Rośliny w domu to coś więcej niż tylko piękna dekoracja. Obniżają poziom stresu, wprowadzają harmonię i poczucie świeżości. Aby Twoje rośliny rosły zdrowe i mocne, należy je odpowiednio pielęgnować. Jednym z istotnych zabiegów, jakie należy wykonać jest ich przesadzanie. Przesadzanie kwiatów w domu wpływa na ogólny wzrost, rozwój i kwitnienie. Dowiedz się, jak bezpiecznie przesadzać kwiaty w domu i kiedy to robić, aby cieszyć się pięknem zielonej natury w domu.
Przesadzanie kwiatów w domu
Rośliny w domu są źródłem harmonii, spokoju i poczucia bliskości z naturą. Ich obecność bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie. Jednym z bardziej podstawowych zabiegów, jakie można i należy wykonać na roślinach w domu, jest ich przesadzanie. Proces ten polega na całkowitej lub częściowej wymianie ziemi oraz doniczki. Czynności tej mogą towarzyszyć inne elementy pielęgnacji jak usuwanie starych pędów, przycinanie czy formowanie rośliny. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniej pory, odpowiednie narzędzia do przegadania oraz dopasowanie do aktualnych potrzeb samej rośliny. Istotnym elementem jest także dobranie doniczki do przesadzania kwiatów. Sam proces może też stać się bardzo przyjemnym rytuałem, który łączy opiekuna roślin z naturą i wpływa kojąco i wyciszająco na atmosferę w domu.
Dlaczego warto przesadzać rośliny?
Proces przesadzania jest tak ważny, bowiem pozwala na stworzenie najlepszych warunków dla rozwoju rośliny. Podłoże kwiatów to baza składników odżywczych, związków mineralnych i wody. Z czasem jednak może ona ulec wyczerpaniu i jedynie pełna lub częściową wymiana podłoża może pomóc. Wymiana ziemi gwarantuje roślinie dostęp do wszystkich elementów niezbędnych dla jej zdrowia i pięknego wzrostu. Dlatego przesadzanie pozwala także na skuteczne monitorowanie stanu rośliny. Przyglądając się bacznie korzeniom, można z wyprzedzeniem zauważyć niepokojące stany chorobowe, co pozwala na szybszą reakcję.
Dużo bardziej prozaicznym powodem, dla którego należy przesadzić roślinę jest często jej wielkość. Przy przesądzaniu należy zwiększyć również rozmiar samej doniczki.
Warto także wyróżnić aspekt psychologiczny. Przesadzanie nie jest bowiem, jedynie aktywnością ogrodniczą, ale także rodzajem pielęgnacji, który buduje poczucie więzi z otaczającą przyrodą.
Przesadzanie roślin doniczkowych – krok po kroku
Zanim przystąpisz do przesadzania roślin doniczkowych należy przygotować stanowisko pracy. Przygotuj stolik do przesadzania kwiatów. Może to być również odpowiednio zabezpieczony blat kuchenny. Co będzie potrzebne? To zależy od gatunków, jakie masz w domu, ale na pewno przydadzą Ci się:
- wysokiej jakości podłoże;
- keramzyt;
- perlit;
- inne dodatki do podłoża (kora kokosowa, torf, piasek itd.);
- donica;
- narzędzia kopiące;
- sekator.
Zabezpiecz stanowisko pracy. Pamiętaj, że podczas przesadzania może osypać się trochę ziemi. Warto więc zabezpieczyć odpowiednio blat np. korzystając ze starych gazet. Wybierz ziemię odpowiednią do przesadzanego gatunku rośliny. Pamiętaj, aby mieć pod ręką większą doniczkę – to ważne, gdyż roślina, a zwłaszcza ta odpowiednio pielęgnowana, stale rośnie. Może się więc okazać, że od poprzedniego przesadzania kwiatek wyrósł ze swojej poprzedniej.
Zanim przystąpisz do przesadzania, za pomocą sekatora jednoręcznego nożycowego oczyść roślinę z uschniętych pędów i liści. Możesz ten na tym etapie wykonać dekoracyjne formowanie.
Następnie przygotuj bazę. Do nowej donicy wsyp keramzyt lub wybierz jeden z innych materiałów drenujących. Następnie za pomocą łopatki kopiącej delikatnie wyjmij roślinę i umieść ją w nowej doniczce. Za pomocą łopatki zacznij podsypywać roślinę, pilnując jej odpowiednie, pionowe ustawienie. Aby roślina mogła bezpiecznie rosnąć ziemia powinna znajdować się ok. 2 cm poniżej krawędzi donicy. Na koniec ważne jest także podlewanie kwiatów po przesądzaniu – gdy przesadzanie zakończone jest sukcesem – podlej je obficie.
Kiedy przesądzać kwiaty w domu?
Kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowy oparty jest głównie na porach roku. Jednak pierwsze przesadzanie rośliny, powinno odbyć się niedługo po dokonaniu zakupu, nawet wtedy, gdy to okres zimowy. Najpierw jednak nowe rośliny powinny mieć kilka dni na adaptację. W tym czasie warto obserwować je pod kątem ewentualnych chorób, grzybów lub niechcianych lokatorów. Po upływie tej swoistej kwarantanny należy wykonać proces przesadzania.
Pamiętaj, aby dobrać właściwe podłoże oraz odpowiednich rozmiarów donicę. Następne przesadzania należy dostosować do wieku rośliny. Młode kwiaty doniczkowe należy przesadzać nawet raz na rok, te starszy wystarczy raz na dwa lata, chyba że wzrost rośliny jest na tyle szybki, że wymagana jest wymiana donicy na większą. Przesadzanie kwiatów najlepiej wykonywać jest wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. To czas kiedy natura budzi się z zimowego snu. Jeśli jednak roślina jest chora – pamiętaj, żeby przesadzanie wykonać niezwłocznie, niezależnie od pory roku!
Jaki materiał drenujący wybrać?
Odpowiedni drenaż to kluczowy element odpowiedniej pielęgnacji roślin doniczkowych. Zapewnia korzeniom rośliny odpowiednie warunki, a także chroni przed nadmierną wilgotnością. Odkryj korzyści, jakie niesie dobranie odpowiedniego materiału do poszczególnych gatunków kwiatów:
- keramzyt – to uniwersalny materiał, który nie wpływa na stan gleby, jest neutralny chemicznie. Skuteczny dlatego, że nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na działanie grzybów, ale też szkodników;
- perlit – posiada podobne właściwości, a dodatkowo dobrze dostosowuje się do korzeni, dzięki czemu umożliwia im swobodny wzrost i jednocześnie je chroni. Jest też dobrym, uniwersalnym dodatkiem do zwykłej, sklepowej ziemi;
- pumeks ogrodniczy — to skała wulkaniczna, która pochłania duże ilości wody dzięki swojej porowatości. Będzie idealny np. dla storczyków.
Mały zestaw ogrodniczy do domu
Warto poświęcić w domu mały kąt na wszystkie ogrodnicze rzeczy. Może to być półka lub szuflada, w której poukładasz wszystkie domowe akcesoria ogrodnicze. Sprawdź co powinno znaleźć się pod ręką każdego ogrodnika i stwórz dla swojego hobby idealne warunki!
Niezbędne narzędzia ogrodnicze do domu:
- sekator – narzędzie to jest jednym z kluczowych akcesoriów każdego ogrodnika. Usuniesz nim uschnięte gałęzie, pędy kwiatów, a także uformujesz kształt rośliny. Dzięki specjalnego budowie, składającej się z dwóch części – ostrza tnącego i stalnicy praca przy przycinaniu jest naprawdę bezproblemowa. Sekator jednoręczny nożycowy marki Gerlach wykonany jest z wysokiej jakości stali i przeznaczony dla osób zarówno prawo jak i leworęcznych;
- łopatka – wszechstronne narzędzie wykorzystywane do rozmaitych zadań ogrodniczych. Niezastąpione podczas przesadzania roślin domowych. W ofercie Gerlach znajdziesz łopatkę wąską i szeroką, które wykonane ze stali pokrytej powłoką odporną na korozję. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na uchwyt. Łopatki ogrodowe Gerlach posiadają specjalne wzmocnienie z włókna szklanego, które gwarantuje lekkość oraz wytrzymałość.
- widełki – widełki to kolejne narzędzie, które powinno się znaleźć wśród akcesoriów ogrodniczych w każdym domu. Są one niezbędne podczas rozdzielania i rozmnażania roślin, a także niezastąpiony w sytuacji, gdy korzenie rośliny są silnie splątane lub gdy system korzeniowy dwóch roślin się ze sobą splecie i wymagane jest ich rozdzielenie. Widełki Gerlach wyróżniają się ergonomią i wielofunkcyjnością.
Poznaj bogatą ofertę artykułów ogrodniczych Gerlach i ciesz się piękną roślinnością wokół siebie. Dbanie o naturę w Twoim domu jeszcze nigdy nie było tak proste!