Zupa szparagowa jest często kojarzona z wiosną, ponieważ szparagi są sezonowym warzywem, które jest dostępne głównie wczesną wiosną. Świeże, sezonowe szparagi mają najlepszy smak i aromat, dlatego warto korzystać z nich podczas ich największej dostępności. Sprawdź przepis stworzony przez Olę Tatkę! Do jego przygotowania wykorzystaj patelnię lub wygodny garnek.
Co jest potrzebne na zupę szparagową?
- pęczek szparagów
- 4 ziemniaki
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- pęczek koperku
- pęczek natki pietruszki
- 3 łyżki oliwy
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 1,5 l bulionu lub wody
- 100 ml śmietanki
- sól, pieprz
Jak przygotować zupę szparagową?
Odetnij zdrewniałe końcówki szparagów i pokrój je na kawałki o długości około 2-3 centymetrów. Możesz też zostawić kilka szparagów do dekoracji na koniec.
Warzywa obierz i posiekaj. Na patelni albo w garnku NATUR IRON podsmaż całość na oliwie z łyżką masła. Następnie zalej bulionem i gotuj przez ok. 20-25 min do miękkości. Po tym czasie dodaj posiekane zioła (do tego idealnie sprawdzi się tasak NATUR), a na patelni przygotuj zasmażkę, rozpuść masło dodaj mąkę. Wymieszaj i dodaj do zupy. Dokładnie wymieszaj, wlej śmietankę i dopraw całość do smaku.
Kim jest król szparagów?
W niektórych krajach, takich jak Niemcy, istnieje tradycja corocznego wybierania „króla szparagów” (Spargelkönig) podczas sezonu szparagowego. Jest to osoba, która zbiera najdłuższe i najbardziej wyjątkowe szparagi.
Ile trwa sezon na szparagi?
Sezon szparagowy trwa zwykle od kwietnia do czerwca, chociaż może się różnić w zależności od regionu i warunków klimatycznych. W tym okresie szparagi są najsmaczniejsze i najbardziej dostępne.
Na co mogą wpływać szparagi?
Spożycie szparagów może prowadzić do zwiększonej moczopędności u niektórych osób. To zjawisko jest spowodowane obecnością asparaginy, aminokwasu, który działa jako naturalny moczopęd.
Autor przepisu:
Ola Tatka
Ola Tatka — od zawsze chciała i kochała gotować: najpierw podpatrując rodziców, a następnie samodzielnie stawiając w kuchni pierwsze kroki. Testowała, próbowała i kreowała różne smaki. Kiedy goście zastanawiają się: „co jeszcze w tej kuchni robi?” - ona w tym czasie z uśmiechem podaje im kolejny deser. Jest twórczynią internetową, influencerką, autorką wielu ebooków kulinarnych, fotografką foodową. Według jej przepisów gotuje i piecze przynajmniej połowa Instagrama. W kuchni stawia na prostotę, bazowe smaki oraz dobrze znane połączenia, którym zawsze dodaje twistu nieoczywistym składnikiem.