0

Sekator kowadełkowy czy nożycowy – który wybrać?

Sekator kowadełkowy czy nożycowy? Te narzędzia są bardzo do siebie podobne i można je w łatwy sposób pomylić. Mają jednak nieco inne zastosowania. Dlatego warto je dobrać do swoich własnych potrzeb. Sprawdź, które lepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie!

Do czego służy sekator?

Sekator to tnące narzędzie, które służy do przycinania gałęzi krzewów oraz drzew. Z ich pomocą przytniesz róże, borówki, czy jabłonki. Mogą mieć różny wygląd, a ich rozmiar zależy od tego, do jakich roślin można je wykorzystać.

Do niewielkich roślin zazwyczaj sprawdzą się te jednoręczne. Są poręczne i wygodne w użytkowaniu. Z ich pomocą przytniesz rosnące w ogrodzie krzewy, zarówno owocowe, jak i ozdobne, ale nie tylko. Sekator jednoręczny sprawdzi się również w warunkach domowych, dla osób, które pasjonują się kwiatami doniczkowymi. Dzięki nim w łatwy sposób można zadbać o nieco bardziej wyrośnięte okazy, w przypadku których zwyczajne nożyczki to jest zbyt mało.

Sekator nożycowy – do świeżych gałęzi

Niezależnie od tego, czy wybierzesz jednoręczny czy dwuręczny, sekator nożycowy zawsze będzie miał jedno główne zastosowanie: do świeżych gałęzi. Dzięki niemu podetniesz rośliny zarówno na wiosnę, jesienią, jak i w ciągu roku, jeśli zajdzie potrzeba.

Sekator nożycowy charakteryzuje się ostrymi obydwoma ostrzami. To pozwala na czyste cięcie, dzięki któremu roślina dalej będzie mogła rosnąć, a powstała w trakcie zabiegu rana szybko się zasklepi.

Sekator kowadełkowy – do suchych gałęzi

Czasem jednak to nie żywe gałęzie wymagają przycięcia, a suche. Takie pędy są zwykle twarde, przez co przycięcie ich za pomocą sekatora nożycowego jest trudniejsze. Wówczas z pomocą przychodzi ten kowadełkowy. Posiada on jedno ostre ostrze. Inna budowa sprawia, że usuwanie twardych gałęzi jest po prostu zdecydowanie łatwiejsze.

Sekatora kowadełkowego nie należy jednak używać do świeżych gałęzi. Może on je zmiażdżyć, a przez to utrudnić roślinie zaleczanie powstałej rany.

Który sekator wybrać – kowadełkowy czy nożycowy?

Sekatory kowadełkowy i nożycowy mają inne zastosowania i jeśli opiekujesz się swoim ogrodem, najlepiej zrobisz, nabywając obydwa rodzaje. Dzięki temu dopasujesz narzędzie do wykonywanych prac i sprawisz, że rośliny będą bujne i piękne.

Jeśli jednak chcesz wybrać tylko jeden z nich, to warto zdecydować się na sekator nożycowy. Jego budowa sprawia, że nie uszkodzisz przypadkiem żywych pędów, co jest najważniejsze. Gdy zaś pojawią się trudności z wycinaniem suchych elementów, zawsze istnieje możliwość dokupienia sekatora kowadełkowego.

Sekator jednoręczny czy dwuręczny?

Jeśli wahasz się również nad wyborem pomiędzy sekatorem jednoręcznym a dwuręcznym, zastanów się, jakie rośliny masz przede wszystkim w ogrodzie. Jeśli nie posiadasz drzewek owocowych, mniejszy model powinien być wystarczający. W sadzie jednak sekator dwuręczny jest niezastąpiony. Dlatego nawet posiadając pod opieką jedno drzewko, warto w niego zainwestować. Przy większej ilości drzew przydać się może również wygodna piła.

Dbaj o ogród każdego dnia

Zadbany ogród zachwyca dorodną roślinnością, pięknymi kwiatami i dużymi plonami. Jednak aby tak było, to warto o niego regularnie dbać. W sezonie warto codziennie przejrzeć rośliny (np. w trakcie podlewania) i sprawdzić, jakie elementy można podciąć, co trzeba wyplewić, albo jaki oprysk najlepiej użyć. Dzięki temu wszystkie problemy będą rozwiązywane na bieżąco, co pozwoli roślinom wzrastać.

 

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności