Patelnia GRANITEX 20 cm z powłoką ceramiczną
Jaka powłoka patelni najlepsza będzie do Twojej kuchni? Dowiedz się, jakie rodzaje są dostępne na rynku, na co wpływają i o czym świadczą. Czy są bezpieczne? Jak się na nich smaży? Odpowiedzi na te pytania na pewno pozwolą Ci stworzyć wyjątkowe dania.
Rodzaje powłok patelni – na rynku jest ich wiele!
Na rynku jest obecnie wiele rodzajów powłok patelni. Mogą być wykonane z różnorodnych składników. Do najpopularniejszych zaliczają się te ceramiczne oraz zawierające PTFE, ale bez większej trudności można znaleźć również produkty będące hybrydami, czy zawierające tytan. Powłoki można dzielić też przez wzgląd na design. Na przykład, patelnia z powłoką imitującą granit posiada po prostu specyficzny wzór na swojej powierzchni. Skład takiej powłoki może być jednak różny – zarówno ceramiczny, jak i zawierający PTEF.
Warto pamiętać też, że nawet w ramach jednego typu powłoki mogą się one różnić producentem, składem i jakością. Zależnie od konkretnego składu, patelnie ceramiczne czy z powłoką PTEF mogą mieć lepsze lub gorsze właściwości nieprzywierające, mogą być mniej lub bardziej wytrzymałe itd., a uzyskanie materiału, którego wszystkie wskaźniki są na najwyższym poziomie jest często bardzo trudne i kosztowne.
Powłoka patelni – na co wpływa?
Na co wpływa powłoka patelni? Ma ona kilka zadań, jednak najważniejszym z perspektywy konsumenta zazwyczaj są jej właściwości nieprzywierające. Pozwala ona na łatwe przygotowanie różnorodnych potraw. Szczególnie dobrze nadaje się do przygotowywania jajecznicy, jajek sadzonych, placków i naleśników, czy delikatnej ryby. Dzięki niej w prosty sposób odwrócisz produkty na drugą stronę, czy ściągniesz je na talerz. Patelnie nieprzywierające są jednymi z najchętniej użytkowanych w domach.
Drugim istotnym czynnikiem jest jej łatwość czyszczenia. Składniki nie przywierają mocno do jej powierzchni, dlatego często wystarczy patelnię po prostu przetrzeć gąbeczką, aby była idealnie czysta. Jeśli np. przygotowujesz na niej tylko jajko sadzone czasem nie jest potrzebne nawet mycie. Po wystudzeniu naczynia wystarczy po prostu przetrzeć je delikatnie ściereczką.
Najważniejsza z perspektywy producenta jest zaś często ochronna właściwość powłoki. Patelnie często są wykonane z aluminium, które reaguje z żywnością, ale za to charakteryzuje się łatwą dostępnością, stosunkowo niską wagą oraz świetnymi właściwościami rozprowadzania ciepła. Powłoka pozwala na zneutralizowanie jej wpływu na składniki spożywcze, czyniąc takie naczynia w pełni bezpiecznymi w użytkowaniu.
Pamiętaj, że patelnie beztłuszczowe tak naprawdę nie istnieją. Choć powłoka pozwala na ograniczenie ilości oleju to jego niewielka warstwa jest wymagana zawsze w czasie smażenia.
Powłoki patelni ceramicznych
Jak sama nazwa wskazuje, powłoki patelni ceramicznych są wykonane ze stosunkowo podobnych składników, co użytkowa ceramika właśnie. Jest ona uznawana za jedną z najbezpieczniejszych dostępnych na rynku. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami nieprzywierającymi i często jest wykonana w większości ze składników pochodzenia naturalnego. Takie powłoki mogą być wykorzystywane nie tylko na kuchenkach gazowych, ale również np. w piekarniku. Dlatego np. w ofercie marki Gerlach znajdziesz foremki stalowe z powłoką ceramiczną imitującą granit, w których możesz przygotować pyszne ciasta i obiady.
Powłoki patelni z PTEF – czym się różnią?
Powłoki z PTEF są jednymi z najbardziej znanych. To syntetyczny polimer, który został odkryty w 1938 roku i jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale np. w produkcji materiałów uszczelniających, czy jako składnik różnego rodzaju smarów. Pozwala też na uzyskiwanie hydrofobowych właściwości tkanin.
Z założenia powłoka zawierająca PTEF jest nieco delikatniejsza od ceramiki, jednak za to charakteryzuje się mocniejszymi właściwościami nieprzywierającymi. Należy jednak pamiętać, że konkretne powłoki mogą się od siebie różnić, a na rynku dostępne są też powłoki łączące ceramiczne powłoki z PTEF.
Jaka powłoka najlepsza? Patelnia patelni nierówna
Wybierając patelnie dla siebie, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale również na konkretną nazwę powłoki. Jeśli masz do wyboru kilka, porównaj jej właściwości i postaw na tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. W końcu każdy ma swój indywidualny styl gotowania i np. dla niektórych właściwości związane z wytrzymałością będą bardziej istotne, niż właściwości non-stick. Warto pamiętać też, że korpus patelni też jest nie bez znaczenia i może być wykonany z różnych metali, o różnej grubości – na to również koniecznie zwróć uwagę w trakcie zakupu.
Szukając idealnej patelni dla siebie sprawdzaj, czy producent podaje takie dane na temat modelu jak:
- konkretna nazwa powłoki,
- grubość patelni,
- ilość wykorzystanych warstw,
- kompatybilność z różnymi kuchenkami.
To pozwoli Ci porównać modele do siebie.
Jak dbać o patelnie z powłoką nieprzywierającą?
Każda dostępna na rynku patelnia może mieć nieco inne właściwości. Dlatego nim zaczniesz użytkować swoje nowe naczynie w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta. Istnieje jednak kilka cech, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę, nim rozpoczniesz gotowanie.
Powłoki, choć trwałe, nie są niezniszczalne i pod wpływem pewnych czynników mogą stracić swoje właściwości. Dlatego przede wszystkim zwróć uwagę na maksymalną temperaturę użytkowania patelni i nie przekraczaj jej – dzięki temu nie tylko ograniczysz szansę na spalenie przygotowywanej żywności, ale również przedłużysz żywotność swojej patelni.
Większość dostępnych na rynku powłok jest stosunkowo miękka, dlatego nie zaleca się użytkowania akcesoriów metalowych. Korzystaj z łopatek, szpatułek itd. z silikonową, lub drewnianą końcówką. Po przygotowaniu dania zaczekaj zaś, aż naczynie się ochłodzi, a następnie umyj je ręcznie za pomocą miękkiej gąbeczki.
Pamiętaj, aby nie wkładać patelni z powłokami do zmywarki! Może to negatywnie wpłynąć na jej cechy nieprzywierające. Mechaniczne mycie często wiąże się z wykorzystywaniem bardzo mocnych detergentów, dlatego jest to coś, czego naprawdę należy unikać.
Jaka powłoka patelni najlepsza – powłoka granitowa i marmurowa
Powłoki granitowe i marmurowe wbrew nazwie zwykle nie zawierają w sobie dodatku kamienia. Uzyskuje się je poprzez odpowiednie barwienie powłok. Czasem są dodatkowo wzmacniane, jednak to nie oznacza, że muszą być lepsze od powłok jednobarwnych. Dlatego jest to raczej cecha designu produktu, niż podwyższająca jego jakość. Nie da się jednak ukryć, że tego typu patelnie granitowe wyglądają elegancko i nowocześnie, doskonale komponując się z nowoczesnymi kuchniami.
Jakie patelnie najlepsze do przygotowywania steków?
Jeśli poszukujesz patelni do przygotowywania steków wołowych, patelnia z powłoką może nie być najlepszym wyborem. W przeciwieństwie do jajecznicy czy naleśników wymagają one wykorzystania wyższej temperatury. Dlatego też szukając naczynia do właśnie tego typu zadania warto zwrócić uwagę na patelnie stalowe, niezawierające powłok.
Smażenie na nich może być nieco trudniejsze i może wymagać użycia większej ilości tłuszczu. Jednakże są to naczynia, które nie tracą swoich właściwości nawet jeśli korzysta się przez długi czas z dużej mocy palnika. Często nadają się również do użytkowania w piekarniku orz mycia w zmywarce. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzać najpierw zalecenia producenta! Jeśli dany model posiada np. tworzywo sztuczne w uchwycie wkładanie go do piekarnika może być niebezpieczne.
Chcesz przygotować pyszne steki i jednocześnie cieszyć się właściwościami nieprzywierającymi? Dobrym rozwiązaniem mogą być wówczas patelnie grillowe.
Powłoki patelni marki Gerlach – postaw na jakość
Marka Gerlach korzysta przede wszystkim ze szwajcarskich powłok bazujących na ceramice. Charakteryzuje je wysoka jakość i trwałość. To, w połączeniu ze stalą nierdzewną lub aluminium oraz z dopracowanymi projektami sprawia, że korzystanie z nich jest naprawdę wygodne. Dobierz model do swoich własnych potrzeb. Możesz wybrać patelnie GRANITEX z kutego aluminium, których powłoka wyglądem imituje granit. Dostępne są również patelnie NATUR z drewnianym uchwytem, czy patelnie z odpinaną rączką. Możesz wybierać też spośród takich modeli jak patelnie do naleśników, grillowe, czy głębokie. Szeroki wybór modeli pozwoli Ci dobrać produkt do Twoich indywidualnych potrzeb.
Sprawdź również inne produkty marki. Wykorzystaj trwałe akcesoria, krój z pomocą ostrych noży, czy wybierz się w podróż wraz z termosem lub kubkiem termicznym. Gerlach ułatwia życie nie tylko w kuchni.
Chcesz wiedzieć więcej o patelniach? Dowiedz się, jaką patelnię wybrać!
PATELNIE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
PATELNIE PATELNIE GRILLOWE PATELNIE ZE STALI NIERDZEWNEJ PATELNIE ALUMINIOWE ZESTAW PATELNI WOKI PATELNIE BEZTŁUSZCZOWE PATELNIE CERAMICZNE PATELNIE NIEPRZYWIERAJĄCEPATELNIE GRANITOWE PATELNIE NA KUCHENKĘ GAZOWĄ PATELNIE DO NALEŚNIKÓW