Czy wiesz, jak podać łososia wędzonego na ciepło, tak by pięknie prezentował się na stole? Sprawdź nasze pomysły i spraw, by Twoja jadalnia zachęcała do spożywania smacznych i zdrowych posiłków. Na co zwrócić uwagę w trakcie podawania ryby oraz jak często można spożywać łososia?
Jak podać łososia wędzonego?
Wędzony łosoś to danie, które możesz podać na wiele różnych sposobów. To dobry dodatek do wielu dań, a ponadto sprawdza się również na kanapki. Możesz podać go na sałatce z warzyw i ziół, na eleganckim półmisku, czy na grzankach z awokado. Będzie się również dobrze komponował z ziemniakami. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do tortilli.
Jak podać łososia wędzonego na imprezie?
Jeśli chcesz podać łososia na przyjęciu warto przygotować przekąski, które Twoi goście mogą zjeść jako „jeden kęs”. Dlatego doskonale sprawdzą się roladki przygotowane z pokrojonej tortilli wypełnione łososiem, warzywami i pysznym sosem. Dobrym pomysłem jest podanie łososia w sushi. Możesz też przygotować mini grzanki, koreczki z ogórkiem, czy małe tarty albo wytrawne babeczki.
Możesz przygotować również porcje dla jednej osoby, tworząc wytrawne „deserki”. Wykorzystaj do tego szklanki o pękatym kształcie.
Do podawania łososia doskonale sprawdzi się również wysokiej jakości porcelana.
Z jakimi dodatkami podawać łososia?
Łosoś jest pyszną, tłustą rybą, z którą dobrze łączy się wiele dodatków. Pamiętaj jedynie, aby dobierać je tak, aby nie zdominować jego smaku, za to sprawić, by całość przechodziła się wzajemnie w harmonijny sposób. Wśród produktów, które dobrze łączą się z wędzonym łososiem znajdują się:
- cytrusy;
- świeże zioła;
- awokado;
- serek śmietankowy lub kremowy;
- ricotta, mascarpone i feta;
- jogurt grecki;
- kapary;
- ogórki;
- chrzan;
- sos sojowy;
- oliwa z oliwek;
- jajka;
- różnorodne pieczywo;
- buraki;
- miód;
- musztarda;
- imbir.
Na bazie tych składników możesz stworzyć wiele ciekawych, smacznych dań, a także przekąsek, które podasz w trakcie przyjęcia.
Jakie napoje dobrze łączą się z łososiem?
Z łososiem dobrze komponują się zarówno napoje bezalkoholowe, jak i alkoholowe. Jeśli unikasz procentowych trunków, możesz postawić na wodę z cytryną, zieloną lub jaśminową herbatę, soki z cytrusów czy koktajle, np. z ogórka lub mięty. Możesz podać je, używając karafki – dzięki temu każdy z gości lub domowników naleje sobie dokładnie taką ilość, na jaką będzie mieć ochotę.
Gdy chcesz podać napoje alkoholowe, możesz skupić się na winach, których charakter idealnie pasuje do tak jakościowego produktu, jak łosoś. Z tą rybą dobrze komponuje się przede wszystkim wino białe, np. Chardonnay lub Sauvignon Blanc. Szampan również będzie dobrym wyborem, jeśli preferujesz wina musujące. Wino czerwone w większości przypadków nie będzie najlepszym wyborem, ale jeśli zależy Ci właśnie na nim, postaw na Pinot Noir. Pamiętaj, aby kieliszki były odpowiednio dobrane do rodzaju trunku!
Poza winem możesz podać również piwo typu lager lub gin z tonikiem.
Na co należy zwrócić uwagę, podając łososia?
Gdy podajesz łososia na stół, zwróć uwagę na to, aby był przede wszystkim świeży. Ryba nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu czy koloru. Pamiętaj też, aby nie leżał zbyt długo poza lodówką – maksymalny czas to ok. 2 godzin. W ciepłe dni może się on jednak skrócić nawet o połowę. Serwuj łososia wędzonego po schłodzeniu lub w temperaturze pokojowej. Zadbaj też o to, aby odpowiednio go przyprawić, np. solą, sokiem z limonki.
Ludzie jedzą również oczami, więc zadbaj o odpowiednią estetykę podania. Staraj się przygotować niewielkie porcje dla każdej osoby – około 100-150 g to ilość wystarczająca dla większości osób, zwłaszcza gdy na stole znajdują się również inne dodatki.
Jak często można jeść łososia?
Łosoś to zdrowa ryba, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, białko, czy różne witaminy i minerały. Jednakże jeśli pochodzi z niższej jakości łowisk może zawierać w sobie różne toksyny, takie jak rtęć. Najzdrowszy typ łososia to ten dziki, pochodzący np. z Alaski. Taką rybę możesz spożywać do 3 razy tygodniowo, w ilości 100-150 g na porcję. Z kolei łososia hodowlanego nie należy spożywać częściej, niż 1 raz w tygodniu.
Na spożywanie łososia powinny być szczególnie kobiety w ciąży oraz opiekunowie dzieci. W ich przypadku zaleca się ograniczenie spożywania takich ryb i wybieranie tych o mniejszym ryzyku zanieczyszczenia.
Pamiętaj, że w 100 g łososia surowego znajduje się ok. 140 kcal, a w 100 g łososia wędzonego ok. 170 kcal.
Jakimi sztućcami należy jeść ryby?
Dawniej istniały specjalne sztućce do spożywania ryb. Dziś spotyka się je jednak coraz rzadziej. Były to narzędzia o charakterystycznym kształcie. Nóż do ryb miał szeroką, tępo zakończoną końcówkę i służył głównie do dzielenia mięsa. Widelec do ryb był nieco szerszy i z krótszymi zębami. Jeśli posiadasz właśnie takie sztućce, wykorzystaj je. Jeśli nie, wystarczy, że sięgniesz po swój codzienny komplet.
Co ciekawe, ryby można spożywać, używając dwóch widelców. Jeden służy do przytrzymywania ryby, drugi zaś do jej obierania. Warto spróbować tej techniki, gdy następnym razem na Twoim talerzu pojawi się łosoś.
Szklana zastawa stołowa przyda Ci się na co dzień i od święta. Sprawdź naszą ofertę!