Polska gęś cieszy się światową renomą. Gęsinę można przyrządzać na różne sposoby. Jednym z nich jest aromatyczny rosół z gęsi z kluskami lanymi. To danie sprawdzi się zarówno jako potrawa na chłodne dni, jak i propozycja urozmaicenia niedzielnego obiadu. Gęsie mięso nadaje rosołowi intensywny smak i aromat, który doskonale komponuje się z dodatkami takimi jak kluski lane, warzywa czy makaron. Sprawdź pomysł na obiad przygotowany przez Adama Borowicza i wykorzystaj garnki Gerlach.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania rosołu z gęsi z kluskami lanymi?
- 1 gęś (ok. 2-2,5 kg), pokrojona na części
- 2 cebule, obrane i pokrojone na pół
- 2 marchewki, obrane i pokrojone na kawałki
- 2 łodygi selera, pokrojone na kawałki
- 2 ząbki czosnku, rozgniecione
- Kilka gałązek świeżego tymianku
- Kilka liści laurowych
- Kilka ziaren pieprzu
- Sól do smaku
- Woda
- Oliwa z oliwek lub inne tłuszcz do smażenia
Składniki na kluski lane:
- 2 jajka
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 łyżeczki soli
Jak przygotować rosół z gęsi z kluskami lanymi?
W dużym garnku o pojemności minimum 4,5 l (może być np. garnek NATUR IRON) rozgrzej trochę oliwy bądź innego tłuszczu. Dodaj do niego pokrojoną część gęsi i obsmaż ją z każdej strony. Powinna zmienić swój kolor na złoty. Możesz robić to partiami, tak aby każdy kawałek dobrze się podpiekł.
W Następnie dodaj cebulę, marchewkę, seler, czosnek, tymianek, liście laurowe, pieprz i odrobinę soli, a całość zalej wodą tak, by przykryć wszystkie składniki. Doprowadź całość do wrzenia, zmniejsz moc kuchenki i gotuj przez kolejne 2-3 godziny. Mięso gęsi powinno zmięknąć i pięknie pachnieć.
W Na sam koniec gotowania usuń z garnka warzywa i gęsinę. Odcedź rosół przez sitko, aby pozbyć się resztek i zanieczyszczeń.
W Przygotuj kluski lane. Wymieszaj jajka, mąkę, mleko i sól, tworząc gładkie ciasto o konsystencji śmietany. Następnie zagotuj osoloną wodę w dużym garnki i za pomocą łyżki lub specjalnego urządzenia do klusek dodawaj porcje ciasta do wrzącej wody. Gotuj je przez 3-5 minut, aż zaczną wypływać na powierzchnię. Wyciągaj je z wody za pomocą łyżki cedzakowej i odkładaj na bok.
W Rosół z gęsi podawaj na gorąco, z dodatkiem klusek. Możesz dodać do niego świeże zioła lub posypać natką pietruszki przed podaniem.
Dlaczego gęsina jest zdrowa?
Gęsina jest jednym z najzdrowszych mięs. Jest lekkostrawna, zawiera kwasy tłuszczowe typu omega 3 i omega 6 oraz wiele witamin, w tym witaminy z grupy A, B, E i PP. Jest oczywiście cennych źródłem białka i wielu składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, potas, cynk, fosfor. Podnoszą one poziom wydolności organizmu.
Dlaczego gęsina uchodzi za najzdrowszy drób?
W Mięso z gęsi jest zwykle zdrowsze od innych mięs z innych typów drobiu, ponieważ gęsi rzadko są ptakami hodowanymi przemysłowo, zatem ich mięso jest mniej narażone na działanie antybiotyków stosowanych w przemyśle hodowlanym.
Kiedy najlepiej jeść gęsinę?
W Można ją spożywać przez cały rok. Tradycyjnie, ubój gęsi przypada na początek listopada, dlatego najczęściej na stołach w całej Europie pojawia się najczęściej zazwyczaj w okolicy dnia św. Marcina. Za najbardziej odpowiednie gęsi do uboju uważa się młode osobniki, ważące około 3-5 kilogramów, te starsze są już bardziej tłuste i mniej smaczne.
Czy rosół to zupa lecznicza?
W Rosół był tradycyjnie uznawany za lekarstwo na różne dolegliwości. W wielu kulturach był powszechnie stosowany jako środek na przeziębienia, grypę i problemy żołądkowe. W rzeczywistości istnieje wiele dowodów na to, że rosół może rzeczywiście wspierać zdrowie układu odpornościowego i przyspieszać rekonwalescencję. Należy jednak pamiętać, że nie jest lekiem i w razie choroby należy skontaktować się z lekarzem.
Jak dodatkowo wykorzystać rosół z gęsi?
W Rosół z gęsi może być podstawą dla wielu innych potraw, takich jak zupy, sosy, risotto czy nawet potrawy jednogarnkowe. Jego delikatny smak i właściwości odżywcze czynią go idealnym składnikiem w kuchni.
Dowiedz się więcej o tym daniu!
Sprawdź nasze nagranie, aby posłuchać, jak Adam Borowicz opowiada o mięsie z gęsi!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.