Patelnia Wok Harmony + pokrywka
Smażony tajski ryż z warzywami to pomysł na bardzo aromatyczny obiad. Warto wcześniej zapoznać się z listą składników – do przygotowania dania potrzebne są konkretne sosy. Przepis został stworzony we współpracy z Pracownią Smaku. Do jego przygotowania przyda Ci się wygodny wok.
Co jest potrzebne na smażony tajski ryż z warzywami?
- 250 ml ryżu jaśminowego
- 1 marchewka
- 150 g mrożonego zielonego groszku
- 1 papryka czerwona
- 1 pęczek cebuli dymki
- 5 ząbków czosnku
- 1 cebula
- 2 łodygi selera naciowego
- 3 jajka
- 1 łyżka pasty sambal
- 1 łyżka masła klarowanego
- 4 łyżki sosu ostrygowego
- 4 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 4-5 łyżek oleju ryżowego
Jak przygotować smażony tajski ryż z warzywami?
Przygotuj ryż. Wsyp go do garnka. Na każde 250 ml ryżu dodaj 500 ml wody. Włącz gaz. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10 minut. Następnie odstaw ryż na 20 minut. Podnieś pokrywkę i zaczekaj, aż ostygnie.
Ubij jajka z 1 łyżeczką oleju sezamowego. Na patelni rozgrzej masło klarowane i smaż omlet. Ściągnij go na talerz i odstaw do ostygnięcia. Następnie pokrój go w paseczki.
Warzywa pokrój w kawałki o podobnej wielkości. W miejsce wymieszaj sos ostrygowy, sojowy oraz rybny i 2 łyżki oleju ryżowego. W woku podgrzej pozostały olej ryżowy. Mieszając, dodaj do woka marchewkę, paprykę, cebule, czosnek, seler naciowy i pastę sambal. Po ok. 3 minutach dolej sos oraz dodaj ryż, cały czas mieszając. Dodaj groszek, posiekaną dymkę i pokrojony omlet. Wymieszaj wszystko i nałóż na talerze.
Dlaczego warto korzystać z woka?
Wok to naczynie wywodzące się z kuchni azjatyckiej, które doskonale sprawdza się do przygotowywania dań metodą Stir Fry. Dziś utożsamiany jest z patelniami, jednak tak naprawdę jest gdzieś na pograniczu garnka z patelnią. Doskonale sprawdza się jednak nie tylko do dań azjatyckich, ale też np. do szybkiego przygotowywania mięs, warzyw, czy różnorodnych sosów. Chcesz wiedzieć więcej o woku? Sprawdź TUTAJ.
Gdzie kupić sos rybny?
Sos rybny kupisz w większych sklepach spożywczych oraz w sieci. Czasem jest dostępny w mniejszych sklepach, jednak zwykle jego obecność jest związana z np. sezonowymi dniami tematycznymi.
Jak smakuje seler naciowy?
Seler naciowy jest dość intensywny. Ma lekko pikantny smak i nutkę korzennego aromatu. Może być też nieco słonawy. To wszystko sprawia, że doskonale pasuje do bardzo wielu dań i warto wprowadzić go do codziennej kuchni.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Marcin Morek
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach