Patelnia NATUR 24 cm z powłoką ceramiczną
Sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel, przypomina w przygotowaniu kotlet schabowy. Sprawdź, jak go przygotować według przepisu Adama Borowicza. Do stworzenia takiego dania bez wątpienia przyda Ci się wygodna patelnia z nieprzywierającą powłoką bądź patelnia stalowa.
Co jest potrzebne do przygotowania sznycla po wiedeńsku?
- 400 g szynki cielęcej lub karczku
- 1-2 duże jajka
- min. 300 g klarowanego masła
- kilka łyżek mąki
- 1 szklanka bułki tartej
- sól i pieprz
- ćwiartki cytryny (do podania)
Jak przygotować sznycel wiedeński?
Mięso pokrój na plastry. Brzegi kotletów delikatnie natnij co 2-3 cm, aby nie odkształciły się podczas smażenia. Następnie włóż je do dużej foliowej torebki, połóż na desce i delikatnie, tak aby ich nie podziurawić i zbytnio nie rozpłaszczyć, rozbij tłuczkiem Gerlach. Każdy kotlet powinien mieć grubość ok. 3-5 mm.
Przygotuj trzy talerze. Na jeden przełóż mięso wyciągnięte z folii. Na kolejny wsyp mąkę oraz bułkę tartą. Do mąki dodaj sól i pieprz, a następnie dokładnie wymieszaj. Na płaski talerz wbij jajka i roztrzep je za pomocą widelca. Nim zaczniesz panierować kotlety, osusz cielęcinę papierowym ręcznikiem. Dopiero wtedy każdy sznycel obtaczaj po kolei w mące, potem w jajku i w bułce tartej.
Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt, wybierz bardzo drobno zmieloną bułkę tartą. Przed przygotowaniem sznycli warto sięgnąć po blender lub malakser i rozdrobnić ją jeszcze bardziej. Dzięki temu panierka będzie lekka i puszysta.
Sznycle należy smażyć na klarowanym maśle z obydwu stron (np. na patelni Granitex z powłoką ceramiczną). Tłuszczu powinno być bardzo dużo: mięso powinno na nim pływać. Ważne jest również to, aby masło pokryło mięso od góry w trakcie smażenia.
Sznycle smaż na większym ogniu przez ok. 3-5 minut z każdej strony. Co chwilę ruszaj patelnią, aby mieć pewność, że kotlety nie przywierają do dna. Sznycle powinny być rumiane i wyglądać na lekko pomarszczone. Po usmażeniu można ułożyć je na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Z czym podawać sznycle?
Sznycle ozdób pociętą na ćwiartki cytryną i podaj z purée ziemniaczanym i sałatką z sałaty lodowej. Aby ją przygotować, porwij liście, dodaj do niej śmietany, łyżkę octu, pieprz, sól oraz szczyptę cukru, a następnie wszystko wymieszaj. Smacznego!
Czym sznycel wiedeński różni się od „zwykłego schabowego”?
Sznycel wiedeński przygotowuje się z wysokiej jakości cielęciny, a nie z wieprzowiny, jak to ma mniejsze w przypadku typowego dla Polski kotleta schabowego. Ponadto jako tradycyjne danie jest przygotowywane w typowy sposób, z dużą ilością tłuszczu.
Jaką patelnię wybrać do smażenia sznycla wiedeńskiego?
Aby usmażyć sznycel wiedeński, możesz wybrać patelnie z powłoką nieprzywierającą lub patelnię stalową. Ta pierwsza jest wygodna w użytkowaniu i czyszczeniu. Patelnia stalowa jest jednak lepszym wyborem w przypadku smażenia dań w naprawdę wysokich temperaturach, zwłaszcza mięs. Ponadto ponieważ sznycel wymaga dodatku dużej ilości tłuszczu powłoka nieprzywierająca nie jest aż tak konieczna. Dlatego warto spróbować usmażyć to danie właśnie na niej.
Czy sznycel można podawać z jajkiem sadzonym?
Jak najbardziej! W Polsce przyjęło się, by serwować go właśnie w ten sposób. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to typowy sposób dla Wiedeńczyków.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.