Zioła to niesamowite bogactwo smaków i aromatu, które możemy mieć na wyciągnięcie ręki dzięki uprawie w domowych warunkach. Poniżej, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zbierania, a następnie suszenia i przechowywania ziół w pojemnikach, tak aby nie utraciły swoich walorów smakowych i zapachowych.
Jak zbierać zioła z domowej uprawy?
Zasady zbierania ziół pochodzących z domowej uprawy i z ogródka delikatnie różnią się między sobą. Zioła uprawiane na dworze zbieramy zazwyczaj raz przed lub zaraz po ich kwitnięciu. W domu zioła będziemy zbierać częściej, kierując się po prostu chęcią użycia ich do potrawy, dlatego musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zawsze starajmy się nie zakłócać ich naturalnego wzrostu.
Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, zbierając listeczki naszych ziół rosnących w kępach (koper), wybierajmy te znajdujące się na zewnątrz, co pozwoli na pobudzenie rośliny do tworzenia nowych pędów ze środka kępki. Jeśli zbieramy zioła posiadające gałązki, na przykład majeranek, oregano, czy bazylię starajmy się zbierać największe i zazwyczaj najciemniejsze listeczki, które zdążyły już wyrosnąć i ukształtować się.
Ponadto wybierajmy listki z różnych miejsc i nie doprowadzajmy do ogołocenia całych gałązek, gdyż osłabi to naszą roślinę. Pamiętajmy, aby delikatnie zrywać zioła, nie szarpiąc ich zbyt mocno. Możemy również do tego celu użyć nożyczek – uwaga, ostrza muszą być ostre, aby nie naruszyć wrażliwych gałązek.
Jak suszyć zioła?
Jeśli zdecydujemy się na zebranie na raz wszystkich liści, a następnie zamrożenie lub zasuszenie ich, pamiętajmy, aby wykonywać te zabiegi tuż po zbiorze, gdyż ścięte zioła szybko tracą swoje walory smakowe i zapachowe.
Zioła możemy suszyć na kilka sposobów: wiążąc je w bukiety i rozwieszając, kładąc na papierze do pieczenia w ciepłym, słonecznym i suchym miejscu lub susząc w piekarniku. Jeśli zdecydujemy się na ostatnią opcję, ustawmy najniższą temperaturę w piekarniku wraz z funkcją termoobiegu, ułóżmy zioła na papierze do pieczenia i zostawmy je w piekarniku na kilka godzin, najlepiej z uchylonymi drzwiczkami. Zawsze suszymy jeden rodzaj ziół w piekarniku, aby nie doprowadzić do wymieszania się zapachów.
Jak przechowywać zioła?
Wysuszone zioła możemy zamknąć w ceramicznych lub szklanych pojemnikach, które będą chronić zioła przed dostępem wilgoci. W przypadku szklanych pojemników pamiętajmy, aby przechowywać je w zaciemnionych miejscach, gdyż promienie słoneczne spowodują, że zioła utracą szybko swoje walory smakowe i zapachowe.
Jeśli zdecydujemy się jednak zamrozić zioła, umieśćmy je w foliowych torebkach. Na każdej z torebek zapiszmy jakie zioło się w niej znajduje.
Jeżeli planujemy długo przechowywać zioła w zamrażalniku, warto je zblanszować przed mrożeniem. Aby zblanszować liście, zanurzamy je w wrzątku, a następnie chłodzimy w lodowatej wodzie z dodatkiem kostek lodu. Na koniec dokładnie osuszamy i mrozimy.