Kremowe risotto z borowikami to smaczny pomysł na sezonowy obiad, który zachwyci Cię swoim aromatem. Sprawdź, jak go przygotować według pomysłu Adma Borowicza. Wykorzystaj do przygotowywania obiadu wygodny garnek oraz głęboką patelnię.
Co jest potrzebne na kremowe risotto z borowikami?
- 250 g świeżych borowików
- 30 g suszonych grzybów
- 750 ml bulionu
- 2 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 190 g ryżu do risotto, np. Arborio
- 175 ml białego wina
- 25 g masła
- 25 g parmezanu
- oliwa
- natka pietruszki
- sól
- pieprz
Przepis na ok. 3-4 porcje
Przepis na kremowe risotto z borowikami
Przygotowanie grzybów
Suszone grzyby namocz w 250 ml wody i gotuj 20 minut. Następnie grzyby przecedź przez sitko, pokrój i odstaw. Pozostałą wodę z gotowania suszonych grzybów połącz z bulionem. Borowiki pokrój w plastry i smaż na łyżce masła przez ok. 10 minut, potem odstaw.
Przygotowanie risotto
Drobno posiekaną szalotkę i czosnek podsmażaj na oliwie około 5 minut do miękkości (do smażenia polecamy patelnię GRANITEX). Dodaj suszone grzyby i dopraw solą, a następnie wymieszaj. Wsyp ryż i podsmażaj całość ok. 3 minuty. Następnie wlej wino i zaczekaj aż się wchłonie, a alkohol wyparuje. Następnie wlej pół szklanki gorącego bulionu, gotuj na wolnym ogniu i czekaj aż płyn się wchłonie. Pamiętaj o częstym mieszaniu. Czynność powtarzaj do momentu aż ryż będzie miękki na zewnątrz, a wewnątrz pozostanie al dente, zajmie to około 18 minut. Risotto powinno być kremowe, pulchne i delikatne.
Gotowe risotto zdejmij z palnika, dodaj pozostałe borowiki, garść posiekanej natki pietruszki, parmezan, pozostałe masło, świeżo zmielony pieprz. Całość wymieszaj i od razu podawaj.
Czym jest ryż Arborio?
To krótki, biały ryż wywodzący się z Włoch. Jego nazwa wzięła się od nazwy miasta – Arborio znajdującego się na Nizinie Padańskiej. Ma podwyższoną zawartość skrobi, dzięki czemu po ugotowaniu ziarna są kremowe i ciągnące się.
Jaka jest historia risotto?
Prawdopodobnie risotto wywodzi się z Lombardii. Ryż od dawna był uprawiany na terenie Włoch, początkowo na ich południu, następnie przenosząc się na północ. Według opowieści pewnego razu młody dmuchacz szkła, pracujący u Veneranda Fabbrica del Duomo di Milano z Flandrii używał szafranu jako barwnika i pewnego dnia dodał go do ryżu na uczcie weselnej, w ten sposób zaczynając historię risotto. Pierwszy oficjalny przepis, który można uznać właśnie za to danie pochodzi z 1809 roku. Pierwszy raz ta nazwa pojawiła się jednak w książce z 1854 roku.
Czy są różne rodzaje risotto?
Jak najbardziej! Risotto jako danie znane od lat ma wiele odmian, między innymi związanych z pochodzeniem regionalnym. Istnieje na przykład Risotto al tartufo nero, podawane z czarnymi truflami, czy Risotto ai frutti di mare, podawane z owocami morza.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.