Patelnia CONTRAST PROCOAT 20 cm z powłoką ceramiczną
To jedno z najstarszych polskich dań wigilijnych. Jak zrobić kapustę z grochem tak, aby smakowała naprawdę wyśmienicie? Dowiedz się, skąd wzięło się to danie, aby lepiej zrozumieć jego skład i przygotować je w zgodzie z tradycją.
Kapusta z grochem – proste polskie danie
Nazwa tego dania nie jest mylna. To połączenie kapusty z grochem jest prostym, tradycyjnie polskim daniem. Wykonuje się je ze średnio kwaśnej kapusty, do której dla urozmaicenia dodaje się łuskany groch. Co ciekawe, w Wielkopolskie nazywa się ją ciupką z grochem. Jest daniem podobnym do kapusty z grzybami, jednak – jak również nazwa wskazuje – różni je to, co dodaje się do grochu.
Czy kapusta z grochem jest zdrowa?
Głównym składnikiem tego dania jest kiszona kapusta, która jest naturalnym probiotykiem, wspierającym mikrobiom jelit. Zawiera również witaminę C, wzmacniającą odporność oraz błonnik. Groch jest z kolei dobrym źródłem białka roślinnego, a także żelaza, czy grup z witaminy B. To sprawia, że to danie jak najbardziej może być dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Zazwyczaj w 100 g tego dania można znaleźć ok. 80-100 kcal, jednak ta wartość może się różnić, zależnie od składników oraz ich proporcji.
Historia kapusty z grochem jako potrawy wigilijnej
Zarówno kapusta, jak i groch były uprawiane w Polsce od bardzo dawna. Łatwy dostęp do tych składników sprawił, że weszły do diety wielu osób, zwłaszcza że istniały łatwe sposoby ich przechowywania. Kapusta przez kiszenie nadawała się do spożycia również późnią zimą, a suchy groch wytrzymywał te kilka zimowych miesięcy. Nawet dziś można w łatwy sposób go przechowywać, sięgając po np. pojemniki kuchenne.
Kapusta była w wielu miejscach podstawą diety, ale by urozmaicić jej smak, dodawano do niej różne dodatki, w tym właśnie groch. Swego czasu to połączenie było niezwykle popularne na polskich stołach i np. często pojawiało się jako dania weselne.
Współcześnie danie to podaje się głównie na wigilię, czasem również dodając do niego grzyby.
Jakie składniki na kapustę z grochem?
Wśród składników na kapustę z grochem znajdują się:
- ok. 700-1000 g kapusty kiszonej,
- 400-600 g grochu,
- 2-3 cebule,
- 2-4 liście laurowe,
- 1 pełna łyżka majeranku,
- 2 łyżeczki kminku,
- 2 łyżki masła,
- sól i pieprz.
Warto pamiętać, że w przypadku tego dania proporcje grochu i kapusty mogą różnić się od rejonu Polski i to samo dotyczy się ilości dodanego tłuszczu. Nie ma tu więc jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie powinny być. Czasem groch jest tylko dodatkiem do kapusty, a czasem równie ważnym składnikiem. To, jak przygotujesz to danie, zależy od Twoich własnych preferencji.
Jak przygotować kiszoną kapustę do wigilijnego dania?
Domowa kiszona kapusta jest zdecydowanie najlepszym wyborem do każdego dania, a tym bardziej do tego świątecznego. Nie jest przy tym trudna w przygotowaniu, dlatego warto spróbować to chociaż raz zrobić. Sięgnij po kapustę o zwartej formie. Może być biała, ale nie musi. Zacznij od pokrojenia jej na ćwiartki, usunięcia uszkodzonych liści i wycięcia białej części głąba. Następnie pokrój ją na paski lub wiórki. Przydadzą Ci się do tego ostre noże kuchenne.
Pamiętaj, że do krojenia konieczna będzie wygodna deska do krojenia z naturalnego drewna. Taki produkt sprawia, że nóż wbija się w powierzchnię, nie tępiąc się zanadto. Sięgając po dobre akcesoria kuchenne przedłużasz żywotność swoich narzędzi.
Na około 1 kg kapusty daj ok. 20 g soli niejodowanej. Całość dokładnie wymieszaj. Do wyparzonych słoików wkładaj kapustę, ubijając ją mocno (to ważne!). Słoiki wypełnij do ok. 80 ml. Zakręć słoiki i przestaw je w zacienione miejsce o temperaturze ok. 19℃. Proces kiszenia zauważysz już po ok. 3 dniach. Sam proces kieszenią potrwa od 7 do 14 dni, zależnie od warunków (im cieplej, tym szybciej). Po tym czasie kapusta jest gotowa do spożycia.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Jak zrobić kapustę z grochem na wigilię?
Przygotowanie kapusty z grochem nie jest bardzo czasochłonnym zadaniem, jednak warto zacząć to dzień wcześniej. Zalej groch wodą około 10-12 godzin przed rozpoczęciem przygotowania dania, aby mógł nasiąknąć wodą. Następnie odlej ją, dodaj do niej majeranek, a potem gotuj groch. Zajmie Ci to ok. 40-50 minut. Sięgnij po garnek z systemem odcedzania, aby łatwiej odlać wodę.
Kapustę należy przepłukać, odcedzić i odcisnąć, a następnie posiekać. Przełóż ją do garnka, dodaj przyprawy i gotuj przez około godzinę. Cebulę obierz i posiekaj. Wyciągnij patelnię i podsmaż warzywo na maśle i dodaj do kapusty. Ugotowaną kapustę wymieszaj z grochem, dodając masło i doprawiając. Jeśli nie przygotowujesz dania na wigilię możesz również dodać do niego odrobinę podsmażonego boczku.
Po połączeniu się składników i zagotowaniu należy odłożyć kapustę w chłodne miejsce. Najlepiej smakuje 2-3 dni po przygotowaniu.
Jak podać kapustę z grochem?
Kapustę z grochem zwykle podaje się w misce, z której każdy z gości może nabierać idealną dla siebie porcję. Pamiętaj tylko, aby przy niej znajdowały się odpowiednie sztućce, które pozwolą na wygodne nałożenie jej. Goście powinni mieć dostęp do wygodnych talerzy.
Kapustę z grochem podawaj na ciepło. Możesz udekorować ją świeżymi ziołami.
Co podać do picia do kapusty z grochem?
Do wigilijnych potraw, takich jak kapusta z grochem, idealnie pasuje kompot z suszu. Sprawdź, jak go zrobić TUTAJ. Możesz podać również różnorodne napary ziołowe, czy delikatny barszcz czerwony. Pamiętaj też, aby na stole zawsze znajdowała się karafka z wodą. Zastawa szklana pozwoli Ci na piękne i wygodne podanie różnorodnych napojów.
Czy do kapusty z grochem można dodać grzyby?
Choć często kapusta z grochem i kapusta z grzybami to dwa osobne dania to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ze sobą połączyć. Ważne jest jednak zachowanie odpowiednich proporcji. Zarówno grzyby, jak i groch zawierają stosunkowo dużo białka, dlatego warto wybrać jeden lub drugi składnik, który będzie dominował. Dzięki temu uzyskasz harmonijny smak. Jeśli posiadasz grzyby warto dodać je nawet w niewielkiej ilości, ponieważ zapewnią one wspaniały, świąteczny aromat dania.