Ambiente zestaw pojemników ze stalową pokrywką 5 el.
Czy wiesz, jak przechowywać warzywa w kuchni tak, aby na dłużej pozostały świeże? Poznaj nasze sprawdzone tipy i gotuj zdrowsze, pyszne posiłki. Poznaj akcesoria do organizacji kuchni, które warto wykorzystać w Twoim domu. Dzięki temu przechowywanie warzyw w kuchni będzie zdecydowanie wygodniejsze.
Jak przechowywać warzywa w kuchni?
Przechowywanie warzyw w kuchni dostosuj do ich rodzaju. Miejsce przechowywania zależy od typu danego produktu oraz stopnia jego dojrzałości, dlatego warto zapamiętać, jakie właściwości i potrzeby mają.
Gdzie przechowywać warzywa w kuchni? Lista
Miejsce przechowywania warzyw w kuchni jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na ich świeżość, trwałość i aromat. Oto lista, która pomoże Ci w odpowiednim przechowywaniu warzyw:
- warzywa korzeniowe (ziemniaki, marchew, pietruszka, buraki itd.) – przechowywanie poza lodówką, z dala od cebuli, w temperaturze 4–10°C
- cebula i czosnek – przechowywanie poza lodówką
- pomidory – przechowywanie poza lodówką, w temperaturze pokojowej, ułożone „na płasko”
- papryka, ogórek, cukinia – w lodówce, w przegródce na warzywa
- sałata, szpinak, rukola itd. – w lodówce (pod nimi umieść papierowy ręcznik)
- warzywa kapustne – w lodówce
- awokado – niedojrzałe poza lodówką, dojrzałe w lodówce
- dynia – poza lodówką, w suchym miejscu
- kukurydza – w lodówce
- bazylia – poza lodówką, w temperaturze pokojowej
To na pewno pomoże Ci w codziennym planowaniu kuchennego asortymentu. Czy jednak pojemniki kuchenne do przechowywania warzyw będą przydatne?
Pojemniki kuchenne na warzywa – czy warto i kiedy ich używać?
Pojemniki kuchenne na warzywa mogą się sprawdzić, zwłaszcza jeśli chodzi o ich przechowywanie w lodówce. Stawiaj na produkty wykonane ze szkła, metalu lub innych bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia materiałów. Możesz przechowywać w nich całe warzywa lub te rozkrojone, częściowo przygotowane do gotowania. Dzięki temu zachowają swój aromat i nie przesiąkną innymi zapachami z lodówki.
Poza lodówką dobrze sprawdzą się różnego rodzaju kosze na warzywa. Mogą być wykonane z przewiewnych materiałów, np. z bawełny, czy wikliny. Słoiki kuchenne ze szkła możesz wykorzystać zaś do przechowywania suszonych warzyw, np. marchewki, cebuli.
Jak długo można przechowywać warzywa w kuchni?
Warzywa w kuchni można przechowywać nawet do kilku tygodni. Wiele zależy od ich rodzaju, ale ze swojej natury są trwalsze, niż większość owoców. Pamiętaj jednak, że podane widełki są tylko orientacyjne. Wiele zależy od tego, w jakim stanie były, gdy zostały kupione oraz to, jak są przechowywane. I tak na przykład:
- ziemniaki – mogą być przechowywane przez 2-3 miesiące
- marchew – może być przechowywana przez 3-4 tygodnie
- buraki – mogą być przechowywane przez 2-3 tygodnie
- warzywa cebulowe – mogą być przechowywane przez 1-2 miesiące
- sałata – może być przechowywana przez 2-3 dni
- kapusta (nieuszkodzona) – może być przechowywana przez 1-2 miesiące
- pomidor – może być przechowywany przez 1-2 tygodnie
- ogórek – może być przechowywany przez 1 tydzień
Pamiętaj, aby zawsze kierować się rozsądkiem. Jeśli kupujesz miękkie pomidory, warto zjeść je jak najszybciej. Warzywa latem będą krócej zachowywały swoją świeżość, niż zimą, a jeśli pojawi się na nie pleśń – wrzuć je do kompostownika. Nie ryzykuj spożywania nieświeżych warzyw.
Na co należy uważać w czasie przechowywania warzyw?
Istnieje grupa warzyw i owoców, które wydzielają etylen – substancję, która przyśpiesza dojrzewanie innych produktów spożywczych. Jeśli więc chcesz dłużej przechowywać produkty, izoluj je od:
- pomidorów
- ogórków
- papryki
- awokado
- bakłażana
- jabłek
- bananów
Unikaj również łączenia cebuli z ziemniakami oraz cebuli z czosnkiem. Pamiętaj, aby nie trzymać wszystkich warzyw razem. Jeśli masz na to miejsce, rozdzielaj je, trzymając je w różnych pojemnikach, woreczkach czy koszach. To rozwiązanie jest wygodne na co dzień, a także pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w kuchni i przede wszystkim pozwala na dłuższe przechowywanie warzyw.
Zadbaj o organizacje kuchni!
Odpowiednia organizacja kuchni jest czymś niezwykle ważnym. Dzięki temu to wnętrze stanie się zdecydowanie bardziej przyjazne i sprawi, że gotowanie będzie szybsze. Dlatego między innymi zastanowienie się nad tym, jak przechowywać warzywa w kuchni jest ważne. Warto wybrać dla nich odpowiednie miejsca i zadbać o pojemniki, w których wygodnie można je przechowywać.
Nie bez znaczenia jednak są sposoby na przechowywanie narzędzi i naczyń. Dlatego też nowe pomysły na organizację w kuchni są zawsze w cenie dla osób, które są zainteresowane gotowaniem oraz prowadzeniem domu. Warto zawczasu zastanowić się nad systemami organizacji, jakie chcesz wykorzystać w kuchni. Obejmować mogą one sposoby na przechowywanie, ale nie tylko. Nie bez znaczenia jest również organizacja zakupów, system sprzątania czy mycia naczyń. W końcu nie wszystkie garnki czy patelnie można po prostu włożyć do zmywarki. Dlatego zastanów się nad tym i stwórz piękną, czystą i przede wszystkim funkcjonalną kuchnię.