Czy wiesz, jak podać purée ziemniaczane tak, aby dobrze prezentowało się na Twoim stole? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się, tworząc pięknie wyglądającą zastawę stołową. Niech Twój stół zawsze doskonale się prezentuje!
Czym jest purée ziemniaczane?
W Polsce słowa „purée” często używa się na określenie zmiażdżonych, ugotowanych ziemniaków. Jednak tak naprawdę jest ono odrobinkę bardziej skomplikowane w przygotowaniu. Składa się również z masła, mleka lub śmietany oraz przypraw (sól, pieprz). Oczywiście można do nich dodać różne zioła i inne dodatki. To nadaje ziemniakom idealnie kremowej konsystencji i pozwala na podawanie ich na różne, ciekawe sposoby.
Historia współcześnie znanego purée zaczyna się w XVII wieku w Europie, kiedy to zaczęły zyskiwać na popularności. W XVIII wieku stało się we Francji eleganckim dodatkiem do dań mięsnych. W XX wieku było już stałym elementem kuchni europejskiej, serwowanym również na co dzień.
Jak podać purée ziemniaczane?
Purée jest wdzięczną potrawą, którą można podać na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się zarówno serwowane na co dzień, jak i w czasie ważnego spotkania lub uroczystości. Jak je podać?
- w misce lub w salaterce;
- bezpośrednio na talerzu;
- na półmisku;
- po zapieczeniu;
- w indywidualnych miseczkach.
W naszej ofercie znajduje się szklana zastawa stołowa. Sprawdź ją!
Purée podane w misce lub salaterce – każdy bierze tyle, ile chce!
Purée ziemniaczane możesz podać w większej misce lub w salaterce, aby osoby zasiadające przy stole mogli nałożyć je sobie na talerz w wybranej przez siebie ilości. Pamiętaj, aby przy naczyniu pojawiła się duża łyżka. Dzięki temu wszyscy będą mogli w wygodny sposób przenosić purée na swoje talerze.
Tak podane purée warto serwować w estetyczny sposób. Wygładź jego wierzchnią warstwę i ozdób według uznania, np. używając świeżych ziół.
Sprawdź również kieliszki, które można znaleźć w naszej ofercie.
Purée podawane bezpośrednio na talerzu
Jeśli serwujesz gościom obiad wydany już na talerz, koniecznie zadbaj o to, by purée dobrze się prezentowało również przy innych składnikach. Możesz np. wyłożyć je w formie eleganckiej kulki, posypanej ziołami i polanej sosem. Odpowiednie podanie zachęci Twoich gości do jedzenia i poprawi odbiór całości. Nie zapomnij o tym, aby do serwowania używać odpowiednich naczyń. Idealnie sprawdzi się porcelana wysokiej jakości.
Purée ziemniaczane na półmisku – już w gotowych porcjach!
Purée możesz podać również na półmisku. Podziel je na porcje, tworząc np. kulki za pomocą łyżki do lodów. Na naczyniu ułóż liście sałaty i to na nich układaj porcje purée. Dzięki temu Twoi goście będą mogli w wygodny sposób przełożyć je sobie na talerz. Możesz oczywiście wykorzystać inne sposoby, jak np. nadzianie purée warzyw.
Purée podawane po zapieczeniu też jest pyszne
Ciekawym pomysłem na podanie purée jest również zapieczenie go w piekarniku. Po przygotowaniu go przełóż danie do żaroodpornego naczynia wykonanego np. ze szkła, lub ceramiki. Sprawdzą się również foremki do pieczenia. Następnie wygładź jego powierzchnię. Możesz również posypać ją serem bądź innymi dodatkami. Po zapieczeniu wystaw purée na stół i pozwól się gościom cieszyć jego smakami i aromatami.
Purée w indywidualnych miseczkach – dla lepszego efektu
Purée możesz podać również w indywidualnych naczyniach, które postawisz na środku stołu lub podasz je każdemu z biesiadników indywidualnie. Pierwsza opcja sprawdzi się w trakcie większych spotkań, kiedy na stole znajdują się różnorodne potrawy i nie każdy będzie chciał sięgnąć po tego typu ziemniaki. Pamiętaj, aby każdą z porcji również odpowiednio ozdobić, dbając o ich estetyczne podanie.
Purée możesz podać w niewielkich salaterkach, lub też w szkle. Dobrze sprawdzić się mogą możliwie szerokie szklanki, które w piękny sposób odbijają światło. Będą one szczególnie dobrze wyglądać, jeśli wewnątrz stworzysz warstwy, np. przekładając purée świeżymi ziołami.
Czy purée można łączyć z innymi warzywami?
Jak najbardziej tak! Purée możesz połączyć np. z ugotowaną marchewką, brokułami, czy cukinią. Pomieszaj masę razem, tworząc danie, które jest nie tylko zdrowe, ale również będzie się dobrze prezentować. W ten sposób urozmaicisz smak dań. Pamiętaj jedynie, że nie każdy może lubić różnorodne warzywa i dlatego w trakcie większych spotkań warto przygotować purée w dwóch wersjach – jednej z warzywami, drugiej bez nich.
Czy purée może być wegańskie?
Purée sprawdzi się również w wersji wegańskiej. Wystarczy tylko, że zamienisz produkty pochodzenia odzwierzęcego na te roślinne. Wykorzystaj swój ulubiony rodzaj tłuszczu oraz napój owsiany, czy migdałowy. Sprawdzić się może również mleczko kokosowe. Tak podane danie będzie w dalszym ciągu bardzo smaczne, a przy tym będzie też odpowiednie np. dla osób, które nie tolerują laktozy. Jeśli otworzysz opakowanie takiego napoju, możesz przelać go do karafki, aby lepiej się prezentował.
Czy prezencja naczyń jest ważna przy podawaniu purée?
Jak najbardziej tak. Wygląd naczyń wpływa na odbiór zastawy stołowej jako całości i tym samym może wpłynąć na odbiór smaków. Osoby, które czują się komfortowo w danym otoczeniu prawdopodobnie będą od razu życzliwiej nastawione do tego, co na nim serwujesz. Dlatego zadbaj o to, aby sztućce, miseczki i talerze po prostu dobrze się prezentowały. Stawiaj na naczynia wysokiej jakości, wykonane z wytrzymałych i przyjemnych w dotyku materiałów.