Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
To jedna z dwóch najpopularniejszych zup, które podaje się w trakcie świątecznej wieczerzy. Jak zrobić zupę grzybową na wigilię, aby smakowała wyśmienicie? Poznaj tajniki przygotowywania tego pysznego dania. Na co zwrócić uwagę podczas gotowania i skąd w ogóle wzięła się tradycja przygotowywania tego typu zup?
Wigilijna zupa grzybowa – jaka jest?
Grzyby wykorzystuje się w zupach na całym świecie. W Tajlandii przygotowuje się kwaśną w smaku tom khlong, a we Włoszech podaje się takie dania z pieczywem. Polska wigilijna zupa grzybowa jest jednak dość charakterystyczna. Po pierwsze, przygotowuje się ją na bulionie warzywnym z suszonych grzybów. Te nie są aż tak popularne w innych kuchniach świata. Dodaje się do niej również śmietanę. W przeciwieństwie do barszczu czerwonego nie musi być klarowna i czasem podaje się ją np. z ziemniakami.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Jak zupa grzybowa trafiła na wigilijny stół?
Zupa grzybowa to danie, które prawdopodobnie pojawiło się najpierw na chłopskich stołach. To na wsiach dostęp do grzybów był łatwiejszy, a te poprzez suszenie dało się przygotować na święta. Danie to było nie tylko bezmięsne, ale również kojarzyło się z prostotą i bliskością natury, a to są cechy cenione, jeśli chodzi o dania wigilijne. Co ciekawe, jedna z pierwszych wzmianek o zupach grzybowych w polskiej literaturze pochodzi z 1854 roku. Wincenta Zawadzka podała w niej przepis na bezmięsną zupę z suszonych borowików.
Jakie grzyby wybrać do zupy na wigilię?
Do zupy grzybowej, serwowanej w trakcie wigilii, możesz wybrać dowolne suszone grzyby, w tym pieczarki, jednak nie da się ukryć, że nie są one najbardziej tradycyjne. Ponadto grzyby leśne zapewniają więcej aromatu i smaku. Można wykorzystać mieszankę różnych lub postawić na konkretne rodzaje.
Dobrym wyborem będą borowiki, których głęboki aromat idealnie pasuje do tego typu dań. Łatwiej dostępne podgrzybki również doskonale się sprawdzą. Jeśli zależy Ci na kremowym smaku zupy wykorzystaj maślaki, a jeśli chcesz dodać do zupy odrobiny pikanterii, sięgnij po kurki. Suszone grzyby możesz przechowywać, używając pojemników kuchenne o szczelnym zamknięta. Dzięki temu na dłużej zachowają swoją konsystencję i aromaty.
Uważaj na to, jakich grzybów używasz!
Choć grzyby mogą być smaczne i aromatyczne, a na ich bazie można stworzyć wiele wspaniałych dań to należy pamiętać o tym, że niektóre gatunki są niezwykle trujące. Czasem są zaś bardzo podobne do tych jadalnych. Dlatego też kiedy sięgasz po grzyby leśne, wybieraj tylko te ze sprawdzonych źródeł. Jeśli zaś po zjedzeniu zupy grzybowej źle się poczujesz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Jakie składniki są potrzebne na zupę grzybową na wigilię?
Na przygotowanie zupy grzybowej w dużym garnku o pojemności ok. 5-7 l, będziesz potrzebować ok. 4 l wody. Ponadto potrzebne będą:
- 50 g suszonych grzybów (może być mieszanka)
- 300 g świeżych grzybów (opcjonalnie, mogą być też pieczarki)
- 2-3 łyżki oleju,
- 3 ząbki czosnku,
- 500 g ziemniaków (opcjonalnie)
- 3 małe pietruszki
- 4 małe marchewki
- 1 cały seler
- 3 małe cebule
- 3-4 liście laurowe
- 10 g posiekanej natki pietruszki
- 5-10 g posiekanego lubczyku
- 5-10 g posiekanego koperku
- 3-5 ziarenek ziela angielskiego
- sól i pieprz czarny do smaku
- 300 ml śmietanki 30%
- mąka do zagęszczenia wg. uznania
Pamiętaj, że podane składniki możesz modyfikować według swoich własnych potrzeb. Możesz stworzyć zupę z większą ilością grzybów, bez ziemniaków, z makaronem, z ryżem itd. Traktuj je tylko jako pewną bazę, według której możesz stworzyć taką zupę, jaką lubi Twoja rodzina.
Do przygotowania tego typu zupy przydać się może patelnia, na której podprażysz część przypraw, uwalniając ich smak.
Jak przygotować suszone grzyby do zupy wigilijnej?
Przygotowanie suszonych grzybów do przygotowania zupy najlepiej rozpocząć dzień wcześniej. Na 50 g grzybów potrzebujesz ok. 500-700 ml wody. Przełóż je do miseczki (możesz użyć zastawy szklanej), zalej je i przykryj np. talerzykiem. Odstaw całość w suche i chłodne miejsce na minimum 8 godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie odcedź grzyby, wodę odstawiając na bok – będzie ciemna i aromatyczna, doskonała jako baza do zupy. Nie powinna być gorzka w smaku, jeśli produkty były wcześniej odpowiednio przygotowane.
Jak zrobić zupę grzybową na wigilię?
Aby zrobić zupę grzybową na wigilię, rozpocznij od przygotowania cebuli. Pokrój ją w kostkę, do czego przydadzą Ci się ostre noże kuchenne. Kostka powinna być w miarę możliwości równa, co pozwoli jej na równomierne smażenie się. Rozgrzej patelnię z tłuszczem, a następnie podsmaż cebulę.
Do garnka przełóż rozdrobnione składniki (marchew, seler, pietruszki, natkę, koperek, sól, pieprz, lubczyk, cebula), zalej je wodą, a następnie gotuj przez ok. 20 minut. W tym czasie na patelni podsmaż rozdrobiony czosnek, ziemniaki, natkę i świeże grzyby, jeśli ich używasz. Podsmażaj przez 5-7 minut i dodaj do zupy. Gotuj kolejne 20 minut.
Dodaj do zupy liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego i ewentualnie inne przyprawy, jeśli masz swoje własne preferencje. Dodaj posiekane suszone grzyby i wywar z nich. 100 ml bulionu wymieszaj ze śmietanką i zabiel nią zupę. Na koniec dopraw ją według własnego uznania. Tak przygotowana zupa jest gotowa do serwowania.
Sprawdź nasze akcesoria kuchenne.
Jakich sztućców użyć do zupy grzybowej?
Gdy przygotowujesz zastawę stołową dla gości ważne jest, aby przy każdym nakryciu znajdowały się potrzebne sztućce. W trakcie podawania zupy należy wyłożyć odpowiednią, dużą łyżkę. Co ciekawe, będzie ona inna w przypadku barszczy czerwonego i inna w przypadku dania na bazie grzybów. Do zup czystych, bez dodatków, używa się płytszej i mocniej zaokrąglonej łyżki. Do takich zup, jak grzybowa, wybiera się owalne, lekko wydłużone, z głębszą czaszą.
Czy do zupy grzybowej można podać krokiety lub pierogi?
Zupa grzybowa, w przeciwieństwie do wigilijnego barszczu, nie jest zupą czystą i raczej służy jako posiłek, niż jako napój. Dlatego nie powinno się serwować jej jednocześnie z krokietami, uszkami i pierogami. Oczywiście dania mogą następować jedno po drugim – wówczas nie będzie to błędem.