Do szerokiego garnka, np. SIMPLE 7 l, wlej wodę i zagotuj ją. Włóż kapustę i sparz ją, po kolei zdejmując wierzchnie liście. Odkładaj je na talerz, a następnie z każdego usuń grubą część nerwów za pomocą ostrego noża.
Na patelni z nieprzywierającą powłoką rozpuść i rozgrzej masło. Cebulę pokrój w drobną kostkę, zaś marchewkę zetrzyj na drobnych oczkach tarki. Podsmaż je na patelni, a w ostatniej minucie dodaj przeciśnięty przez wyciskacz SOLID czosnek.
Stwórz farsz, mieszając mięso, ryż oraz podsmażoną cebulę z marchewką i czosnkiem. Dopraw go solą, pieprzem oraz świeżym, zdjętym z gałązek tymiankiem. Następnie zawijaj farsz w liście kapusty.
Na dnie brytfanny NATUR IRON ułóż pozostałe liście kapusty. Gołąbki układaj jeden obok drugiego. Bulion wymieszaj z przecierem pomidorowym, cukrem, pieprzem oraz solą i wlej go do brytfanny. Dodaj gałązkę tymianku, przykryj pokrywką i duś na niewielkiej mocy kuchenki przez ok. 1 godzinę.
Podawaj gołąbki z sosem pomidorowym, posiekanym koperkiem oraz łyżeczką kwaśnej śmietany. Smacznego!
Czy gołąbki można zrobić w piekarniku?
Tak, jeśli chcesz, możesz przygotować gołąbki w piekarniku. Brytfanna NATUR IRON może być w nim użytkowana. Rozgrzej piekarnik do 180℃ i zapiekaj gołąbki pod przykryciem przez godzinę.
Jaką kapustę wybrać do gołąbków?
Postaraj się wybrać jak największą kapustę. Dzięki temu nie tylko zrobisz ich więcej, ale również zawijanie gołąbków będzie po prostu łatwiejsze. Jeśli jednak dostępne są tylko szczególnie małe, możesz zakupić dwie – dzięki temu na pewno nie braknie Ci liści!
Czy do gołąbków trzeba dodać różne rodzaje mięsa?
Dodanie różnych rodzajów mięsa do gołąbków nie jest konieczne, ale pozytywnie wpływa na smak dania, dlatego staraj się nie rezygnować z mieszania różnych gatunków. Podane w przepisie łopatki wołowe i wieprzowe gwarantują idealne połączenie smaków, jednak nie bój się też eksperymentować na własną rękę. Możesz również użyć po prostu tego, co już posiadasz. Staraj się stawiać na świeżo mielone mięso.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.