Francuska zupa cebulowa to prawdziwa pełnia smaków. Danie doskonale sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację. Warto ją przygotować szczególnie w mroźny dzień – doskonale rozgrzewa! Do jej przygotowania na pewno przyda Ci się wysokiej jakości patelnia z powłoką nieprzywierającą.
Co jest potrzebne do przygotowania francuskiej zupy cebulowej?
- 0,5 kg cebuli
- 600 ml bulionu – najlepiej wołowego
- 150 ml wytrawnego, białego wina
- 2 łyżki masła
- 1 bagietka
- Ser Gouda
- Tymianek
- Sól i pieprz
Jak przygotować francuską zupę cebulową?
Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Na dużej głębokiej patelni np. MONOLIT o średnicy 28 cm rozpuść masło i podsmaż cebulę tak, aby się zarumieniła.
Podczas smażenia należy uważać, aby cebula się nie przypaliła. Zupa powinna mieć słodki smak pozbawiony goryczy (przypalona cebula jest gorzka).
W czasie smażenia cebuli warto doprawić ją do smaku tymiankiem, solą i pieprzem. Zarumienioną cebulę podlej 150 ml białego wytrawnego wina. Zwiększ nieco ogień i gotuj do czasu, aż wino odparuje.
Następnie w dużym garnku (np. z linii MODEL) podgrzej bulion wołowy na małym ogniu. Po 10 minutach dodaj do garnka całą zawartość patelni, odrobinę soli oraz pieprzu. Wymieszaj składniki i gotuj pod przykryciem przez kolejne 20 minut.
W międzyczasie nagrzej piekarnik do 180°C. Pokrój bagietkę na kromki i ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej papierem lub na silikonowej formie SMART. Każdy kawałek posyp startym serem. Włóż bagietkę do piekarnika i zapiekaj do momentu, aż ser się roztopi.
Wyjmij grzanki z piekarnika i ostudź. Gotową francuską zupę cebulową przelej na talerze i dodaj do niej grzanki. Dodatkowo możesz ją przyozdobić gałązkami świeżego tymianku.
Czy do zupy cebulowej trzeba użyć bulionu mięsnego?
Tradycyjnie zupę cebulową wykonuje się na bulionie mięsnym. Jeśli jednak chcesz zmodyfikować danie i przygotować je np. na bazie wywaru roślinnego nic nie stoi na przeszkodzie! Pamiętaj, że przepisy zawsze możesz dostosowywać do swoich własnych potrzeb, zarówno pod względem użytych składników, jak i ich ilości.
Czym zastąpić ser Gouda?
Ser Gouda możesz zastąpić dowolnym, żółtym serem. Możesz wybrać na przykład francuski żółty ser Comté. Sprawdzić może się również parmezan, czy cheddar. Jeśli postawisz na ser o intensywnym smaku, danie będzie jeszcze bardziej wyraziste.
Skąd wzięła się bagietka?
Bagietka jest prawdopodobnie najbardziej kojarzącym się z Francją pieczywem. Prawdopodobnie swoją popularność zawdzięcza przepisom prawnym, które w 1920 roku zakazały wypieków pieczywa w godzinach od 22:00 do 4:00. Aby zdążyć przygotować towar dla klientów, piekarnie tworzyły wówczas szybsze w przygotowaniu od chleba bagietki.