0

Gdzie trzymać kwiaty w domu? Znajdź najlepsze miejsca dla roślin doniczkowych

Gdzie trzymać kwiaty doniczkowe w domu? Sprawdź, jakie miejsca przygotować dla roślin. Jeśli kochasz zieleń, warto to rozplanować już na etapie remontu mieszkania czy budowy domu. Dzięki temu stworzysz w łatwy sposób wyjątkową przestrzeń.

Sprawdź wymagania wymarzonych roślin

Jeśli chcesz dać dom konkretnym gatunkom roślin, to przede wszystkim sprawdź, jakie stanowisko preferują. Niestety, bez tego się nie obejdzie. Kwiaty doniczkowe, które będą postawione w nieodpowiednim miejscu, po prostu nie będą dobrze rosnąć. Dlatego dostosowanie warunków panujących w mieszkaniu do rośliny jest czymś absolutnie kluczowym.

Pamiętaj, że lepiej poradzić sobie z brakiem światła, np. przez użycie specjalnych lamp, niż z jego nadmiarem. Dlatego zwróć na to szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli np. całe Twoje mieszkanie jest wystawione na południową stronę.

Jakie rośliny dać na południowy parapet?

Południowy parapet jest często bardzo mocno oświetlony. Z tego powodu nie każda roślina będzie się na nim czuła dobrze, zwłaszcza jeśli często gości na nim bezpośrednie słońce. Dlatego w jego przypadku warto postawić na sukulenty, które są odporne na działanie mocnych promieni, np. aloes, różnorodne kaktusy czy agawy. Doskonale sprawdzić może się również muchołówka amerykańska, której niestraszne są wysokie temperatury.

Jeśli z kolei chcesz postawić na nieco mniej odporne na promienie słoneczne rośliny, ale jednocześnie masz do dyspozycji tylko południowy parapet, to zadbaj o odpowiednią osłonę dla roślin, np. o zasłonkę, czy po prostu półprzezroczystą osłonkę, dzięki której zmiękczysz promienie słoneczne i sprawisz, że te nie będą tak agresywne.

Wschodni parapet – doskonały dla wielu kwiatów

Wschodni parapet to często świetne miejsce dla wielu roślin. Na takim stanowisku nie są one narażone na zbyt wysokie temperatury, a jednocześnie w godzinach porannych jest to miejsce jasne. Dobrze nada się więc dla tych kwiatów, które lubią jasne stanowiska, ale są bardziej wrażliwe na promienie słoneczne. Będzie się na nim dobrze czuł np. popularny ostatnio pieniążek. Inne rośliny to na przykład hoja, trzykrotka, zielistka, czy kaktus wielkanocny. Dobrze sprawdzi się również skrzydłokwiat, czy monstera dziurawa.

Rośliny na zachodnie okno

Parapet, który znajduje się przy zachodnim oknie, zwykle jest miejscem stosunkowo ciemnym, bez dostępu do bezpośredniego światła. Dlatego w jego przypadku warto postawić na kwiaty, które preferują życie w półcieniu. Dobrze sprawdzi się na przykład bluszcz, czy dracena. Doskonałym wyborem będzie również kroton, czy fiołki alpejskie.

Niestety, to miejsce, w którym stosunkowo trudno umieścić rośliny przez wzgląd na to, że większość kwiatów preferuje jednak jaśniejsze stanowiska. Ale bez wątpienia znajdziesz gatunki, które nie tylko będą się Ci podobać, ale także takie, które będą tam dobrze rosły!

Jakie kwiaty postawić w głębi pomieszczenia?

W głębi pomieszczeń warto stawiać kwiaty, które nie mają ekstremalnie dużych wymogów, jeśli chodzi o światło. Ponadto wiele zależy od tego, jak widne jest wnętrze, np. pokój z małym oknem, wystawiony na zachód będzie dużo mniej nadawał się dla roślin, niż salon z potężnymi oknami, wystawiony na południe.

Warto jednak w takiej sytuacji postawić na rośliny cieniolubne, np. bluszcz czy paprocie. Te drugie będą pięknie wyglądać po podwieszeniu na suficie, czy też jako ozdobna roślina np. na komodzie. Innymi ciekawymi roślinami mogą być zamiokulkas zamiolistny, skrzydłokwiat czy sansewieria cylindryczna.

Stanowisko jest ważne, ale…

Stanowisko jest bardzo ważne, jeśli chodzi o hodowlę roślin w domu, ale to nie jest wszystko, o czym musisz pamiętać. Dopasuj opiekę nad konkretnym gatunkiem do jego potrzeb, np. tworząc schemat podlewania, dobierając odpowiednie nawozy czy opryski. Nie zapominaj o regularnym przesadzaniu roślin. Zazwyczaj co 2-3 lata należy zmienić glebę oraz dobrać nieco większą doniczkę. Wynika to z faktu, że ziemia po prostu się zużywa i zaczyna brakować w niej składników odżywczych.

W trakcie przesadzania wykorzystaj łopatkę wąską lub szeroką, aby cały proces przebiegał sprawniej. Z kolei do podcinania uschniętych listków czy niechcianych pędów, użyj ostrych nożyczek domowych.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności