Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Czy masz pomysł, jak przygotować łososia na wigilię? Sprawdź nasze propozycje na stworzenie pysznego dania na jego bazie. Dowiedz się, jaką rybę wybrać oraz poznaj techniki i składniki, które najlepiej sprawdzą się do przygotowywania tej ryby.
Łosoś — jedna z najbardziej cenionych w kuchni ryb
Łosoś to jedna z najbardziej lubianych ryb używanych przy przygotowaniu dań. Charakteryzuje się delikatnym, lekko maślanym smakiem. Jest to ryba dość tłusta i kaloryczna, ale za to bogata w składniki spożywcze. Ma charakterystyczny, różowy smak. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów tej ryby, które różnią się pochodzeniem, smakiem i ceną. Są dość wszechstronne kulinarnie i dobrze łączą się z wieloma dodatkami.
Aby odpowiednio przygotować łososia do podania, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria kuchenne. Ostre noże, czy patelnie wysokiej jakości będą na pewno przydatne.
Sprawdź także nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Czy łosoś to dobra ryba na wigilię?
Łosoś nie jest najbardziej tradycyjną rybą wigilijną. Częściej na polskich stołach pojawia się karp i śledzie. Jednakże nie każdy przepada za tymi gatunkami, dlatego też wiele osób decyduje się na wprowadzenie delikatnego łososia. Ponadto taka ryba może sprawić, że kolacja nabierze nieco bardziej nowoczesnego charakteru.
Jakiego łososia wybrać na wigilię?
Gdy przygotowujesz dania, jedną z najważniejszych rzeczy jest dobranie wysokiej jakości składników, bo to one są bazą najmocniej wpływającą na ostateczny smak potrawy. Za najwyższej jakości łososia uważa się ryby dzikie, które mają najbardziej intensywny smak. Uznaje się je też za rybę zdrowszą. Istnieje kilka odmian tej ryby, np. nerka o najbardziej intensywnym kolorze i smaku. Łosoś srebrzysty jest z kolei łagodniejszy, a królewski osiąga największe rozmiary.
Odmiana hodowlana jest zdecydowanie tańsza i łatwiej dostępna. Istnieje jednak ryzyko, że ryba była nieodpowiednio karmiona, przez co może zawierać szkodliwe substancje. Dlatego staraj się wybierać produkty wywodzące się z ekologicznej hodowli.
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, w święta wybierz łososia dzikiego pochodzenia.
Jak przygotować łososia na wigilię? Sposoby
Łososia na wigilię można przygotować na wiele sposobów, w tym poprzez:
- pieczenie,
- smażenie,
- gotowanie,
- grillowanie.
Łososia można również podawać w formie surowej lub wędzonej, jednak w polskiej kulturze nie jest klasyczne serwowany w ten sposób. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie kluczowe to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie kolacji wigilijnej podać też sushi.
Jak przygotować pieczonego łososia na wigilię?
Przygotowywanie pieczonego łososia na wigilię jest naprawdę szybkie i bezproblemowe. Wystarczy oczyścić filety i ewentualnie pokroić je na mniejsze płaty (przydadzą Ci się do tego ostre noże kuchenne). Natrzyj rybę solą i pieprzem, a w miseczce wymieszaj oliwę z sokiem z cytryny, rozdrobnionym czosnkiem i tymiankiem. Posmaruj mieszanką łososia i odstaw go na 30 minut.
Po tym czasie ułóż rybę na blaszce do pieczenia skórą do dołu i zapiekaj ją w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 15-20 minut. Po tym czasie możesz serwować ją na wigilijnym stole.
Jak usmażyć łososia na wigilię?
Pierwszą część przygotowywania łososia wykonaj tak, jak w przypadku pieczenia go. Oczyść rybę, przygotuj kawałki odpowiedniej wielkości. Rybę przypraw i zamarynuj. Możesz też ewentualnie oprószyć ją mąką.
Na patelni rozgrzej tłuszcz. Smaż łososia po 4-5 minut od strony skórki, tak aby ta stała się złota i chrupiąca. Odwróć go na drugą stronę i smaż kolejne 2-3 minuty. Minutę przed wyłożeniem na talerz podsmaż na patelni czosnek w łupinkach – to doda daniu aromatu. Możesz zrobić to samo też ze świeżymi gałązkami ziół.
Jak ugotować łososia na wigilię?
Gotowanie łososia jest nieco mniej wykwitną formą podawania go, jednak czasem warto sięgnąć i po nią, zwłaszcza jeśli ograniczasz dania smażone. Najlepiej gotować go na parze po wcześniejszym przyprawieniu. Można również użyć garnka i zalać go niewielką ilością bulionu lub przez ok. 5-10 minut gotować warzywa (marchew, cebulę) i następnie włożyć do środka łososia. Rybę należy gotować na tzw. wolnym ogniu przez 6-10 minut. Możesz podawać go na ciepło lub na zimno.
Jak grillować łososia na wigilię?
Okres świąt nie jest sezonem na grilla, jednak jeśli chcesz, możesz i zimą przygotować łososia w taki sposób. Przyda Ci się do tego patelnia grillowa, która pozwoli nie tylko na stworzenie charakterystycznego wzoru na łososiu, ale również ograniczy ilość tłuszczu w daniu.
Jakie dodatki pasują do wigilijnego łososia?
Do wigilijnego łososia doskonale pasują lekkie dodatki, które nie będą przytłaczać jego smaku. Możesz zaserwować go z plasterkiem cytryny oraz liskami mięty. Dobrym pomysłem będzie stworzenie również lekkiej sałatki warzywnej lub surówki. Jeśli chcesz podać do łososia sos, przygotuj cytrynowo-koperkowy lub maślany. Warto udekorować łososia ziołami lub żurawiną przed podaniem.
Łososia z dodatkami warto podawać na pięknej porcelanie. Do takiego posiłku dodaj sztućce do ryb, które charakteryzują się płaskim nożem bez ostrej krawędzi.
Co podać do picia z łososiem na wigilii?
Na wigilii, koniecznie w pięknej zastawie szklanej, podaj odpowiednie napoje do łososia. Oczywiście na stole powinna koniecznie znaleźć się woda, ale poza nią warto podać świąteczny kompot z suszu. Dobrze będzie pasować również naturalny sok jabłkowy. Jeśli w Twojej rodzinie w wigilię podaje się alkohol, możesz zaserwować do niego wino białe lub musujące, którego smak doskonale komponuje się z tym rodzajem ryby.
Sprawdź też nasze pojemniki kuchenne.
Ciesz się świętami tak, jak lubisz
Święta związane są często z kultywowaniem tradycji. Warto jednak podchodzić do tego rozsądnie – jeśli Twoja rodzina nie przepada za jakimiś daniami, możesz po prostu zamienić je na inne. Łosoś, choć pojawia się na stołach rzadziej, będzie doskonałym uzupełnieniem wigilijnego stołu lub zamiennikiem karpia czy śledzi, których charakterystyczny smak nie każdemu odpowiada.
Pamiętaj, że do świąt warto odpowiednio się przygotować. Wyposaż swoje mieszkanie w naczynia i akcesoria kuchenne Gerlach, np. garnki, patelnie i inne.