Tymianek w doniczce może być doskonałym dodatkiem do Twojej domowej kolekcji ziół. Jest aromatyczny i dość wszechstronny. Jednak jak należy o niego dbać, aby dobrze rósł? Sprawdź, gdzie powinien stanąć i jaką glebę należy mu zapewnić.
Tymianek – aromantyczne zioło do wielu dań
Tymianek to zioło o wspaniałym aromacie, które doskonale sprawdza się jako dodatek do wielu dań, w tym do tych mięsnych, na bazie pieczywa czy warzyw. Jego zapach jest intensywny, lekko pikantny i korzenny, z wyczuwalną nutką cytryny i żywicy. Smak można opisać zaś jako lekko gorzkawy, czasem idący w mentolową stronę. Taka kompozycja sprawia, że doskonale podkreśla on składniki, ale ich nie dominuje.
Tymianek warto wprowadzić do swojej diety, ponieważ ma również właściwości prozdrowotne. Działa antybakteryjnie, wspomaga trawienie, a w niektórych sytuacjach może nawet łagodzić objawy przeziębienia. Można znaleźć go nie tylko w żywności, ale również jako dodatek do niektórych kosmetyków.
Dlaczego warto uprawiać tymianek w doniczce?
Choć większość osób używa tymianku suszonego to naprawdę warto dać szansę jego świeżej wersji. Ma on jeszcze mocniejszy aromat. Jednakże, aby móc się cieszyć nim na co dzień, prawdopodobnie będzie konieczne samodzielnie hodowanie go. Na całe szczęście nie jest to trudne. Tymianek jest jednym z łatwiejszych w uprawie ziół. Ponadto to niska, zwarta roślina o ładnym pokroju i może być prawdziwą ozdobą Twojego pomieszczenia.
Jaką odmianę tymianku do doniczki wybrać?
Dbanie o tymianek rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej odmiany, dlatego że nie każda z dostępnych będzie dobrze rozwijać się właśnie w doniczce. Ponadto poszczególne z nich mogą różnić się od siebie zastosowaniem i aromatem. Wśród takich, które dobrze poradzą sobie na parapecie w mieszkaniu, można wymienić:
- tymianek pospolity – ma zwarty pokrój i dobrze znosi przycinanie;
- tymianek cytrynowy – ma delikatny, cytrynowy zapach i smak;
- tymianek płożący – rozrasta się w poziomie i jest idealny na balkony;
- tymianek złocisty – odmiana o żółto-zielonych liściach i lekkim zapachu;
- tymianek „Silver Queen” – ozdobna odmiana, jednak wciąż dobra do spożywania.
Jak dbać o tymianek w doniczce?
Dbanie o tymianek w doniczce wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów: odpowiednią glebę i doniczkę, stanowisko, podlewanie oraz sposób przycinania go. Te wszystkie elementy powinny być zachowane w pewnym balansie, aby zapewnić Twojej roślinie odpowiedni wzrost.
Do dbania o rośliny w doniczkach przydadzą Ci się podstawowe, drobne narzędzia ogrodowe, takie jak łopatka.
Jaka gleba i doniczka będą odpowiednie do hodowli tymianku?
Doniczka dla tymianku powinna mieć odpowiednio duży odpływ drenażowy. Nie powinna być zbyt duża – pomiędzy korzeniami a ściankami powinno być do 2-3 cm odległości, tak aby stymulować roślinę raczej do puszczania liści, niż rozrostu korzeni.
Tymianek najlepiej rośnie w glebie, która jest przepuszczalna, oddychająca, niezatrzymująca nadmiaru wody. Dlatego też do ziemi uniwersalnej warto dodać perlit, piasek lub też wymieszać ją z ziemią do kaktusów. Na samo dno doniczki możesz dodać też odrobinę keramzytu. Podłoże powinno być przepuszczalne i lekkie, o lekko zasadowym pH (ok. 6,5–7,5).
Należy uważać na to, aby tymianek nie był wsadzony do mocno gęstej, zbitej, gliniastej. Jest to roślina, która szczególnie źle znosi takie warunki.
Jakie stanowisko dla tymianku w doniczce?
Tymianek wywodzi się z rejonów śródziemnomorskich. Dlatego też lubi miejsca ciepłe, suche i przewiewne, ale bez nadmiernych przeciągów. Ważne jest to, aby w ciągu dnia miał dostęp do światła przez min. 6 godzin. Idealnie sprawdzi się parapet na oknie południowym lub południowo-zachodnim.
Latem roślina w doniczce będzie się dobrze czuła w ogrodzie. Możesz więc wystawić go na balkon lub na taras. Unikaj stanowisk cienistych, zbyt wilgotnych i nagłych zmian temperatury.
Jak często należy podlewać tymianek w doniczce?
Ta roślina zdecydowanie lepiej znosi tymczasowy niedobór wody, niż jej nadmiar. Dlatego też należy podlewać ją w sposób umiarkowany. Korzenie tymianku w wilgotnym otoczeniu mogą szybko zacząć gnić.
Upalnym latem roślinę należy zwykle podlewać co 4-6 dni. Zimą ten okres może się wydłużyć do jednego razu na 14 dni. Jednak są to tylko dane orientacyjne. Wiele zależy od konkretnego stanowiska, wielkości rośliny i doniczki oraz innych elementów. Co ważne, tymianek należy podlewać wodą odstaną, w temperaturze pokojowej.
Jak zbierać tymianek, aby nie uszkodzić rośliny?
Tymianek to roślina o dobrym tempie wzrostu, dlatego regularne zbieranie jej jest jak najbardziej potrzebne. Przerośnięta, może tracić swój aromat. Należy ścinać młode, zielone wierzchołki, a unikać obrywania pojedynczych liści od dolnej części. Obcinanie zbyt nisko może znacząco osłabić roślinę.
Do przycinania tymianku należy używać ostrych nożyczek, sekatora lub nożyka. Ważne jest to, aby narzędzie było czyste, a pozostawione cięcie miało jak najmniejszą powierzchnię. Warto też ciąć tuż nad rozgałęzieniem.
Tymianek możesz zbierać codziennie, jeśli robisz to w niewielkich ilościach. Jednak jeśli chcesz go mocniej przyciąć, pamiętaj, aby po fakcie dać mu jakiś czas na regeneracje.
Jak rozmnożyć tymianek?
Rozmnożenie tymianku nie jest trudne! Wystarczy podczas przesadzania podzielić kępy rośliny, lub zebrać sadzonki pędowe. Nie będą one miały jeszcze korzeni – ważne jest, aby puściły je, nim wsadzisz je do gleby. Ponadto można posadzić tymianek z nasion, jednak to dość czasochłonna metoda.
Ciesz się aromatem tymianku na co dzień
Tak aromatyczne i proste w uprawie zioło po prostu musi znaleźć się w Twojej zielarskiej kolekcji. Doskonale nadaje się także dla osób początkujących. Łatwo go rozmnożyć, a ponadto nie więdnie od razu przy chwili bez wody. Dlatego też znajduje się on w kolekcjach wielu miłośników ziół.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat uprawy roślin na parapecie, sprawdź TUTAJ nasz artykuł o uprawie bazylii, a TUTAJ poznasz pięć bezpiecznych roślin doniczkowych dla kota. Stwórz razem z nami swoją domową dżunglę.