Zupa ogórkowa z suszonymi grzybami i ziołami jest pełna aromatu i doskonale sprawdzi się nie tylko jesienią. Przygotuj ją w duchu zero waste, zgodnie z poradami Kuby Korczaka. Do przygotowania takich dań przyda Ci się wygodny komplet garnków.
Co jest potrzebne na zupę ogórkową z suszonymi grzybami?
Etap 1
- ½ korzenia średniego selera
- 1 duży korzeń pietruszki lub 2 mniejsze
- 2 duże marchewki lub kilka mniejszych
- Kawałek pora
- 1-2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- Olej
- Sól
Etap 2
- sakiewka z ziołami: 3 liście laurowe, 7 ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego + gaza bawełniana ze sznureczkiem
- 5 suszonych grzybów
Reszta składników na zupę:
- 400 g kiszonych ogórków
- 300 g ziemniaków
- 100 ml śmietanki 30% lub 100 ml śmietanki roślinnej
- 100 ml jogurtu greckiego / kwaśnego mleka lub 100 ml jogurtu roślinnego
- koper
- natka pietruszki — opcjonalnie
- masło lub olej — opcjonalnie
- sól
- pieprz świeżo mielony
Podane składniki wystarczą na danie dla 4 osób.
Jak przygotować zupę ogórkową z suszonymi grzybami i ziołami?
Zacznij od bardzo dokładnego umycia wszystkich składników na wegetariański wywar, bez obierania — zero waste.
Wszystkie warzywa któj wzdłuż, układaj na blaszce lub w silikonowej formie do pieczenia polewając obficie dobrym olejem, lub oliwą. Następnie posyp warzywa solą, mieszaj dokładnie, rozprowadzając olej i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180-200°C. Piecz ok. 40 min — aż do momentu, kiedy wszystkie składniki nabiorą przepięknie rumianego koloru. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zamieszać produkty, by te nie przypaliły się, a upiekły równomiernie. Taka karmelizacja pozwoli pokazać warzywom absolutnie niesamowitą moc i wydobędzie z nich niezwykle upragniony smak umami.
W międzyczasie rozłóż gazę bawełnianą, by wrzucić do niej wszystkie przyprawy i zawiń ją, robiąc ściśle zamknięty woreczek. Po zakończeniu gotowania świetnie nadawał się będzie do ponownego wykorzystania w kolejnym bulionie. Doskonale przechowuje się go kilka dni w lodówce czy tygodni w zamrażalniku.
Do garnka wrzuć podpieczone warzywa, wraz z olejem i wszystkimi sokami oraz dorzuć paczuszkę z przyprawami i grzyby. Wlej wodę, lecz tylko tyle, aby pokryła wszystkie produkty. Na garnek nałóż pokrywkę, dzięki której oszczędzisz energię podczas gotowania, najlepiej wybrać pokrywkę z odpowietrznikiem, który odprowadzi nadmiar pary. Całość gotuj na zmniejszonej moc palnika, tak aby zupa gotowała się delikatnie — niecałą godzinę — bez zaglądania do garnka.
W trakcie gotowania wywaru przyszykuj ziemniaki i ogórki. Ziemniaki obierz i pokrój w drobną i w miarę równomierną kostkę, umieszczając je w miseczce wypełnionej zimną wodą, tak by nie ściemniały po przekrojeniu. Ogórki zetrzyj do miski, na tarce z dużymi oczkami, nie wylewając wody z ich kiszenia. Po około 45 min zupę zdejmij z palnika i wyjmij, przy pomocy łyżki cedzakowej wszystkie składniki zupy, tak by w garnku pozostał sam bulion.
Marchewkę, pietruszkę i seler pokrój w kosteczkę, lub w tzw. julienne — ich ilość dobierz wedle uznania. Grzyby pokrój również w paseczki. Pamiętaj jednak, że pozostałe warzywa, których nie wykorzystasz do zupy, doskonale nadawać się będą np. na pasztet, kotlety warzywne czy jako zagęstnik do zup kremów lub sosów. Garnek z bulionem ponownie umieść na palniku i do wywaru dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Zupę przykryj i gotuj całość 10-15 minut.
Starte ogórki przed dodaniem do zupy dobrze podsmażyć na patelni z dużą łyżką masła lub ulubionego oleju. Zupa smakować będzie wtedy jeszcze lepiej. Dodaj ogórki i gotuj zupę przez kolejnych 10 minut, by na koniec wlać słodką śmietankę lub jej roślinny zamiennik oraz pokrojone warzywa i grzyby z rosołu. Dosyp dużą porcję świeżo startego pieprzu.
Dorzuć odrobinę — małymi partiami wodę z ogórków, by wzmocnić wyrazistość zupy. Rób to małymi porcjami, za każdym razem próbując, czy dodatek już przynosi satysfakcjonujący Twoje kubki smakowe efekt. Resztę wody zostaw i wrzuć do lodówki — z pewnością przyda się poczas codziennego wzmacniania organizmu, szczególnie w okresie jesiennym.
Mieszaj zupę i po 2 minutach gotowania na małej mocy zupa ogórkowa jest gotowa. Dopraw ją na koniec do smaku, jeśli tylko jeszcze czegokolwiek potrzebuje. Na talerze obficie dodaj posiekany koperek lub natkę pietruszki. Radosny kleks jogurtu lub zsiadłego mleka, a przed nami cała Polska na jednym talerzu — ta zupa to jest prawdziwy raj.
Co ciekawe możesz ją również serwować jako chłodnik lub zblendować i podawać w formie kremu.
Obejrzyj przepis na zupę ogórkową!
Ten przepis znajdziesz również w wersji wideo! Sprawdź, jak go przygotować krok po kroku razem z Kubą Korczakiem.
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.