Fasola nie zalicza się do najpopularniejszych składników świątecznych dań, jednak nie da się ukryć, że pojawia się na wielu stołach. Jej wszechstronność sprawia, że można podać ją na wiele różnych sposobów. Jak gotować fasolę na wigilię i w jaki sposób ją podać? Dowiedz się więcej!
Skąd fasola wzięła się na wigilijnym stole?
Dawniej niełatwo było przechowywać świeże warzywa i owoce. Dlatego w okresie świąt Bożego Narodzenia większość osób musiała korzystać z produktów, które w łatwy sposób dało się przechowywać. Do takowych zalicza się fasola – ta po wysuszeniu może dość długo leżeć, czekając „na swoją kolej”. Dlatego też pojawiała się na świątecznych stołach, początkowo głównie jako danie chłopskie. Dania na jej bazie najpopularniejsze są na południu Polski.
Czy fasola jest zdrowa?
Fasola jest składnikiem, który zawiera stosunkowo duże ilości białka roślinnego. Dzięki temu jest dobrym zamiennikiem mięsa w daniach wegetariańskich, a to takie podaje się zazwyczaj na wigilię. Ponadto zawiera cenne aminokwasy, ma wysoką zawartość błonnika i jest cenna w różnorodne witaminy i minerały, takie jak żelazo, magnez, przeciwutleniacze i witaminy z grupy B. To wszystko sprawia, że warto wprowadzać ją do swojej codziennej diety.
Jak gotować fasolę na wigilię? Propozycje dań
Istnieje kilka tradycyjnych, wigilijnych dań, w których znajduje się fasola:
- kapusta z fasolą,
- fasola na słodko,
- postna zupa fasolowa,
- fasola jako purée.
Nim jednak zabierzesz się za ich przygotowanie, warto dowiedzieć się, jak ugotować fasolę.
Sprawdź również nasze akcesoria kuchenne.
Jak ugotować fasolę?
Jeśli korzystasz z suchej fasoli sprzedawanej np. w woreczkach, przed ugotowaniem należy ją namoczyć. Wyciągnij garnek lub miskę. Fasolę opłucz pod bieżącą wodą, aby oczyścić ją z ewentualnych zanieczyszczeń i umieść ją w przygotowanym naczyniu. Zalej ją wodą w proporcji 1:3 i zostaw ją na co najmniej 8 godzin. Po namoczeniu wodę wylej, a fasolę osusz.
Do garnka nalej wodę. Posól ją i zagrzej. Gdy zacznie wrzeć, dodaj do niego fasolę i gotuj na niewielkim ogniu. Możesz robić to bez przykrycia. Białą fasolę gotuje się ok. 60-90 minut, czerwoną do 75 minut, a takie odmiany, jak np. mung do 45 minut. W trakcie gotowania możesz do niej dodać przyprawy, takie jak liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek i kminek.
Po ugotowaniu fasola powinna być miękka, ale nie rozpadająca się.
Jak przygotować kapustę z fasolą?
Fasolę możesz podać z kapusta, podobnie jak grzyby. Musisz ją ugotować i przygotować kapustę kiszoną. Po wyciśnięciu z niej soku należy ją odsączyć i przełożyć do garnka albo głębokiej patelni. Zalej ją gorącą wodą, tak aby płyn ją przykrywał, dodaj liście laurowe i ziele angielskie, a następnie gotuj do miękkości pod przykryciem. Do kapusty dodaj zeszkloną cebulkę, dodać fasolę i doprawić – danie wigilijne jest gotowe!
Jak przygotować wigilijną fasolę na słodko?
Fasolę wigilijną na słodko przygotowuje się z dodatkiem suszonych śliwek. Te możesz kupić już dużo wcześniej i przechowywać je w szczelnych pojemnikach kuchennych. Fasolę ugotuj. Następnie rozpuść mało na patelni, rozgrzewając ją. Gdy będzie przygotowana, przełóż na nią fasolę. Dodaj suszone śliwki. Nie powinny być wędzone. Używaj miękkich i pozbawionych pestek. Możesz też pokroić je za pomocą ostrych noży kuchennych. Smaż całość przez ok. 2 minuty, mieszając.
Dodaj przyprawy, takie jak gałązka rozmarynu, odrobinę pieprzu, cynamonu i sól. Dodaj 3 łyżki wody i mieszać. Śliwki powinny zacząć kleić się do fasoli. Na koniec możesz dodać również odrobinę miodu. Podawaj ją na salaterce. Goście powinni móc przełożyć sobie ją na talerze za pomocą odpowiednich do serwowania sztućców.
Postna zupa fasolowa – jak ją zrobić?
Gdy gotujesz zupę fasolową, nie należy odcedzać gotującej się fasoli. Do tej samej wody dodaje się suszone śliwki, które powinny się gotować przez ok. 10 minut. Na tarce ściera się marchewkę, seler i pietruszkę, a następnie doprawia się, np. solą, pieprzem i majerankiem. Na patelni należy podsmażyć cebulę. Dodaje się do niej odrobinę mąki, tworząc zasmażkę i przekłada się ją do garnka z zupą. Łączy się składniki, mieszając i gotowe. Zupa powinna mieć kremową konsystencję.
Czy fasolę można podać jako purée?
Jak najbardziej! Wystarczy ją ugotować, a następnie rozgnieść. Można ją podawać w salaterce jako dodatek do świątecznych dań. Można dodać do niej odrobinę oliwy, czosnek sok z cytryn oraz wodę lub bulion warzywny.
Jak podać fasolę?
Sposób podania fasoli zależy od tego, jakie danie z niej przygotujesz. Ważne jest jednak to, aby na stole znalazła się zastawa szklana, w której podasz wodę oraz inne napoje. Nie zapominaj też o serwetce, papierowej lub materiałowej. Zadbaj też o to, aby każdy z gości mógł w wygodny sposób nałożyć sobie danie na swój talerz. Możesz od razu podawać gotowe porcje, lub też położyć obok wazy, półmisków itd. odpowiednie sztućce do serwowania.
Do jakich składników pasuje fasola?
Fasola ma kremową konsystencję i stosunkowo łagodny, neutralny smak. To sprawia, że może być łączona z różnorodnymi składnikami, zarówno na słodko, jak i na wytrawnie. Na wigilię łączy się ją z kapustą, grzybami, śliwkami, makiem czy z ziemniakami albo bakaliami. Oczywiście bardzo dobrym dodatkiem jest też cebula, a w święta często wykorzystuje się miód, który i do niej idealnie pasuje. Niektórzy też duszą fasole w kompocie z suszu.
Jakie akcesoria kuchenne przydadzą Ci się przed świętami?
Przed świętami warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią Ci pracę. Przejrzyj swój asortyment i sprawdź, czy nie musisz dokupić naczyń, które zepsuły się w ciągu roku. Sprawdź też, czy posiadasz ostre noże kuchenne, a jeśli nie – możesz nabyć nowe lub dobrze naostrzyć te, które już posiadasz. Warto również zaopatrzyć się w akcesoria do organizacji kuchni. Pomogą Ci one w zachowaniu porządku, co jest niezwykle ważne w tym okresie, kiedy dużo czasu spędza się w kuchni.
Nie zapomnij również o sprawdzeniu swojej zastawy stołowej. Przyda Ci się spójny komplet talerzu, sztućców, szklanek, kubków i innych naczyń.