Ajerkuchy to jabłka nurzane w gęstym cieście naleśnikowym, które są naprawdę smacznym daniem, zarówno obiadowym, jak i deserowym. Przygotujesz je na wygodnej patelni. Przepis został stworzony przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne do przygotowania ajerkuchów?
- 400 ml ciepłego mleka
- 450 g mąki pszennej
- 2 jajka (temperatura pokojowa)
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 40 g świeżych drożdży
- ½ łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- 4 średniej wielkości kwaskowate jabłka
- masło klarowane lub olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Podane składniki wystarczą na ok. 30 ajerkuchów.
Jak zrobić ajerkuchy, czyli racuchy z jabłkami w wersji śląskiej?
Z połowy szklanki mleka, 2 łyżki mąki, 1 łyżki cukru oraz 40 g świeżych drożdży przygotuj zaczyn. Wszystkie składniki wymieszaj, przykryj naczynie ręcznikiem kuchennym i odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.
Do zaczynu dodaj jajka, 1 łyżkę cukru, cukier waniliowy, cynamon i wymieszaj trzepaczką (np. z kolekcji NATUR). Następnie naprzemiennie dodawaj przesianą mąkę ze szczyptą soli i mleko, cały czas mieszając do uzyskania jednolitej konsystencji. Ponownie przykryj naczynie ręcznikiem kuchennym i odstaw w ciepłym miejscu na minimum 30 minut.
Po tym czasie, do wyrośniętego ciasta dodaj plastry jabłek (obranych i pozbawionych gniazd nasiennych), tak aby każdy plaster był dokładnie obtoczony w cieście.
Na patelni naleśnikowej rozgrzej łyżkę masła klarowanego. Używając łyżki, nakładaj porcję ciasta z plastrem jabłka na patelnię i na umiarkowanej mocy palnika smaż z każdej strony na złocisty kolor. Usmażone odkładaj na papier kuchenny.
Ajerkuchy są mało słodkie, dlatego przed padaniem oprószyć sporą ilością cukru pudru. Do tak przygotowanych placuszków, można podać również konfiturę domowej roboty lub miód.
Przygotuj ajerkuchy razem z Adamem Borowiczem!
Przepis ten znajdziesz również w filmowej osłonie. Stwórz racuchy razem z Adamem Borowiczem!
Czy ajerkuchy można zrobić z innymi owocami?
Tak! Możesz zrobić je np. z wykorzystaniem gruszek, czy pigwy. Staraj się wybierać owoce lokalne i sezonowe. Dzięki temu danie będzie smakować naprawdę wyśmienicie.
Jakiej mąki pszennej użyć?
Użyj dowolnej mąki, którą masz akurat w domu. Najsmaczniejsze ajerkuchy wychodzą z mąki tortowej, jednak jeśli zależy Ci na wykorzystaniu np. mąki pełnoziarnistej możesz również użyć jej. Dobrym rozwiązaniem może być też połączenie jej w proporcji 1:1 z mąką tortową.
Dlaczego należy użyć masła klarowanego, a nie zwykłego masła?
Zwykłe masło spala się w dość niskiej temperaturze, dlatego nie nadaje się do smażenia. Z tego powodu jeśli chcesz smażyć na maśle, użyj masła klarowanego.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.