Patelnia NATUR 28 cm z powłoką ceramiczną
Jajka zapiekane ze szparagami i serem, czyli smażonka po beskidzku to pomysł na śniadanie stworzony przez Adama Borowicza. To naprawdę smaczny i pożywny posiłek, który warto przygotować na rozpoczęcie dobrego dnia. Przyda Ci się do niego wygodna patelnia oraz akcesoria z silikonowymi końcówkami.
Co jest potrzebne na jajka zapiekane, czyli smażonkę po beskidzku?
- 4 jaja od kurki zielononóżki
- 20 g wędzonej słoniny lub tłustego boczku
- 6 zielonych szparagów
- 1 pomidor Bawole Serce
- 2 oscypki wędzone
- 100 g sera owczego bryndza
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 cebula dymka
Podane składniki wystarczą na porcję dla 2 osób.
Jak zrobić jajka zapiekane ze szparagami i serem, czyli smażonkę po beskidzku?
Zacznij od przygotowania szparagów. Należy oddzielić górną część (tzw. główki) – to one będą wykorzystywane w przepisie. Pozostałe szparagi można odłożyć i zrobić z nich np. zupę krem. Następnie pokrój słoninę i cebulę w drobną kostkę i wrzuć je na rozgrzaną wcześniej patelnię np. Gerlach SMART STEEL z odczepianą rączką. Zaczekaj, aż zmienią kolor na złoty.
Dodaj główki szparagów oraz pokrojonego w większą kostkę pomidora. Oscypka pokrój w paski i podsmaż, aż do momentu stopienia się sera. Dopiero wtedy dodaj na patelnie jajka, a na wierzch pokrusz ser typu bryndza. Przykryj patelnię pokrywką i zaczekaj, aż zetną się jajka.
W międzyczasie posiekaj cebulę dymkę, na koniec posypując nią smażonkę. Całość podawaj ze świeżą bagietką posmarowaną resztą bryndzy. Warto delikatnie doprawić danie za pomocą soli i mielonego pieprzu (polecamy solniczkę i młynek do pieprzu NATUR). Smażonka hanysa po beskidzku gotowa. Smacznego!
Czym różnią się jaja od kury zielononóżki od zwykłych jajek?
Jajka od takich kur są zwykle nieco mniejsze. Mają też jaśniejszy kolor skorupki oraz stosunkowo większe żółtka. Ich smak jest też opisywany jako delikatniejszy. Dlatego też często są nieco droższe od „zwyczajnych” jaj i są szczególnie pożądane w okresie Wielkanocy, kiedy to barwi się jajka, a im jaśniejsze te są, tym lepiej oddają kolory.
Czy jajka od kur zielononóżek są zdrowsze?
Podaje się, że tak, przez wzgląd na niższą zawartość „złego cholesterolu” LDL, a większe ilości HDL. Jest to angielski skrót, który w języku polskim można rozwinąć do słów „lipoproteina o wysokiej gęstości”. Jej celem jest transport cholesterolu znajdującego się w ludzkiej krwi, przede wszystkim z tkanek obwodowych do wątroby.
Gdzie kupić oscypki?
Oscypki są dostępne w Beskidach i tak naprawdę niełatwo dostać je poza sezonem. Sery o tej nazwie to tradycyjny, certyfikowany produkt o konkretnym składzie i sposobie wytwarzania. Większość osób jednak mówiąc „oscypek” ma na myśli po prostu typowy dla polskich rejonów górskich ser z dodatkiem lub na bazie mleka koziego. Czasem nazywane są one też serkami górskimi – i to właśnie takie warto wykorzystać w tym przepisie, jeśli nie masz dostępu do certyfikowanego oscypka.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.