0

Jak przechowywać suche produkty – makaron, kaszę, ryż?

Jak przechowywać suche produkty? Poprawne przechowywanie zapasów z długim terminem ważności, takich jak różnorodne makarony, ryż czy kasze pozwoli nie tylko na przedłużenie świeżości produktów, ale także na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca. To również gwarancja bezpieczeństwa.

Opakowania ze sklepów – nie przechowuj w nich otwartych produktów!

Takie produkty, jak makaron, ryż czy różnego rodzaju kasze często są sprzedawane w plastikowych bądź papierowych opakowaniach. Te spełniają dobrze swoją funkcję tak długo, jak produkty leżą zamknięte na sklepowej półce. Gdy jednak trafiają do domu, zazwyczaj są otwierane i zużywane stopniowo. Niestety, takich opakowań zwykle nie da się szczelnie zamknąć, dlatego do produktów może dostać się wilgoć czy bakterie, które będą negatywnie wpływały na trwałość suchej żywności.

Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania suchej żywności

Suche produkty należy przechowywać w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj nie przeszkadza im temperatura pokojowa, więc nie trzeba przechowywać ich w lodówce (chyba że producent żywności zaleca inaczej), ale powinny znajdować się w suchym otoczeniu.

Z tego powodu dobrym miejscem będzie szafka lub szuflada, która znajduje się w pewnym oddaleniu od kranu i kuchenki, co pozwoli na uniknięcie znacznego wahania temperatur. Ponadto zamknięta przestrzeń ograniczy kurz oraz inne zanieczyszczenia, które mogłyby potencjalnie dostać się do żywności przez nieszczelnie zamknięte opakowanie.

Suche produkty, których używasz na co dzień, możesz przechowywać również na kuchennym blacie, jednak wówczas musisz pamiętać o dokładnym zamykaniu opakowania po każdym użyciu.

Wybierz odpowiednie pojemniki na żywność

Zamiast w sklepowym opakowaniu, najlepiej przechowywać suche produkty w pojemnikach lub słoikach, które zostały przeznaczone do kontaktu z żywnością. Doskonałym wyborem są produkty z przezroczystymi (np. szklanymi) ściankami. Dzięki temu od razu będzie wiadomo, co znajduje się wewnątrz, a także jakie produkty warto w najbliższej przyszłości dokupić.

Warto zwrócić uwagę na system zamykania takiego pojemnika. Powinien pozwolić na szybkie i szczelne zamknięcie, dlatego przed zakupem sprawdź, czy dany model posiada dodatkowo zabezpieczający silikon bądź inny zabezpieczający system.

Pojemniki warto dobrać również do wystroju kuchni, np. do wnętrza w stylu rustykalnym możesz postawić na takie z drewnianym elementem, a w nowoczesnym pomieszczeniu doskonale sprawdzi się model z metalową pokrywką.

Poznaj pojemniki do przechowywania GERLACH

W ofercie GERLACH znajdziesz najwyższej jakości pojemniki do przechowywania żywności. Ich trwałość sprawia, że to zakup na lata, a unikatowy design i wiele wymiarów pozwala na dopasowanie ich do swoich potrzeb oraz gustu.

Warto zwrócić uwagę na pojemniki AMBIENTE, które posiadają pokrywki ze szczelnym systemem zamykania. Pozwala on na szybkie, hermetyczne zamknięcie. Z kolei osoby preferujące naturalne wykończenia powinny zwrócić uwagę na pojemniki COUNTRY.

Jakie suche produkty można przechowywać w pojemnikach GERLACH?

W pojemnikach GERLACH można przechowywać całą gamę suchych produktów, w tym:

  • makarony,
  • różne rodzaje kasz,
  • ryż,
  • płatki owsiane,
  • mąkę,
  • sól (także granulowaną),
  • różnorodne przyprawy,
  • suszone owoce,
  • płatki do mleka.

 

Pamiętaj o dacie ważności produktu

Każda partia produktu spożywczego może mieć inną datę ważności. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i Twoich bliskich nie mieszaj produktów z kilku opakowań (chyba że ich data ważności jest taka sama) i pamiętaj, aby oznaczyć, do kiedy należy zużyć dany produkt. Możesz to zrobić, zapisując datę ważności na karteczce, którą przykleisz do wieczka za pomocą taśmy, bądź zapisywać datę w kalendarzu swojego smartfona.

Staraj się planować swoje wydatki i posiłki tak, aby nie dopuszczać do przeterminowania produktów, jednak jeśli już to się zdarzy, pamiętaj, że możesz wykorzystać je w inny sposób. Wiele suchych produktów (makarony, ryż, kasza) nadaje się do tworzenia kreatywnych zabaw z dziećmi, a ich organiczne pochodzenie sprawia, że zamiast wyrzucać je do kosza, możesz zrobić z nich kompost.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności