Silikonowa forma do pieczenia keksówka 24cm SMART BLACK
Pasztet świąteczny urozmaici każdy stół w trakcie tych ważnych dla wielu rodzin dni. Niezależnie od tego, co świętujesz, warto przygotować smaczny i aromatyczny pasztet, który doskonale sprawdzi się jako dodatek do rodzinnego śniadania, czy też po prostu jako przekąska. Przygotuj go z wysokiej jakości cielęciny. Wykorzystaj również wątróbkę wołową, która zapewni mu wyjątkowy smak. Przygotujesz pasztet w wygodnej foremce do pieczenia.
Co jest potrzebne na pasztet świąteczny?
- 500 g wątroby wołowej
- 500 g cielęciny z kością
- 200 g słoniny
- 1 listek laurowy
- pieprz wg. uznania
- 1 ziarno ziela angielskiego
- imbir wg. uznania
- 2 czerstwe bułki
- 2 łyżki masła klarowanego
- 2-3 jajka
- 3-4 suszone grzyby
- mleko wg. uznania
Jak przygotować pasztet świąteczny?
Wątrobę namaczaj w mleku przez co najmniej 60 minut. Następnie zdejmij z niej błonę. Cielęcinę i słoninę oczyść i włóż do garnka MODEL razem z umytymi i namoczonymi wcześniej grzybami. Dodaj przyprawy i dolej ok. 100 ml wody.
Wszystko duś pod przykryciem aż do miękkości. Pod koniec dodaj wątrobę. Bułki namocz i odciśnij. Zmiel je razem z mięsem i słoniną co najmniej dwukrotnie. Do masy dodaj masło, surowe jajka, sól i wszystko razem dobrze utrzyj.
Masę wyłóż do formy SMART, wyrównaj i piecz w 180℃ przez ok. 45-50 minut, aż nabierze idealnie złoty kolor. Wyjmij z formy, gdy pasztet nieco przestygnie i podawaj np. z kanapkami. Smacznego!
Czy cielęcina jest zdrowa?
Cielęcina jest bogata w białko, żelazo i witaminy z grupy B, które są kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zawiera również mniej tłuszczu niż wieprzowina, co czyni ją zdrowszą alternatywą. Ponadto obecność kreatyny wspiera rozwój mięśni, a kolagen poprawia stan skóry i stawów.
Skąd pochodzi tradycja przygotowywania pasztetu świątecznego?
Tradycja przygotowywania pasztetu świątecznego sięga średniowiecza, kiedy to był on popularnym daniem w kuchni europejskiej. W Polsce pasztety stały się częścią świątecznego menu w okresie sarmackim. Były one przygotowywane na specjalne okazje, symbolizując bogactwo i gościnność gospodarzy.
Jak można podać pasztet świąteczny?
Pasztet świąteczny można podawać na różne sposoby, aby wyglądał i smakował wyjątkowo. Najlepiej serwować go z domowym chlebem lub bułkami, udekorowany świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki czy szczypiorek. Można go także podać z żurawiną, konfiturą z cebuli lub piklami, które dodadzą smaku i koloru.