Ramen to danie kuchni japońskiej, którego podstawą jest bulion. Podaje się go z różnorodnymi dodatkami, takimi jak makaron, jajko czy nasiona sezamu. Do jego przygotowania na pewno przyda Ci się duży garnek żeliwny. Ramen to pożywne i smaczne danie, które możesz przygotować dla swoich bliskich zamiast niedzielnego rosołu.
Co jest potrzebne do przygotowania ramen?
- 1 kg kości wieprzowych
- 400 g drobiowej porcji rosołowej
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- Połowa korzenia z małego selera
- 100 ml sosu sojowego
- 40 g grzybów shitake
- 600 g świeżego makaronu ramen lub udon
- Szczypiorek
- 3 jajka
- Kiełki fasoli Mung
- 1 paczka prasowanych glonów (sushi nori)
Jak przygotować ramen – bulion mięsny z dodatkami?
Przygotowanie ramen należy podzielić na kilka etapów. Zacznij od bulionu, ponieważ stworzenie go może zająć nawet kilka godzin. W trakcie jego gotowania możesz przygotować dodatki.
Jak przygotować bulion na ramen?
Cebulę i czosnek obierz i drobno posiekaj. Obraną marchewkę, pietruszkę oraz seler przekrój na pół (do obierania polecamy obieraczki pionową lub poziomą SOLID). Do dużego garnka np. żeliwnego NATUR IRON włóż drobiową porcję rosołową, kości wieprzowe oraz warzywa. Zalej wszystko zimną wodą, tak aby całkowicie przykryć składniki.
Doprowadź wodę do wrzenia, zmniejsz ogień i dolej sos sojowy. Gotuj ramen przez 3 godziny pod przykryciem. Po tym czasie wyjmij warzywa i mięso z bulionu, a gotowy wywar przelej przez sitko.
Jak przygotować dodatki do zupy ramen?
Ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu. Grzyby shitake zalej wrzątkiem i czekaj, aż zmiękną. Umyj szczypiorek i poszatkuj go. Możesz wykorzystać do tego tasak do ziół z deską NATUR.
Odcedź kiełki fasoli mung. Mięso z wywaru pokrój na grube plastry. Algi (sushi nori) pokrój w kwadraty. Jajka ugotuj na miękko.
Jak podawać ramen – bulion mięsny z dodatkami?
Przelej gotowy bulion do miseczek, dodaj makaron, a następnie ułóż pozostałe składniki (grzyby shitake, szczypiorek, kiełki, plastry mięsa, algi oraz jajka) tak, aby tworzyły wyjątkową kompozycję.
Smacznego!
Jakie są rodzaje ramen?
Istnieje wiele rodzajów ramen. Nie ma jednego, oficjalnego przepisu, ponieważ każdy kucharz wykonuje je nieco inaczej. Istnieje jednak kilka najbardziej typowych typów tej japońskiej zupy z dodatkami, w tym shio-ramen (podawane na odtłuszczony bulionie z dodatkami, np. drobiem rybą, kapustą, pędami bambusa), czy tsukemen, w którym bulion oraz makaron podaje się w osobnych miskach.
Czy ramen trzeba robić na kilku rodzajach mięsa?
Jeśli chcesz przygotować naprawdę dobre ramen, warto użyć kilku rodzaju mięs, ponieważ to zapewni zupie głębie smaku. Dlatego nie rezygnuj ani z kości wieprzowych, ani z drobiowej porcji rosołowej. Możesz za to dodać jeszcze jakiś inne mięso, np. chudy boczek.
Czy ramen trzeba jeść pałeczkami?
Tradycyjnie ramen je się za pomocą pałeczek, a następnie wypija bulion. Jeśli jednak nie potrafisz ich używać, zawsze możesz skorzystać ze sztućców: z widelca, noża oraz łyżki.