0

Jak posadzić pestkę awokado? Zrób to w domu!

Jak posadzić pestkę awokado? Ten owoc coraz częściej gości w diecie Polaków. Pestka jednak ze swojej natury jest niejadalna. Zamiast jednak ją wyrzucać, możesz ją posadzić. Jak to zrobić? Wyhoduj sobie własną, egzotyczną roślinę!

Dlaczego warto posadzić pestkę awokado?

Rośliny hodowane w domu nie tylko upiększają wnętrze, ale również oczyszczają powietrzę i atmosferę. Dlatego po prostu warto mieć je pod swoim dachem. Posadzenie pestki awokado będzie więc małym projektem, który można przeprowadzić samodzielnie, lub np. z dzieckiem, samodzielnie hodując od zera wyjątkową roślinę. Nie tylko to działanie pozwala na niemarnowanie i życie zgodnie z ideą zero waste, ale również sprawi, że pod Twoim dachem pojawi się wyjątkowa jak na polskie warunku roślina.

Czy awokado w doniczce owocuje?

Owoce na drzewku awokado zaczynają się pojawiać po minimum 4 latach wzrostu, ale najczęściej musi minąć minimum 6-8 lat. Dlatego też sam czas oczekiwania nie jest krótki. Jednocześnie, choć jest to możliwe, nie należy się na to nastawiać. Awokado hodowane w domu jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Warunki hodowli w doniczce po prostu są zbyt ograniczające, aby samodzielnie stworzyć plantacje ekologicznych owoców.

Jednak nawet mimo tego to drzewko po prostu potrafi ucieszyć. Posiada charakterystyczne, duże liście, które podkreślają tropikalny wygląd rośliny. Pozwoli na stworzenie wyjątkowej, domowej dżungli.

Jak posadzić pestkę awokado? Odpowiedni wybór

Jeśli chcesz posadzić awokado, zacznij od wyboru odpowiedniego egzemplarza. Jego skórka powinna być zielona, a wnętrze pozbawione ciemnych plam. Dojrzałe jest miękkie, o charakterystycznym smaku, który jednak nie będzie nadmiernie gorzki czy kwaśny.

Po zjedzeniu awokado pestkę należy dokładnie umyć, zdjąć z niej skórkę oraz zlokalizować jej górną część. Powinna mieć stożkowy kształt.

Pestka awokado musi wypuścić kiełki

Nim posadzisz awokado, najpierw pestka musi wypuścić kiełki. Wbij do niej wykałaczki. Do szklanki wlej wodę i oprzyj pestkę o ścianki. Powinna być zamoczona do ok. ½ wysokości. Nie może być w całości mokra, ponieważ to może doprowadzić do zgnicia pestki.

Szklankę postaw na słonecznym parapecie. Po ok. 2 tygodniach pestka powinna zacząć wypuszczać korzenie i pędy. Zaczekaj, aż na roślinie pojawią się pierwsze pędy. Cały proces najlepiej rozpoczynać wiosną. To ułatwi wzrost rośliny. Pamiętaj, aby regularnie uzupełniać wodę!

Jak posadzić pestkę awokado w doniczce?

Wybierz żyzną i bogatą w próchnicę ziemię oraz niezbyt dużą doniczkę. Ziemię można wymieszać z piaskiem w proporcji 3:1, a na sam dół doniczki wyłożyć cienką warstwę przepuszczalnych kamyczków.

Awokado należy posadzić tak, aby ok. 2-3 cm pestki wystawały z gleby. Początkowo należy pamiętać o bardzo częstym podlewaniu roślinki, ponieważ wymagają tego młode korzenie, które do tej pory były przyzwyczajone do bezustannego kontaktu z wodą. Jeśli zaraz po przesadzeniu roślina nieco zmarnieje, nie przejmuj się. Może po prostu adaptować się do nowych warunków.

Ważne jest to, aby wybrać doniczkę z dziurką w dnie oraz podstawką. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł wypłynąć, co zapobiegnie gniciu korzeni i tworzeniu się na nich pleśni oraz innych chorób.

Jak często podlewać awokado i gdzie je trzymać?

Nowo posadzone awokado podlewaj 2-3 razy w tygodniu w okresie letnim, zaś zimą 1 raz w tygodniu. Wybierz dla niego słoneczne stanowisko, jednak bez pełnego słońca. Latem możesz wynosić je na dwór bądź na balkon, jednak gdy temperatura zacznie spadać poniżej 10°C koniecznie weź je do domu. W okresie zimowym możesz przenieść roślinę do wnętrza, w którym temperatura wynosi ok. 15°C. To pozwoli awokado przezimować.

Narzędzia, które pomogą w stworzeniu domowej dżungli

Aby stworzyć domową dżunglę o wyjątkowym wyglądzie, koniecznie zaopatrz się w narzędzia, które pomogą Ci w zadbaniu o nią. Do sadzenia pestki awokado przyda Ci się łopatka wąska. Z kolei do podcinania suchych gałązek użyj ostre nożyczki domowe. Dzięki temu roślina będzie mogła cieszyć Twoje oko przez długie lata.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności