0

Sprawdź, czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą

Czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą? Mroźne miesiące to czas, gdy większość roślin znajdujących się na zewnątrz jest pogrążona w letargu, dlatego wówczas ogranicza się prace ogrodowe. Ale co z kwiatami znajdującymi się w domach? Sprawdź, czy możesz je przesadzić!

Kwiaty doniczkowe zimą – ona też na nie wpływa!

Choć w mieszkaniu temperatura nie spada do minusowych temperatur i zwykle oscyluje w okolicy 18-20°C to nie oznacza, że zmiana pory roku nie ma na nie wpływu. Krótszy dzień i co za tym idzie, mniejszy dostęp do światła słonecznego również sprawia, że większość z nich funkcjonuje „wolniej”, również wpadając w swoisty letarg.

Ponadto w okresie grzewczym średnia wilgotność powietrza spada, co również może mieć negatywny spływ na „samopoczucie” kwiatów doniczkowych. To wszystko sprawia, że zimy są trudniejszym okresem nie tylko dla tych roślin, które znajdują się na zewnątrz. Z tego powodu mogą one wymagać nieco innej opieki.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych zimą – posiadane okazy

Jeśli w swojej kolekcji masz jakieś okazy, które wyrastają ze swoich doniczek i chcesz przełożyć je do większych, zaczekaj do wiosny. Przesadzanie ich w okresie zimowym wywoła u rośliny niepotrzebny stres i sprawi, że po prostu może stracić na kondycji, a nawet uschnąć.

Oczywiście do każdego okazu należy podchodzić indywidualnie i np. w niektórych sytuacjach może się okazać, że przesadzenie będzie po prostu konieczne. Może to być spowodowane choćby chorobą rośliny. Ponadto gatunków i odmian kwiatów domowych jest naprawdę bardzo wiele i mają one najróżniejsze wymagania oraz poziom wrażliwości. Z tego też powodu opiekę nad nimi, a więc i ewentualne przesadzanie zimą, należy dopasować do wymagań rośliny.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych zimą – nowe okazy

Czy można przesadzać nowe kwiaty doniczkowe zimą? W tym przypadku – to zależy.

Bardzo często gleba, w której są rozsadzone kwiaty sprzedawane w sklepach, nie jest dla nich adekwatna, a donice są często zbyt małe. Ponadto po zakupie warto sprawdzić, czy rośliny na pewno są zdrowe, m.in. poprzez kontrolę systemu korzennego, gdzie może pojawiać się pleśń, czy zgnilizna. I z tego też powodu w wielu przypadkach faktycznie lepiej po prostu je przesadzić.

Jednocześnie i tu wraca kwestia indywidualnych wymagań konkretnego gatunku oraz rośliny. Niektóre z nich są po prostu na tyle wrażliwe w okresie jesienno-zimowym, że z przesadzaniem najlepiej zaczekać do wiosny. Dlatego po prostu nim się za to zabierzesz, dowiedz się, co za gatunek posiadasz oraz jakie dokładnie ma wymagania.

Ponadto nawet jeśli zdecydujesz się na przesadzanie, powinieneś zaczekać ok. 7-14 dni. Roślina w tym czasie powinna zaaklimatyzować się w nowym miejscu. To też czas kwarantanny, kiedy warto izolować ją od innych kwiatów doniczkowych, aby upewnić się, że nie jest ona chora.

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe zimą?

Jeśli zdecydujesz się na przesadzenie kwiatów doniczkowych zimą, pamiętaj o tym, by dobrać rozmiar doniczki odpowiedni dla danej rośliny. Nie powinien być zbyt duży. Ponadto kluczowe jest dobranie do niej również gleby. Dzięki temu nowy okaz będzie miał naprawdę dobry start.

Poza odpowiednią doniczką, glebą oraz nawozem mogą przydać się również akcesoria, takie jak łopatka wąska, która znacznie ułatwi Ci ostrożne przesadzanie rośliny, niezależnie od pory roku. Wykorzystasz ją również w ogrodzie, jeśli takowy posiadasz.

Czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą? To skomplikowane!

Jak widać, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego gatunku, jak i również okazu. Tak naprawdę najbezpieczniej jest to po prostu robić wiosną, aby rośliny mogły się zaaklimatyzować do zmian. Zawsze jednak pamiętaj o tym, aby podchodzić do tego indywidualnie i z rozsądkiem.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności