Flaczki wołowe w rosole to propozycja smacznej i pożywnej zupy, stworzona przez Adama Borowicza. Do ich przygotowania potrzebny będzie średni lub duży garnek. Pamiętaj, aby wybierać świeże składniki, najlepiej pochodzące z ekologicznych i lokalnych źródeł.
Co jest potrzebne na flaczki wołowe w rosole?
- 2 kg świeżych flaków wołowych
- 3 l rosołu wołowego (szponder)
- 1 seler
- 3 marchewki
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki
- 3 listki laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 10 ziarenek czarnego pieprzu
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżka masła klarowanego
- 1 łyżka gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować flaczki wołowe w rosole?
Zacznij od opłukania flaków. Przełóż je do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 25 minut. Po tym czasie odlej wodę, wypłucz flaczki i ponownie zalej je czystą wodą. Gotuj je przez kolejne 45 minut do miękkości.
Ponownie przepłucz flaki, włóż je do czystego garnka i zalej je rosołem wołowym. Dodaj przyprawy: liście laurowe, pieprz, sól, czosnek oraz ziele angielskie. Obierz marchewki i seler, a następnie zetrzyj warzywa na tarce o dużych oczkach. Dodaj je do flaków i gotuj przez ok. 30 minut.
Obierz i posiekaj cebulę za pomocą ostrego noża (np. DECO BLACK), a następnie podsmaż na maśle klarowanym. Dodaj do niej łyżkę mąki i zasmaż. Podlej wywarem, wymieszaj, a następnie przelej do flaków.
Potrawę dopraw gałką muszkatołową, imbirem, papryką oraz majerankiem. Wymieszaj i zagotuj. Podawaj ją we flaczarce lub w głębokim talerzu ze świeżym pieczywem. Smacznego!
Czy rosół wołowy można zamienić na inny wywar?
Tak. Chociaż do tego dania to właśnie rosół wołowy pasuje najlepiej, to podobny przepis możesz wykonać z użyciem jakiegokolwiek wywaru, także warzywnego. Będzie to miało wpływ na smak dania, jednak jest to dobra alternatywa, jeśli np. masz rosół z dnia poprzedniego i nie chcesz go zmarnować. Pamiętaj, że w kuchni ogranicza Cię tylko wyobraźnia i jeśli chcesz, możesz modyfikować każdy znaleziony przepis. W ten sposób metodą prób i błędów możesz opracowywać własne, unikatowe przepisy.
Czym obierać marchewki i seler?
Możesz obierać je za pomocą noża do jarzyn lub obieraczki pionowej bądź poziomej, zależnie od preferencji. Obydwa rodzaje narzędzi sprawdzą się dobrze, ale jeśli nie masz doświadczenia w użytkowaniu noży korzystanie z obieraczki może być znacznie łatwiejsze.
Kiedy podać flaczki wołowe w rosole?
Takie flaczki możesz podać zarówno na lunch, obiad, jak i kolację. W przypadku obiadu mogą pełnią formę pierwszego dania. Możesz podawać je w płaskim talerzu, we flaczarce, wygodnej salaterce lub w bulionówce. Tradycyjnie używa się ją do zup czystych, ale w tym przypadku również się sprawdzi.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.
ZRÓB WYJĄTKOWY PREZENT KTÓRY ZNAJDZIESZ W KATEGORIACH
Prezenty do kuchni Sztućce na prezent Garnki na prezent Patelnie na prezent Szklanki na prezent Kieliszki na prezent Noże kuchenne na prezent Prezenty do kuchni do 50 zł Prezenty do kuchni do 100 zł Prezent dla mamy do kuchni Prezenty do kuchni na święta