Sos jałowcowy to wyjątkowy dodatek do dań mięsnych, który przez swój charakterystyczny aromat zmniejsza wrażenie „tłustości” kaczki czy wieprzowiny. Warto wykorzystać go przede wszystkim do pieczeni. Owoce jałowca zakupisz najczęściej w formie przyprawy.
Co jest potrzebne co przygotowania sosu jałowcowego?
- 250 ml rosołu
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka mąki
- 50-70 g owoców jałowca
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i cukier do smaku
Jak przygotować sos jałowcowy?
Masło rozpuść na patelni i dodaj do niego mąkę. Cały czas mieszając, stwórz zasmażkę. Dodaj do niej rosół i mieszaj za pomocą szpatułki NATUR, aż zgęstnieje. Ziarna jałowca utłucz w moździerzu. Przesiej je przez sitko i zalej sokiem cytrynowym. Dodaj do sosu i przez chwilę gotuj razem, aby smaki się dobrze połączyły.
Dopraw według uznania, np. solą i cukrem. Sos idealnie pasuje do różnorodnych mięsnych pieczeni.
Czym jest jałowiec?
Owoce do przypraw są pozyskiwane z jałowca pospolitego. To zawsze zielony krzew, który rośnie na półkuli północnej całej Ziemi. Ludzie wykorzystują nie tylko jego owoce, ale również dość miękkie drewno.
Skąd biorą się owoce jałowca?
Owoce jałowca rosną w tzw. szyszkojagodach, czyli w szyszkach, których łuski nasienne są zmięśniałe i zrośnięte ze sobą, dzięki czemu przypominają jagodę. Co ciekawe, rosną aż dwa lata. Finalnie przyjmują kolor granatowy.
Od kiedy owoce jałowca są wykorzystywane przez ludzi?
Owoce jałowca są wykorzystywane przez ludzi od lat. Korzystano z nich już w starożytnym Egipcie, uznając, że zwalczają tasiemca. Były używane również w Grecji, aby wzmocnić kondycję. Nie zapomniano o nim również w starożytnej Europie, gdzie stanowiły m.in. lek na tyfus i cholerę. Używali go również rdzenni amerykanie.