Pytanie, czy garnki ze stali nierdzewnej są zdrowe może pojawić się w głowie każdego, kto spędza czas w kuchni. Są one w końcu jednym z najpopularniejszych typów naczyń do gotowania. Sprawdź, czy warto zainwestować w komplety garnków tego typu i dowiedz się, jakie są ich wady i zalety.
Garnki ze stali nierdzewnej – jedne z najpopularniejszych garnków
Nie da się ukryć, że garnki ze stali nierdzewnej są jednym z najpopularniejszych naczyń obecnych w kuchniach. Nie ma się czemu dziwić. Stal nierdzewna wydaje się najbardziej wszechstronnym i jednym z najwygodniejszych dostępnych materiałów, jednocześnie charakteryzując się dość dobrą trwałością. To sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na nie. Zazwyczaj to one stanowią podstawę wyposażenia kuchni, a inne naczynia, np. wykonane z żeliwa czy z powlekanego aluminium są tylko dodatkami, służącymi do przygotowywania konkretnych potraw.
Czy garnki ze stali nierdzewnej są zdrowe? Poznaj ich właściwości
Garnki wykonane ze stali nierdzewnej nie wchodzą w reakcje chemiczne z gotowanymi potrawami i nie uwalniają w trakcie podgrzewania żadnych substancji. Z tego powodu są generalnie zdrowe i możesz bez obaw z nich korzystać.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że stal nierdzewna może być wykonana z różnego rodzaju stopów. Na przykład stop 18/10 zawiera domieszkę 18% chromu i 10% niklu. Jest on uznawany za jeden z najlepszych do tworzenia garnków i innych podobnych naczyń, ponieważ taka procentowa domieszka podwyższa jego trwałość i odporność na zarysowania, a także nadaje naczyniom piękny połysk i charakterystyczny, jasnosrebrny kolor. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby są uczulone na nikiel. Wówczas lepiej postawić na naczynia wykonane ze stali 18/0 (mniej odporne na zarysowania) lub wykonane z innych materiałów.
Należy dodać, że garnki ze stali nierdzewnej nie są w 100% odporne na rdze. Domieszki znajdujące się w stopach ograniczają jej powstawanie, jednak jeśli naczynia będą np. przez długi czas wilgotne może się ona na nich pojawić. Tego procesu nie da się w pełni zatrzymać! Dlatego ważne jest, aby dokładnie osuszać naczynia po myciu, a jeśli zauważysz na garnki rdze koniecznie usuń ją przed użyciem naczynia.
Stal nierdzewna a inne materiały wykorzystywane w garnkach
Stal nierdzewna nie jest jedynym materiałem wykorzystywanym do tworzenia garnków. Wśród innych popularnych można znaleźć:
- aluminium;
- żeliwo;
- szkło lub ceramika.
Szkło albo ceramika są najbardziej kruche i są też najmniej popularne. Aluminium z kolei jest zazwyczaj materiałem lżejszym od stali nierdzewnej, jednak może wchodzić w reakcje z żywnością, w związku z czym najlepiej sprawdza się, jeśli zostało pokryte powłoką, np. ceramiczną. Żeliwo jest zaś najtrwalsze i najcięższe, jednak może rdzewieć, zwłaszcza jeśli nie zostało pokryte emalią. Stal nierdzewna jest więc po prostu najbardziej komfortowa w użytkowaniu w porównaniu do innych popularnych materiałów.
Garnki ze stali nierdzewnej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Szukając idealnego kompletu garnków ze stali nierdzewnej warto zwrócić uwagę nie tylko na stop, z jakiego zostały wykonane, ale również na cały design naczyń. Postaw na garnki o stosunkowo grubych ściankach i dnie. Dzięki temu:
- naczynia będą bardziej odporne na wyginanie się;
- będą lepiej przewodzić ciepło;
- będą dłużej utrzymywać ciepło w trakcie gotowania.
To sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie po prostu zdecydowanie bardziej komfortowe. Zazwyczaj dobre garnki mają ścianki o grubości ok. 4-7 mm.
Ponadto warto zwrócić uwagę na kształt uchwytów. Powinny być w miarę duże i mocne, pozwalające na wygodne przenoszenie pełnego naczynia w rękawicach kuchennych. W tym przypadku nie ma jednego, uniwersalnego kształtu – warto wybrać go indywidualnie, dopasowując go do własnych potrzeb oraz kształtu dłoni. Uwaga, należy pamiętać, że wszystkie metalowe uchwyty garnków będą się nagrzewać, zwłaszcza przy długotrwałym gotowaniu.
Nie bez znaczenia jest też użyteczność i wszechstronność garnków. Wybierając model dla siebie, sprawdź, na jakie kuchenki się nadaje oraz czy może być użytkowany w piekarniku oraz w zmywarce. Większość naczyń wykonanych w pełni ze stali nierdzewnej może być w ten sposób stosowana, jednak zawsze lepiej sprawdzić komunikaty producenta.
Komplety garnków – jakie wybrać dla siebie?
Skoro wiesz już, że garnki ze stali nierdzewnej są generalnie zdrowe i jakie mają właściwości, warto zastanowić się nad kolejnym krokiem: zakupem konkretnego zestawu. Poza konkretnymi cechami technicznymi naczyń zwróć uwagę na to, ile i jakie garnki wchodzą w skład kompletu. Dobierz go do swoich własnych potrzeb. Warto mieć w zestawie jeden niewielki (ok. 2 l) i jeden duży garnek (4-5 l) oraz rondel lub średniej wielkości naczynie. Jeśli posiadasz większą rodzinę, warto postawić na komplet garnków z co najmniej 4-5 garnkami, z kolei dla singla lub pary wystarczą ok. 3 sztuki.
Pamiętaj, że komplet stalowych garnków to po prostu podstawa wyposażenia kuchni, którą potem możesz rozszerzać, np. poprzez dokupywanie specjalistycznych naczyń do pieczenia czy duszenia mięs, garnków z powłoką nieprzywierającą itd. Może to być wygodna brytfanna, czy szybkowar, dzięki któremu przyśpieszysz gotowanie nawet o 70%.
Garnki na prezent – to nie mogą być zwykłe garnki!
Jeśli chcesz wręczyć komuś garnki na prezent warto wybrać naczynia z dodatkowymi funkcjami. Na przykład możesz postawić na garnki z systemem odcedzania znajdującym się w pokrywkach (sprawdź linię AMBIENTE) lub z odczepianą rączką, która pozwoli na zaoszczędzenie do 50% miejsca (SMART STEEL). Możesz wybrać również garnek 10l lub garnek 7-litrowy. Do prezentu warto też dobrać wygodne akcesoria kuchenne wykonane ze stali bądź z silikonowymi końcówkami.
Wszystkie garnki Gerlach są zapakowane w eleganckie, kolorowe kartony, dzięki czemu doskonale nadają się na prezent. Nie wymagają dodatkowego pakowania i świetnie sprawdzają się na każdą okazję: śluby, przeprowadzkę na nowe mieszkanie, czy święta. Sprawdź również przygotowane zestawy, w których znajdziesz nie tylko garnki, ale również inne produkty wysokiej jakości.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czy garnki granitowe są zdrowe?