Konfitury z jeżyn warto przygotować latem, aby przez całą jesień i zimę móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i aromatem. Wykorzystasz je na wiele różnych sposobów! Ich wykonanie nie jest trudne, ale na pewno przyda Ci się do tego garnek oraz wygodne akcesoria kuchenne, takie jak szpatułka.
Co jest potrzebne na konfitury z jeżyn?
- 700 g jeżyn
- 250 ml wody
- 250 g cukru
Jak zrobić konfitury z jeżyn?
Opłucz jeżyny pod bieżącą wodą i dokładnie je osusz. Przygotuj garnek (średniej wielkości lub duży) i na małym ogniu rozpuść w nim cukier z wodą. Od czasu do czasu zamieszaj.
Gdy cukier całkowicie się rozpuści, dodaj do wody jeżyny i gotuj je przez godzinę na małym ogniu. Po tym czasie przelej zawartość garnka przez sitko. Owoce przełóż do małych słoiczków, a powstały sok do butelki.
Przed dodaniem owoców do słoików, wyparz je i dokładnie osusz.
Na koniec mocno zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem. Odstaw w zacienione miejsce na 24 godziny. Konfiturę możesz zaserwować razem ze świeżymi tostami. Smacznego!
Do czego wykorzystać konfiturę z jeżyn?
Taką konfiturę możesz wykorzystać na wiele sposobów. Oczywiście sprawdzi się jako dodatek na kanapki, ale możesz również dodać ją do ciasta, herbaty czy jako dodatek do innych orzeźwiających napojów. To coś, co zawsze warto mieć w domowej spiżarce!
Jak długo można przechowywać pasteryzowaną konfiturę z jeżyn?
Tego typu konfiturę po pasteryzowaniu przechowuj maksymalnie rok. Po tym czasie może stracić swoje właściwości zdrowotne i smakowe. Pamiętaj, że odpowiednie przechowywanie jest bardzo ważne. Słoik powinien znajdować się w zaciemnionym, możliwie chłodnym miejscu, np. w suchej piwnicy lub specjalnie dostosowanej spiżarce.
Dlaczego cukier jest istotnym dodatkiem do konfitur?
Cukier pomaga w zakonserwowaniu produktu. Dzięki temu konfiturą można cieszyć się przez zdecydowanie dłuższy czas i nie trzeba spożywać jej od razu. Z tego powodu nie rezygnuj z tego składnika, nawet jeśli jeżyny są wyjątkowo słodkie!