Klasyk niedzielnego stołu w większości polskich domów. Rosół z kury to tradycyjne danie kuchni polskiej, które cieszy się dużą popularnością zarówno jako codzienny posiłek, jak i w czasie uroczystości rodzinnych czy świątecznych. Sprawdź przepis na tę klasykę stworzony przez Adama Borowicza. Do przygotowania rosołu przyda Ci się duży garnek.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania rosołu z kury?
- 1 kurczak (ok. 1,5-2 kg)
- 2 marchewki, obrane i pokrojone na kawałki
- 2 pietruszki, obrane i pokrojone na kawałki
- 1 duża cebula, obrana i pokrojona na pół
- 2 ząbki czosnku, rozgniecione
- 1 por, pokrojony na kawałki
- kilka gałązek świeżego lub suszonego tymianku
- kilka liści laurowych
- kilka ziaren pieprzu
- sól do smaku
- woda wg. potrzeby
Jak przygotować rosół z kury?
W dużym, głębokim garnku o pojemności ok. 5 l umieść kurczaka i zalej go zimną wodą. Podgrzewaj go, doprowadzając do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez ok. 1-1,5 godziny. Gdy na powierzchni pojawi się piana.
Gdy minie godzina gotowania dodaj marchewkę, pietruszkę, cebulę, czosnek, por, tymianek, liście laurowe, ziarna pieprzu i szczyptę soli. Gotuj wszystko przez kolejną godzinę. Mięso z kurczaka powinno być miękkie i soczyste, a warzywa dobrze ugotowane.
Gdy rosół będzie gotowy, wyjmij z wody kurczaka i warzywa. Odcedź bulion przez sitko, aby pozbyć się zanieczyszczeń i resztek. Rosół możesz podawać z mięsem z kurczaka i warzywami lub oddzielnie. Wywar rozlej do miseczek, salaterek lub bulionówek, do każdej porcji dodając pokrojone mięso i warzywa. Podawaj go na gorąco wraz z makaronem lub grzankami.
Dlaczego warto powoli gotować rosół?
Rosół z kury przygotowuje się poprzez gotowanie kurczaka w wodzie z dodatkiem warzyw i przypraw. Długi czas gotowania, wynoszący czasem nawet kilka godzin, pozwala na uzyskanie wywaru pełnego smaku i aromatu.
Jakie przyprawy dodawać do rosołu z kury?
Najczęściej używanymi przyprawami do rosołu są pieprz ziarnisty, liść laurowy oraz ziele angielskie. Warto pamiętać o dodaniu ich na samym początku gotowania. Aromatu doda zupie także natka pietruszki, kilka gałązek świeżego lubczyku lub liść selera.
Czy rosół to zupa lecznicza?
Rosół był tradycyjnie uznawany za lekarstwo na różne dolegliwości. W wielu kulturach był powszechnie stosowany jako środek na przeziębienia, grypę i problemy żołądkowe. W rzeczywistości istnieje wiele przesłanek na to, że rosół może rzeczywiście wspierać zdrowie układu odpornościowego i przyspieszać rekonwalescencję. Należy jednak pamiętać, że nie jest lekiem.
Jak wykorzystać ugotowany rosół?
Rosół z kury to danie uniwersalne, które może być spożywane jako samodzielne danie lub wykorzystywane jako baza do innych potraw, takich jak zupy, sosy czy risotta.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.