0

Ogród w marcu – co przycinać, co wysiewać i na co się przygotować

Ogród w marcu powoli powraca do życia po zimowym śnie. Co w tym okresie przyciąć, a co posadzić? Rozpocznij kolejny sezon pełen ogrodniczych wyzwań. Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę w tym miesiącu.

Ogród w marcu budzi się

Ogród w marcu powoli wraca do życia po zimowym letargu. Choć ziemia wciąż może być zamarznięta, w tym okresie na jej powierzchni pojawiają się już kwiaty. To też pierwszy miesiąc wiosny. Im bliżej jest końca miesiąca, tym więcej jest pracy, dlatego warto ją w miarę możliwości rozłożyć.

Zacznij od przeglądu narzędzi ogrodowych

Przygotowanie do marcowych działań w ogrodzie zacznij od przeglądu narzędzi ogrodowych. Sprawdź, w jakim są stanie po zimie. W razie potrzeby naostrz je i naoliw. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie o nie dbać, sprawdź tutaj.

W ogrodzie na pewno przyda Ci się cały arsenał narzędzi. Posiadacze drzewek powinni zaopatrzyć się w sekatory dwuręczne. Ci, którzy zajmują się grządkami, koniecznie będą potrzebowali mniejszych narzędzi, takich jak łopatka, kultywator czy widełki. Do opieki nad trawnikiem przydadzą się grabie, a piękny wygląd żywopłotu uzyskasz, używając specjalnych nożyc. Przeczytaj, jak dobrać odpowiednie narzędzia do swoich potrzeb.

W marcu uważnie śledź pogodę

W tym miesiącu kluczowe jest śledzenie pogody. Ta może być bardzo zmienna. Sprawdzaj uważnie, czy i na kiedy są planowane przymrozki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której np. świeżo posadzone rośliny będą wystawione na działanie niskiej temperatury.

Jeśli dobra pogoda utrzymuje się, możesz już niemal na początku miesiąca przystąpić do poważniejszych prac ogrodowych. Jeśli nie, zaczekaj, aż nadejdzie ocieplenie.

Zaplanuj uprawy i zakup nasiona

Marzec to ostatni dzwonek na zaplanowanie tegorocznych upraw oraz na zakup nasion i sadzonek. Warto stworzyć listę, na której wypunktujesz wszystko, czego potrzebujesz. W wielu przypadkach sprawdzi się nawet poglądowy rysunek, na którym zobaczysz układ grządek, pomoże on w wyliczeniu ilości potrzebnych roślin, a nawet narzędzi.

Uporządkuj trawnik w ogrodzie

Marzec to czas porządków po zimie. Zacznij od uporządkowania trawnika. Usuń z niego śmieci, suche liście czy owoce z poprzedniego sezonu, które pospadały z drzew. Sprawdź, czy ten jest w dobrym stanie i w razie takiej potrzeby, zaplanuj dosianie kolejnych partii. Możesz również w tym okresie wykonać oprysk lub zacząć nawozić trawnik, aby zaczął szybko rosnąć już na początku sezonu.

Zaopiekuj się drzewkami owocowymi w marcu

Jeśli posiadasz w ogrodzie drzewka owocowe, to w marcu warto o nie zadbać. Usuń z ich gałęzi pozostałe owoce z poprzedniego roku, jeśli takowe są. Ponadto nie zapomnij o dokładnym obejrzeniu kory drzewek i sprawdzeniu ich ogólnego stanu. Dzięki temu, jeśli pojawia się stan chorobowy, będziesz w stanie od razu zareagować.

Marzec – ostatni dzwonek na przycinanie roślin

Marzec to ostatni dzwonek na przycinanie większości roślin. Ważne jest, aby zrobić to, nim te obudzą się do życia. Jeśli po nacięciu drzewka bądź krzewu wypływa z niego sok, to oznacza, że roślina obudziła się już z zimowego snu i niestety jest już trochę zbyt późno.

Podetnij pędy takich drzewek jak gruszka czy jabłonka. Nie zapominaj też o krzewach. W przypadku starszych okazów co 2-3 lata należy przerzedzić ich gałązki, aby do wszystkich docierało światło. Ten czas to także czas na podcinanie bukszpanu oraz winorośli. Sprawdź TUTAJ, jak to zrobić.

Zacznij przygotowywać rabatki i sadzić rośliny

Marzec, a zwłaszcza jego końcówka, to czas przygotowywania rabatek. Gdy ziemia już odmarznie, konieczne jest odchwaszczenie i spulchnienie ziemi, a także ewentualnie nawożenie czy wyrównanie poziomu pH, tak aby móc na niej posadzić docelowe rośliny.

Gdy przygotujesz już miejsce, możesz zacząć sadzić pierwsze rośliny. Przede wszystkim postaw na odporne na mróz warzywa, takie jak marchew, czy czosnek. Im nie straszny będzie nawet lekki przymrozek, dlatego możesz zacząć robić to już wcześniej. Jeśli chcesz przyśpieszyć ich wzrost, możesz dodatkowo przykryć je folią.

W marcu możesz również posadzić trawy ozdobne, róże, drzewka owocowe, np. jabłonki, a także przygotować rozsady sałaty, bobu, selera naciowego, cebul czy kapusty czerwonej.

Kwiaty jednoroczne w doniczkach wysiej już w marcu

Jednoroczne kwiaty, np. bratki, warto wysiać już w marcu, aby zdążyły wyrosnąć w ciągu kilku kolejnych tygodni. Dzięki temu, gdy zrobi się ciepło, będą mogły od razu stać się wyjątkową ozdobą ogrodu. To może być dość czasochłonne zajęcie, jednak jeśli masz na to czas, warto w ten sposób zadbać o swoje otoczenie.

Sprawdź, jakie opryski są konieczne

Opryski należy dostosować do posiadanych w ogrodzie roślin. Dlatego warto sprawdzić, czy te, które hodujesz, ich nie wymagają. Na przykład w marcu należy przeprowadzić oprysk brzoskwiń od kędzierzowatości liści. Użyj specjalistycznego preparatu, który pozwoli Ci na zapobiegnięcie tej chorobie i zapewni Twojemu drzewku idealny wzrost.

Pod koniec marca zdejmij osłonki z roślin

Gdy upewnisz się, że roślinom nie grożą już mrozy, zdejmij z nich osłonki i pozwól im w pełni rosnąć. Dzięki temu tlen i woda będą miały łatwiejszy dostęp do korzeni. Jeśli jednak zapowiadane są bardzo niskie temperatury, lepiej je jeszcze chwilę przetrzymać, tak aby nie ryzykować, że kwiaty przemarzną i zaczną obumierać.

Marzec w ogrodzie to początek pracy

Marzec w ogrodzie to początek pracy pełną parą. Dlatego też warto zakasać rękawy i zabrać się do zadań z dokładnie przygotowanym planem działania. Pamiętaj, aby zawsze regularnie sprawdzać stan roślin oraz narzędzi. To pozwoli Ci dostrzec potencjalne problemy tak szybko, jak tylko będzie to możliwe, a co za tym idzie, rozwiązywanie ich będzie po prostu łatwiejsze.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności