Kuchnia azjatycka zdobyła olbrzymią popularność na całym świecie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W wielu dużych miastach mamy okazję wejść do restauracji, aby spróbować serwowanych tam orientalnych przysmaków. Pomimo że kuchnia wschodnia jest kojarzona ze zdrowymi posiłkami bazującymi na składnikach takich jak warzywa, ryby i owoce morza, istnieje wiele potraw, których lepiej się wystrzegać ze względu na ich kaloryczność i negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Dania kuchni azjatyckiej, których warto spróbować
Pierożki Dim Sum
Wybierajmy pierożki z warzywnym farszem. Dzięki temu zapewnimy naszemu organizmowi dawkę witamin i minerałów i unikniemy niezdrowych tłuszczów nasyconych, zawartych w czerwonym mięsie, które często dodaje się jako farsz do pierożków. Dodatkowo prawidłowo przyrządzone pierożki Dim Sum nie są smażone, a gotowane na parze. Gotowanie na parze pozwala zachować składniki odżywcze pochodzące z warzyw, zmniejsza kaloryczność dania, gdyż nie używamy tłuszczu do przygotowania posiłku, a w konsekwencji są one również niej ciężkostrawne.
Ramen
Ramen to nic innego jak bulion przygotowany na bazie mięsa wieprzowego, podawany z różnymi dodatkami. Rosół syci, ale nie tuczy — nie jest kaloryczny. Ponadto obniża ciśnienie, pomaga w walce z infekcjami, ponieważ zawiera sporo minerałów i witamin, które w czasie gotowania przeniknęły z warzyw i mięsa: potas, fosfor, wapń, magnez, witamina A, E, beta-karoten. Do Ramenu najczęściej dodaje się dodatki takie jak kiełki fasoli mung, szczypiorek, sezam, jajko – samo zdrowie!
Stir-Fry
Co prawda jest to potrawa, która jest smażona, jednak prawdziwe danie stir-fry bazuje na błyskawicznym podsmażeniu warzyw i/lub mięsa bez dodatku tłuszczu. W wersji fit najlepiej zamawiać danie stir fry z krewetkami. W daniu znajdziemy warzywa takie jak brokuły, groszek, marchewkę, która zaspokoją nasze zapotrzebowanie na błonnik, beta-karoten, wapń i potas, natomiast krewetki to bogate źródło wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka.
Dania kuchni azjatyckiej, które są niezdrowe
Sajgonki
Sajgonki to bardzo popularna przekąska po którą często chętnie sięgamy. Zjedzenie jednej sztuki nam na pewno nie zaszkodzi, jednak obiad złożony jedynie z takich przekąsek nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Ciasto z którego wykonane są sajgonki, jest tłuste, dodatkowo sajgonki smażone są w głębokim oleju, oraz zazwyczaj do tej przekąski podawany jest sos słodko-kwaśny z dużą zawartością cukru.
Wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym
Jak sama nazwa wskazuje, możemy spodziewać się dużych ilości cukru w tej potrawie. Bardzo często przygotowuje się ją z gotowych sosów zawierających oprócz cukru, emulgatory, barwniki, aromaty i substancje zagęszczające, czyli niewartościowe składniki, które niepotrzebnie tuczą lub mogą mieć działanie rakotwórcze.
Smażony ryż
Biały ryż nie zawiera dużych ilości błonnika, dlatego po zjedzeniu go szybko staniemy się ponownie głodni. Dodatkowo smażony ryż wchłania bardzo duże ilości tłuszczu oraz słonego sosu sojowego. Jeśli już koniecznie masz ochotę na danie złożone ze smażonego ryżu, poproś w restauracji o porcję ryżu brązowego, który jest bardziej sycący oraz jest skarbnicą witamin i składników mineralnych: fosforu, magnezu, żelaza, jodu, witamin z grupy B.