Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Kurczak z warzywami, tajską bazylią i chili to wyśmienity przepis na obiad, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie! Azjatycki makaron, połączony z doskonale przyprawionym kurczakiem oraz warzywami to wyjątkowe połączenie. Do przygotowania tego dania przyda Ci się wok. Przepis został stworzony we współpracy z Pracownią Smaku.
Co jest potrzebne na kurczaka z warzywami, tajską bazylią i chili?
- 400 g fileta z piersi kurczaka, pokrojonego w plasterki
- 5-6 szt. liści kaffiru
- 3-4 posiekane ząbki czosnku (świeże)
- 1-2 sztuki świeżego, czerwonego chili w plasterkach
- tajska bazylia
- 200 g zielonej fasolki szparagowej 1 cebula pokrojona w piórka
- 1 żółta papryka pokrojona w paski
- 250 g azjatyckiego makaronu pszennego – wcześniej ugotowanego
- 1 łyżeczka tajskiej pasty chili
- 3 łyżki słodkiego sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 4 łyżki oleju ryżowego
- 80 g orzechów nerkowca (uprażonych i lekko zgniecionych)
Jak przygotować kurczaka z warzywami, tajską bazylią i chili?
Oddziel liście kaffiru od łodyg i posiekaj je drobno. W woku rozgrzej olej i cały czas mieszając, stopniowo dodawaj składniki: liście, czosnek i pastę chili. Następnie pokrój kurczaka w kostkę, dodaj go na patelnię, po chwili dodając również paprykę, cebulę, chili i słodki sos sojowy.
Smaż wszystko przez ok. 30 sekund na dużym ogniu. Dodaj fasolkę oraz ugotowany makaron, cały czas mieszając. Dopraw sosem rybnym. Wyłącz gaz i dodaj połowę liści tajskiej bazylii. Danie przełóż na talerze (mogą być głębokie, czy do pasty), posyp orzechami i pozostałymi liśćmi bazylii. Podawaj na ciepło.
Czym jest kaffir?
Owoce kaffiru potoczne są nazywane „limonkami kaffir”, a jego nazwa gatunkowa to papeda. Owoce tej rośliny są cytrusem, podobnym do cytryny. Ich skórka jest częstym składnikiem curry, a liście stosuje się zarówno w kuchni, jak i np. w piwowarstwie. Mają one cytrusowy aromat i charakterystyczny smak, przez które trudno je zastąpić.
Czym jest patelnia wok?
To naczynie często nazywane patelnią, choć nie do końca nią jest. Wywodzi się z azjatyckiej kuchni i przypomina swoim kształtem miskę. Dawniej często wykonywany z żeliwa, współcześnie wykonywany jest zwykle tymi samymi technikami co patelnie nieprzywierające. Dowiedz się o nim więcej TUTAJ.
Gdzie kupić słodki sos sojowy?
O ile tradycyjny sos sojowy zwykle można już znaleźć stacjonarnie, w zwykłych sklepach spożywczych, o tyle słodki jest nieco trudniej dostępny. Znajdziesz go w większych sklepach, w sklepach specjalistycznych z azjatycką kuchnią oraz w sklepach internetowych.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Marcin Morek
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach