Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Sałatka ziemniaczana po bawarsku, czyli kartoffelsalt to tradycyjny pomysł na podanie ziemniaków. Tak naprawdę „sałatka” jest stwierdzeniem trochę na wyrost – to przede wszystkim ziemniaki, zmieszane z kilkoma innymi dodatkami. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju mięs oraz warzyw.
Co jest potrzebne do zrobienia sałatki ziemniaczanej po bawarsku?
- 1 kg ziemniaków
- 1 cebula
- 200 ml rosołu (lub bulionu warzywnego)
- 2 łyżki oliwy z oliwek (lub innego oleju)
- Sól i pieprz
- 1 łyżeczka musztardy (francuskiej lub dijon)
- 1 łyżka posiekanych ziół np. natka pietruszki, koperek, szczypiorek
- ok. 150 g boczku
- 3 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżeczka cukru
Jak zrobić sałatkę ziemniaczaną?
Ugotuj ziemniaki w mundurkach w osolonej wodzie. Ostudź je, obierz i pokrój w grube plasterki.
Następnie sięgnij po boczek. Pokrój go w niewielką kostkę za pomocą ostrego noża. Przysmaż go na patelni, nie dodając tłuszczu. Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Przygotuj rosół lub bulion (możesz też użyć np. resztek z poprzedniego dnia). Podgrzej go i dodaj do niego ocet, oliwę, odrobinę soli oraz pieprzu, cukier i musztardę. Całość dokładnie wymieszaj (do mieszania polecamy akcesoria Natur).
Wystudzone ziemniaki przełóż do miski. Dodaj boczek i cebulę. Zalej całość bulionem, a następnie sięgnij po zioła. Je również dodaj do mieszanki. Ponownie wymieszaj sałatkę. Możesz doprawić ją solą i pieprzem do smaku.
Przed podaniem włóż sałatkę do lodówki przynajmniej na kilka godzin. Smacznego!
Jaką cebulę wybrać do przygotowania sałatki ziemniaczanej?
Jeśli masz swoje prywatne preferencje co do wyboru cebuli, postaw właśnie na nią. Jeśli nie, dobrym wyborem może być czerwona cebula – jest delikatniejsza od tej tradycyjnie używanej, a ponadto nada potrawie ciekawych walorów estetycznych.
Jak szybko przygotować rosół?
Możesz przygotować rosół na bazie kostki lub użyć kupnego wywaru. Dobrym rozwiązaniem będzie też ugotowanie go w wolny dzień tradycyjną metodą, a następnie mrożenie go np. w foremkach na babeczki. Możesz również użyć szybkowaru, który skraca czas gotowania do nawet 70%.
Jaką oliwę z oliwek wybrać?
Oliwa z oliwek czasem miewa gorzkawy posmak. Jest to związane z jakością oliwek, użytych do jej produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać oliwę z oliwek jak najwyższej jakości. Stawiaj na ekologiczne produkty, najlepiej z pierwszego tłoczenia.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.