Ryba niekoniecznie kojarzy się z tym wiosennym świętem, ale mimo wszystko, często pojawia się nas stole. Jakie śledzie na Wielkanoc przygotować? Poznaj nasz propozycje i przepisy, aby cieszyć się pysznym jedzeniem wraz z najbliższymi.
Czy śledzie na Wielkanoc są tradycyjnym daniem?
Śledzie raczej kojarzą się z Bożym Narodzeniem, niż Wielkanocą, ale nie da się ukryć, że często goszczą na stołach również wiosną. Dotyczy to zwłaszcza północnych rejonów Polski, w których dostęp do świeżych ryb jest łatwiejszy.
Popularność dań na bazie mięsa tego gatunku nie dziwi. Śledzie są dość łatwe w konserwacji i od lat były łatwo dostępne, także dla biedniejszych rodzin, dlatego bardzo często pojawiały się na stołach w różnej formie. Ponadto są one proste w przygotowaniu: często wystarczy kilka podstawowych składników i nie raz nie trzeba nawet sięgać po garnki, aby je przygotować. Są też trwałe, dzięki czemu można stworzyć dania na ich bazie już kilka dni przed rozpoczęciem świąt.
Ze śledzi bardzo często przygotowuje się przystawki i zimne dania, serwowane pomiędzy posiłkami tak, aby nikt nie chodził głodny.
Jak przygotować klasyczne śledzie w śmietanie?
Jeden z najbardziej tradycyjnych przepisów na śledzie to te w śmietanie. To dobra przekąska na każdą okazję i w niektórych domach nie może ich zabraknąć nawet na Wielkanoc. Do ich przygotowania sprawdzą się ostre noże kuchenne. Przygotowuje się je z cebulą, jabłkami i natką pietruszki. Co ważne, najlepiej smakują po kilku dniach, gdy w pełni przejdą smakami. Przepis na nie znajdziesz TUTAJ.
Śledzie w oliwie – gdy te w śmietanie to za dużo
Śledzie w śmietanie są smaczne, jednak nie koniecznie pasują smakiem do dań wielkanocnych. Dlatego kolejną propozycją są śledzie w oliwie. Składniki wykorzystane do nich są naprawdę podobne, jednak śmietanę zmienia się właśnie na tłuszcz roślinny. Sprawia on, że danie jest lżejsze i bardziej neutralne w smaku. Pokrojone na niewielkie kawałki, są świetną przekąską. Bardzo łatwo je wówczas nabić na sztućce. Przepis na nie znajdziesz TUTAJ.
Duszone śledzie po tatarsku – to też dobry pomysł
Śledzie często nie są dodatkowo gotowane, ale to nie znaczy, że nie można tego zrobić. Przygotuj je po tatarsku, dusząc w śmietanie razem z cebulą i szczypiorkiem. Możesz użyć do tego patelnie – te w wersji głębokiej, z pokrywką uniwersalną, doskonale się do tego sprawdzą. To danie nie jest skomplikowane w przygotowaniu, a na pewno będzie doskonałą przekąską. Jeśli masz naczynia żaroodporne z pokrywką możesz również zapiec je w piekarniku. Sprawdź nasz przepis TUTAJ.
Śledzie po kaszubsku według Adama Borowicza
Kolejna nasza propozycja to śledzie po kaszubsku, przygotowywane z dodatkiem marchewki, cebuli i jabłka. Do stworzenia pysznej marynaty używa się także miodu. To danie zostało przygotowane przez Adama Borowicza – możesz mieć więc pewność, że ten przepis na pewno wyjdzie wyjątkowo aromatyczny i dobrze doprawiony. Śledzie warto przygotować co najmniej dzień przed podaniem. Przepis na niego znajdziesz TUTAJ.
Podaj śledzie jak w restauracji fine dining!
Choć są uznawane za popularne, codzienne i raczej tanie to nie oznacza, że nie można podać ich jak w restauracji fine dining. Adam Borowicz proponuje śledzie garnirowane w porto, które możesz w przepiękny sposób zaserwować na talerzach. To przepis, obok którego żaden prawdziwy miłośnik kuchni nie przejdzie obojętne. Przygotuj wysokiej jakości śledzie, cebule, buraki i ogórki konserwowe, a także odrobinę alkoholu i stwórz go na święta. Wykorzystaj do tego akcesoria kuchenne, np. szpatułkę, która ułatwi mieszanie. Przepis znajdziesz TUTAJ.
Śledzie na Wielkanoc – ogrom możliwości w kuchni
Wbrew pozorom, śledzie dają naprawdę ogrom możliwości w kuchni. Możesz jeść je po marynowaniu, sięgnąć po formy do pieczenia i je zapiekać, gotować, smażyć… Mamy nadzieję, że powyższe propozycje pomogą Ci wybrać, jakie śledzie na Wielkanoc przygotować dla siebie i swoich bliskich. Niech te święta będą spokojne, radosne i spędzone w zdrowiu.