Zestaw noży w bloku DECO BLACK
Papier ryżowy to składnik spożywczy, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Dowiedz się, w jaki sposób powstaje oraz co można z niego zrobić. Urozmaić swoją codzienną dietę i wprowadź go do swojej kuchni.
Czym jest papier ryżowy?
Papier ryżowy zazwyczaj sprzedawany jest w formie okrągłych, suchych płatów o mlecznej, półprzezroczystej barwie. Jest on wykonywany przede wszystkim z mąki ryżowej, czyli z bardzo drobno zmielonego ryżu. Czasem może zawierać dodatki tapioki, lub soli. Ma neutralny smak, dzięki czemu doskonale nadaje się do wielu potraw.
Zazwyczaj, aby go wykorzystać, należy delikatnie zamoczyć arkusze w wodzie. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt długo – zwykle 5-10 sekund wystarcza. Zbyt mocno namaczane arkusze mogą się zbytnio kleić. Po wyjęciu papieru ryżowego z wody warto chwilę zaczekać, aby arkusz namiękł. Do namaczania możesz wykorzystać, np. głęboki, porcelanowy talerz.
Skąd pochodzi papier ryżowy?
Papier ryżowy jest tradycyjny dla kuchni krajów azjatyckich: najczęściej wykorzystuje się go w kuchni chińskiej i wietnamskiej. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie powstał. Ryż jest obecny w tych kulturach od setek lat.
Papier ryżowy – wykorzystaj go do dań kuchni azjatyckiej
Oczywiste jest, że papier ryżowy idealnie sprawdzi się w daniach kuchni azjatyckiej. Najczęściej używa się go do przygotowania spring Rollsów. Są one bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy przygotować surowe lub usmażone dodatki, takie jak warzywa (marchewka, papryka), czy różne rodzaje mięs, a następnie zawijać je w papier ryżowy, nadziewając go. Tak przygotowane można podawać na surowo lub po usmażeniu.
Jeśli zdarzy się, że papier ryżowy uszkodzi się w trakcie zawijania w niego innych składników, wykorzystaj kolejny arkusz, tworząc podwójną warstwę papieru ryżowego. To ułatwi spożywanie dania.
Papier ryżowy sprawdzi się również jako zamiennik nori. Niektóre osoby, zwłaszcza w kulturze europejskiej, nie przepadają za ich charakterystycznym, rybnym aromatem. Wówczas papier ryżowy może posłużyć za element spajający ryż i ułatwiający spożywanie sushi. Oczywiście nie będzie to wówczas danie w pełni tradycyjne, ale w końcu w kuchni czasem warto wychodzić poza utarte schematy.
Wykorzystaj pokruszony papier ryżowy
Jeśli papier ryżowy się pokruszy, w dalszym ciągu możesz go wykorzystać! Rozgrzej olej, np. na głębokiej patelni i wrzucaj do niego niewielkie kawałki papieru ryżowego. Ten powiększy swoją objętość, tworząc swoiste chrupki. Wyławiaj je za pomocą łyżki cedzakowej. Przełóż je na talerz, posól i ciesz się smaczną przekąską!
Papier ryżowy do tworzenia deserów
Papier ryżowy ma neutralny smak, dzięki czemu nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Możesz wykorzystać go do tworzenia różnorodnych deserów. Użyj go zamiast ciasta naleśnikowego i podaj z np. czekoladą czy słodkim twarogiem. Możesz również przełożyć nim warstwy deserów podawanych w szklankach lub kieliszkach, a także użyć go w ciastach przekładanych. Nie bój się z nim eksperymentować. To wdzięczny składnik, który doskonale nadaje się do wielu różnych dań.
Jadalne ozdoby z papieru ryżowego
Papier ryżowy możesz wykorzystać do stworzenia jadalnych ozdób, które następnie możesz wykorzystać do np. ozdabiania deserów, ciast, czy dań wytrawnych. Do przygotowania ozdób przyda Ci się mata silikonowa, barwnik spożywczy i rękawiczki.
Do talerza lub miseczki wlej odrobinę wody, a do niej dodaj wybrany barwnik. Namocz w niej papier ryżowy, a następnie przełóż go na matę silikonową. Ułóż z papieru wybrany kształt, a następnie zaczekaj, aż wyschnie. Następnie możesz wykorzystać powstałą dekorację.
Papier ryżowy możesz maczać również w wodzie pozbawionej barwnika, a następnie pomalować go na różne kolory różnymi barwnikami. Przyda Ci się do tego silikonowy pędzelek.
Papier ryżowy do decoupage
Papier ryżowy jest również chętnie używany przez osoby stosujące technikę decupage do ozdabiania różnorodnych powierzchni. Wynika to z jego właściwości. Papier ryżowy po zmoczeniu łatwo przylega do różnorodnych powierzchni, co umożliwia stworzenie różnorodnych wzorów. Ze swojej natury jest nieco delikatniejszy niż typowy papier do decupage, ale mocniejszy niż zwyczajne serwetki.
Należy jednak dodać, że papier dedykowany technikom decupage nie jest tożsamy ze spożywzym papierem ryżowym.
Na co uważać w trakcie używania papieru ryżowego?
Papier ryżowy po zmoczeniu staje się klejący i może się rozrywać. Dlatego bardzo ważne jest, by nie moczyć go zbyt długo w wodzie, a także, by pracować z nim szybko i delikatnie. Jeśli przygotowujesz np. sajgonki, wykorzystaj do pracy z papierem ryżowym talerz lub matę silikonową. Unikaj powierzchni drewnianych, szorstkich – jeśli położysz na nich zmoczone arkusze, papier może zbyt mocno do nich przylec.
Jeśli chcesz nadziewać czymś papier, unikaj zbyt wodnistych składników, takich jak pokrojone pomidory. Mogą one wypływać, przez co spożywanie np. spring Rollsów będzie o wiele mniej komfortowe.
Czy papier ryżowy jest zdrowy?
Papier ryżowy może być zdrowym składnikiem zbilansowanej diety. Należy jednak pamiętać, że nie jest jej podstawą. Zwykle to tylko dodatek służący do „scalania” innych składników i przytrzymywania ich razem. Nie jest więc spożywany w nadmiernych ilościach.
Co ważne, nie zawiera on glutenu, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z celiakią. Jest niskotłuszczowy, a przy tym stanowi dobre źródło węglowodanów. Pamiętaj jednak, że zbilansowana dieta powinna zawierać różnorodne składniki. Nie zapomnij o włączaniu do niej świeżych warzyw i owoców.
Jak przechowywać papier ryżowy?
Papier ryżowy nie musi być przechowywany w lodówce, jednak przez wzgląd na to, jak łatwo namaka, powinien być trzymany w suchym miejscu. Możesz włożyć go do pojemnika, który pomieści arkusze. Nie przechowuj go w szafkach sąsiadujących z kuchenką gazową – parująca woda może sprawić, że papier ryżowy namięknie, a poszczególne arkusze skleją się ze sobą, co uniemożliwi wygodne korzystanie z niego.
Sprawdź pyszny przepis z użyciem papieru ryżowego!
Jeśli szukasz inspiracji na pyszny przepis z wykorzystaniem papieru ryżowego, sprawdź propozycje Adama Borowicza na łososia podawanego z chipsami ryżowymi. To naprawdę wyborne danie, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie! Przepis znajdziesz TUTAJ.