Czy wiesz, jak zrobić barszcz czerwony na wigilie, aby smakował naprawdę wyśmienicie? Sprawdź nasze porady i wykorzystaj te tipy przy następnym gotowaniu! Dzięki temu Twoja wigilijna wieczerza będzie nie tylko doskonale wyglądać, ale również fenomenalnie smakować.
Barszcz czerwony na wigilię – jaki powinien być?
Barszcz czerwony na wigilię jest czystym barszczem o głębokim smaku i kolorze. Oznacza to, że nie ma w nim dodatków, takich jak makaron czy ryż. Przyjmuje bardziej formę napoju, niż posiłku. Przygotowuje się go na bazie prostego, bezmięsnego wywaru z – zazwyczaj – kiszonymi burakami bądź na zakwasie buraczanym. Do wywaru można dodać również grzyby. Przyprawia się go goździkami, liściem laurowym, zielem angielskim czy czosnkiem.
Często podaje się go z ziemniakami, z uszkami czy z pasztecikami, zależnie od tradycji rodzinnych. Nie ma więc jednego, „idealnego” przepisu na taki barszcz – wiele zależy od tego, jakie masz rodzinne zwyczaje oraz preferencje.
Skąd wziął się barszcz czerwony jako potrawa wigilijna?
Pierwsze wzmianki o barszczu na ziemiach słowiańskich pochodzą już z V-VI wieku. Początkowo pojawiały się na terenach dzisiejszej Ukrainy i dotyczyły potrawy przygotowanej z barszczu zwyczajnego, roślinie, która była wykorzystywana w kuchni do ok. XIX-wieku, chociaż w Polsce stracił na popularności już ok. XVIII w. Przygotowywano z niego kwaśną polewkę.
Przepis na barszcz czerwony pojawił się około XVI wieku. Wiązało się to z pojawieniem się na polskich terenach buraków, które przybyły na przełomie XIII i XIV w. Z czasem barszcz czerwony zaczął zyskiwać na popularności jako postna zupa wigilijna. Początkowo przez chłopstwo był podawany z ziemniakami czy z kaszą. Gdy jednak zawitał na stołach szlacheckich zaczęła formować się tradycja serwowania go z pasztecikami, uszkami itd.
Jakie narzędzia są potrzebne do przygotowania barszczu wigilijnego?
Do przygotowania barszczu wigilijnego na pewno przydadzą Ci się wygodne noże kuchenne. Dzięki nim w łatwy sposób przygotujesz wszystkie składniki. Oczywiście nie zapomnij również o tym, by zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria kuchenne, takie jak deska czy tasak do ziół. Ponadto nie ugotujesz barszczu, jeśli nie posiadasz odpowiednio dużego garnka. Warto zaopatrzyć się również w chochlę.
W przypadku niektórych przepisów może przydać Ci się również patelnia – dzięki niej możesz między innymi podprażyć przyprawy, uwalniając ich smaki i aromaty. Znajomość i stosowanie takich technik pozwoli podkreślić jakość przygotowywanych przez Ciebie dań.
Pamiętaj, że nie każda zastawa szklana jest odpowiednia do podawania dań na ciepło, dlatego też nie wykorzystuj np. zwykłych szklanek do serwowania gorącego barszczu!
Sprawdź również nasze akcesoria do organizacji kuchni.
Jakie składniki na barszcz wigilijny są potrzebne?
Wśród składników potrzebnych na barszcz wigilijnych znajdują się:
- bulion warzywny (ok. 1,5 l),
- buraki ćwikłowe,
- zakwas z buraków lub kiszone buraki,
- marchew,
- korzeń pietruszki,
- kawałek pora,
- moczone, suszone grzyby,
- ziele angielskie,
- listek laurowy,
- pieprz,
- sól,
- cukier.
Aby danie było naprawdę wyśmienite warto zadbać o to, by były to produkty wysokiej jakości. Postaw na zakwas domowy lub przygotuj go samodzielnie. Buraki powinny być lokalne, smaczne. Wybierając suszone grzyby zwracaj szczególną uwagę na to, aby pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Przyprawy zaś powinny być pełne aromatu, wcześniej przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemniczkach.
Suche produkty, takie jak liście laurowe i ziele angielskie, możesz przechowywać, sięgając po pojemniki kuchenne.
Jak przygotować barszcz czerwony na wigilię?
Niezależnie od tego, jaki przepis wykorzystujesz, sposób przygotowania barszczu czerwonego na wigilię powinien być do siebie zbliżony. Jeśli wykorzystujesz grzyby, zacznij przygotowanie już dzień wcześniej, namaczając je. Następnego dnia możesz gotować je samodzielnie przez 5-10 minut, nie zmieniając wody.
Przygotowanie samego barszczu jest już stosunkowo proste. Do garnka należy dodać składniki, takie jak bulion warzywny, marchewka, buraki itd. Powinny być pokrojone na mniejsze części. Zupę należy doprawić i gotować pod przykryciem przez ok. 1,5 godziny.
Po ugotowaniu barszcz należy odcedzić, a następnie przelać przez sitko o niewielkich oczkach. Na koniec dodaje się zakwas, wywar z grzybów, cukier i sól. W tym momencie barszcz można podgrzewać, ale nie należy go gotować.
Jak podać barszcz czerwony na wigilię?
Zupy czyste, takie jak barszcz, podaje się często w porcelanie, a konkretniej w bulionówkach. To „filiżanki” o dwóch uchach, które pozwalają na wygodne spożywanie tego typu dań. Możesz również serwować go w mniejszych salaterkach albo w filiżankach czy kubkach.
Jakie sztućce będą potrzebne do podawania barszczu? Na pewno przyda się łyżka. Sprawdź jednak, czy jej kształt jest odpowiedni do podawania zup czystych.
Sprawdź nasze przepisy na barszcz czerwony!
Nie ma jednego, jedynego przepisu na barszcz czerwony. Dlatego też na naszej stronie znajdziesz ich kilka. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, który będzie najlepszy na Twoją wigilię:
Co podać do barszczu czerwonego na wigilię?
Barszcz czerwony na wigilię można podać do różnego rodzaju dań. Często podaje się do niego po prostu uszka z grzybami, czyli malutkie pierożki. Ich delikatny smak doskonale komponuje się z lekko kwaśnym barszczem. Jak je przygotować? Przepis znajdziesz TUTAJ.
Innym daniem, które możesz zaproponować swoim biesiadnikom, są krokiety z kapustą i grzybami. To naleśniki wypełnione pysznym, aromatycznym farszem. Są dodatkowo panierowane i smażone, co nadaje im chrupiącej tekstury. Serwuje się je obok filiżanki z barszczem, aby można było je w nim maczać.
Możesz też podać paszteciki z kapustą i grzybami. To drożdżowe lub francuskie ciasto wypełnione farszem. Dobrze sprawdzą się również pierogi z podobnym wypełnieniem, kasza czy nawet pieczywo czosnkowe bądź razowe.
Na te błędy uważaj, gdy gotujesz barszcz czerwony na wigilię!
Gdy przygotowuje się barszcz czerwony można popełnić kilka błędów. Jednym z nich jest gotowanie buraków na zbyt dużej mocy kuchenki. Może to doprowadzić do utraty koloru przez buraki. Należy też uważać na nadmiar przypraw, który może zdominować smak barszczu. Pamiętaj, aby sprawdzać danie, nim dodasz kolejną porcję imbiru czy czosnku.
Uważaj też na to, aby nie dodać zakwasu na początku gotowania barszczu. Może to sprawić, że gotowanie nie przebiegnie dobrze, buraki nie zmiękną, a całe danie będzie trzeba przygotowywać od początku. Pamiętaj też, że taką zupę należy spożyć w ciągu 2-3 dni od przygotowania i najlepiej gotować ją w dzień podania.