Rosół z gęsi jest nie tylko aromatyczny, ale też naprawdę smaczny. Może być również bardzo dobrą bazą do innych zup czy sosów. Nim weźmiesz się za jego przygotowanie koniecznie zaopatrz się w duży garnek o pojemności ok. 5-7 litrów. Możesz wykorzystać zwyczajne naczynie, bądź postawić na garnek żeliwny.
Co jest potrzebne na rosół z gęsi?
- 4 litry wody
- 1 porcja gęsiny na rosół: korpus, skrzydła i szyja
- 2 korzenie pietruszki
- Połowa korzenia selera
- 2 średnie pory
- 5 marchewek
- 3 średnie cebule
- 3 ząbki czosnku
- 4 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 4 goździki
- Pół łyżeczki mielonego cynamonu
- Sól i pieprz do smaku
Jak zrobić rosół z gęsi?
Mięso opłucz pod bieżącą wodą. Pietruszkę, seler oraz marchewkę umyj, obierz i pokrój na większe kawałki. Polecamy ostre noże w bloku FINE.
Cebulę oraz czosnek obierz i przekrój na pół. Do dużego garnka np. SIMPLE o pojemności 7 litrów wlej zimną wodę, dodaj pokrojone warzywa oraz gęsinę. Dodaj liście laurowe, sól oraz pozostałe przyprawy.
Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień. Jeśli na powierzchni wywaru powstanie piana zdejmij ją łyżką.
Gotuj wywar pod przykryciem. Rosół z gęsi będzie gotowy po ok. 2 godzinach.
Dlaczego rosół z gęsi musi się tak długo gotować?
Rosół z gęsi powinien się długo gotować, ponieważ właśnie dzięki temu stworzysz bardzo aromatyczny wywar. To sprawi, że wszystkie smaki mięsa, warzyw oraz przypraw przedostaną się do wody, w której się gotują. Z tego powodu nie warto skracać czasu przygotowania tej prostej zupy.
Jak jeszcze bardziej poprawić smak rosołu z gęsi?
Jeśli chcesz podkreślić wyjątkowy smak rosołu z gęsi poza mięsem dodaj również podroby, np. wątrobę. Ponadto dobrym pomysłem może być dodanie odrobiny innego mięsa, np. boczku, dzięki czemu zupa będzie miała więcej nut smakowych.
Czy można dodać do rosołu więcej przypraw?
Tak, możesz dodać do rosołu więcej przypraw według własnego uznania. Weź jednak pod uwagę, że jego smak jest dość delikatny. Z tego powodu warto zadbać, aby dodatki go podkreśliły, a nie w całości „zakryły”.