0

Jak czyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Jak czyścić sztućce i zapobiegać ich niszczeniu? Czy sztućce, które straciły blask i nie zachwycają już swoim dotychczasowym pięknem da się jeszcze uratować? Kluczem do sukcesu jest zakup odpowiedniej jakości sztućców oraz wiedza z zakresu pielęgnacji, która zaradzi nieestetycznym plamom czy zarysowaniom na powierzchni.

Sztućce Gerlach ze stali nierdzewnej 18/10

Pamiętajmy, że im więcej zainwestujemy w sztućce dobrej jakości, tym dłużej nam posłużą oraz przez dłuższy czas zachowają swój nienaganny wygląd. Nie będą tak szybko matowieć oraz rdzewieć.

Sztućce Gerlach 18/10 wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej z domieszką niklu oraz chromu prezentują się na prawdę okazale. W opisach kompletów sztućców stosowane określenie „18/10 ” oznacza, że do produkcji wyrobów została użyta stal chromowo-niklowa. „18” oznacza zawartość procentową chromu, natomiast „10 ” to zawartość procentowa niklu. Chrom zapewnia zwiększoną odporność na korozję, natomiast nikiel odpowiedzialny jest za jasną barwę stali. Ten srebrzystobiały metal o charakterystycznym połysku, jest twardy, kowalny, odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz daje się doskonale polerować.

Zestaw sztućców 68 szt. połysk ONDA

Na zdjęciu: zestaw sztućców 68 el. Onda

Jak czyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Częstym problemem, który może spotkać nasze sztućce są nieestetyczne zacieki. Sposób przeciwdziałania zaciekom z wody jest bardzo prosty - wystarczy przecierać sztućce bawełnianą, flanelową ściereczką, bądź taką z mikrofibry. Wycieramy dokładnie i delikatnie polerujemy sztućce nie tylko po myciu ręcznym, ale również po tym w zmywarce. Dodatkowo, osuszanie sztućców zapobiega powstawaniu ognisk korozji na stali. Jeśli niestety na naszych nożach i widelcach zauważyliśmy już ślady korozji, użyjmy roztworu kwasku cytrynowego, który pozwoli ich się nam pozbyć.

Nasze sztućce straciły połysk i wyglądają nieestetycznie? W tym przypadku warto przygotować roztwór wody z octem w proporcji 9 łyżek octu na 1 litr wody. Wrzućmy sztućce do garnka i gotujmy je w powyższym roztworze przez około 15 minut. Kolejnym, szybszym sposobem na odzyskanie blasku sztućców jest posmarowanie ich małą ilością oliwy podczas polerowania.

Zmatowienia oraz odbarwienia to często rezultat osadzania się kamienia z wody, z którymi powinien poradzić sobie łagodny detergent. Jeśli na naszych sztućcach pojawią się intensywne zabrudzenia, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić podczas normalnego mycia, warto użyć specjalnych płynów lub sprayów przeznaczonych do czyszczenia stali nierdzewnej. Starajmy się nie sięgać po mleczka z mikrogranulkami, które doprowadzają do rysowania się powierzchni sztućców. Im bardziej porysowane sztućce, tym trudniej będzie pozbyć się zabrudzeń na ich powierzchni.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności