Zakwas do barszczu żytniego, czyli żurku, przygotowuje się naprawdę prosto. Musisz się jednak uzbroić w trochę cierpliwości. Zupę zrobisz z niego dopiero po tygodniu! Do jego przygotowania przydadzą się dwa rodzaje mąki. Dodatkowo warto zakupić również przyprawy i czosnek. Przydatny będzie również chleb razowy, jednak możesz w tym przypadku wykorzystać czerstwy, np. sprzed 2-3 dni.
Co jest potrzebne na zakwas do barszczu żytniego?
- 250 g mąki żytniej pytlowej
- 250 g mąki żytniej razowej
- 2-3 l wody
- 1 listek laurowy
- skórka z chleba razowego (z pozostałej części zrób np. grzanki)
- cukier wg. uznania
- 1 ząbek czosnku
Jak przygotować zakwas do barszczu żytniego?
Obydwie mąki wymieszaj ze sobą dokładnie. Zalej je przegotowaną, jeszcze letnią wodą. Dodaj listek laurowy oraz skórkę z chleba razowego. Następnie naczynie obwiąż za pomocą ściereczki i odstaw ja na 4-5 dni do ciepłego miejsca. Barszcz powinien zakisnąć.
Jeśli masz taką potrzebę, możesz następnie przechowywać tak przygotowaną masę przez kilka dni w chłodnym miejscu, np. lodówce lub spiżarce. Na tak przygotowanej bazie możesz ugotować zupę w różnych wariacjach. Użyj do tego garnka żeliwnego NATUR IRON 5 l.
Dlaczego warto przygotować zakwas samodzielnie?
Samodzielnie przygotowany zakwas jest nie tylko tańszy, ale również zdrowszy i o wiele bardziej ekologiczny, ponieważ do jego stworzenia możesz wykorzystać resztki pieczywa, lepiej wykorzystując zakupione w sklepach produkty. Ponadto możesz dopasować jego smak, np. poprzez przyprawy, do swoich własnych preferencji. Z tych powodów naprawdę warto spróbować chociaż raz przygotować zakwas samodzielnie!
Czym jest mąka pytlowa?
Mąka pytlowa to kilkukrotnie zmielone ziarna żyta, które następnie zostały przesiane przez specjalne narzędzie o nazwie pytel. W trakcie tego procesu zostaje usunięta wierzchnia część ziarna. Zazwyczaj w sklepie jest określana jako typ 720 i doskonale sprawdza się on zarówno do przygotowania zakwasu, jak i do stworzenia pysznego chleba.
Dlaczego warto używać garnków NATUR IRON do przygotowywania zupy?
Garnki z grubym dnem, takie jak żeliwne garnki NATUR IRON dobrze utrzymują ciepło. Dlatego też świetnie sprawdzają się do wszystkich tych przepisów, do przygotowania których konieczne jest nieco dłuższe gotowanie. Z tego powodu dobrze nadają się do przygotowywania zup, czy duszenia mięs oraz warzyw.